در حال بارگذاری ...
 • کاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی ۹۸

  به مردم توصیه می‌شود برای انجام سفرهای برون‌شهری از اپلیکیشن و سامانه ۱۴۱ (۱۴۱.ir) که تمامی اطلاعات مربوط جاده‌های کشور ، از قبیل نقشه ، میزان ترافیک ،‌ اماکن خدماتی و امداد خودروهای رسمی ومعتبر که در طول جاده‌ها مستقر هستند ، استفاده کنند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس کمیسیون ایمنی راه‌های کشور از کاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت : تعداد تلفات ناشی از حوادث ناوگان حمل‌ونقل عمومی نیز ۶.۵ درصد کاهش داشته است .

  یکصد و سومین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به ریاست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با حضور اعضا و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط حوزه ایمنی راه‌ها در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد .

  اسلامی در حاشیه برگزاری جلسه امروز با اشاره به بررسی گزارش وضعیت ایمنی راه‌ها در سال ۹۷ و نوروز ۹۸ اظهار داشت : تصمیمات و تدابیر اتخاذ شده در اسفندماه سال ۹۷ مبنی بر استقرار نیروهای عملیاتی در طول جاده‌های کشور ، آشکارسازی نقاط پر تصادف ،‌ افزایش نیروهای پلیس راهور در سطح جاده‌ها ، موجب شد تا تلفات رانندگی در نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش یابد . اگرچه دستیابی به این مقدار کاهش تلفات رانندگی در طرح سفرهای نوروزی امسال قابل قبول به نظر می‌رسد اما تلفات و جراحت همطنان در جریان حوادث رانندگی برای ما غیر قابل قبول است .

  رئیس کمیسیون ایمنی راه‌های کشور با اشاره به کاهش ۶ درصدی تردد‌ها در نوروز ۹۸ به خاطر شرایط آب و هوایی ناپایدار گفت : در همین مدت تعداد تلفات متاثر از حوادث ناوگان حمل‌ونقل عمومی نیز حدود ۶.۵ درصد کاهش داشته است که بیانگر عملکرد موفق تر در حوزه ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور محسوب می‌شود .

  وزیر راه و شهرسازی با توجه به سهم قابل توجه حوادث رانندگی متاثر از واژگونی و عدم مهارت در کنترل خودرو تصریح کرد : بخشی از این نقایص متاثر از عامل انسانی و بخش دیگر متاثر از بارندگی در جاده‌ها بود .

  اسلامی بر زنده نگه داشتن سامانه‌های هشدار در سفر تاکید کرد و گفت : باید در راستای دقیق‌تر شدن کنترل و نظارت‌ها تلاش کرد و مردم نیز قوانین و مقررات رانندگی را به طور صحیح رعایت کنند تا شاهد رشد تلفات و سوانح ناشی از حوادث رانندگی نباشیم .

  وی با اشاره به دومین دستور جلسه کمیسیون ایمنی راه‌های کشور مبنی بر سامان‌دهی یدک‌ها گفت : تعداد زیادی از یدک‌ها طی سال‌های گذشته در کارگاه‌های فاقد مجوز و بدون رعایت استاندارد‌ها تولید شده اند که امروز مقرر شد ، بر اساس مصوبه‌ کمیته ناوگان ذیل کمیسیون ایمنی راه‌های کشور ؛ الزامیست تمامی یدک‌های نو از شماره پلاک برخوردار شوند ، همچنین به منظور جلوگیری از خسارت‌های شدید و مرگبار حفاظ ایمنی بر روی آن‌ها نصب گردد .

  رئیس کمیسیون ایمنی راه‌های کشور در مورد یدک‌های موجود نیز اظهار کرد : مقرر شد به منظور برخورداری از پلاک موقت یدک‌ها در یک مهلت ۶ماهه از لحاظ معاینه فنی و بیمه مورد نظارت قرار گیرند و در همین مدت برای دستیابی به شماره پلاک دائمی نسبت به به رفع نقایص فنی و اصلاح موارد اقدام شود . در صورتی که یدک قابلیت اصلاح رفع معایب را نداشته باشد برای ادامه فعالیت باید نسبت به جایگزینی یک یدک استاندارد اقدام شود . همچنین مقرر شد ؛ انطباق مراکز تولید با استاندارهای تولید این محصولات احراض شود .

  اسلامی با اشاره نتایج بررسی دستور جلسه رسیدگی به سامانه ثبت سوانح حمل‌ونقل (فاوا) نیز گفت : این سامانه فعال است و به دستگاه‌هایی که تاکنون اطلاعات خود را بر روی این سامانه بارگزاری نکرده اند مهلت داده شد تا طبق تاریخ مورد نظر معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مربوط به دستگاه خود را بارگزاری کنند . به مردم توصیه می‌شود برای انجام سفرهای برون‌شهری از اپلیکیشن و سامانه ۱۴۱ (۱۴۱.ir) که تمامی اطلاعات مربوط جاده‌های کشور ، از قبیل نقشه ، میزان ترافیک ،‌ اماکن خدماتی و امداد خودروهای رسمی ومعتبر  که در طول جاده‌ها مستقر هستند ، استفاده کنند .

  وی حسن مهم کمیسیون ایمنی راه‌های کشور را حضور نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی ربط حوزه ایمنی از جمله قوه قضایئه خواند و گفت : مصوبات کمیسیون ایمنی راه‌ها بر پایه خرد جمعی و وفاق کامل بین تمامی اعضا تصویب می‌شوند .

  وزیر راه و شهرسازی چانه زنی در استاندارد را غیر قابل قبول دانست و تصریح کرد : انتظار می‌رود در صنعت خودرو به حداکثر‌ها توجه و از حداقل‌ها پرهیز شود . تا در راستای پروژه قدرت سازی از صنعت مونتاژ فاصله گرفته و با گره زدن زنجیره تامین خود با زنجیره تامین کشورهای جهان همچنین تولید پلتفورم در لایحه‌های بالاتر این صنعت که از ارزش افزوده بالاتری برخوردار است قرار گیرد .
  مطالب مرتبط

  تکمیل و عملیاتی شدن نقشه راه ایمنی راه‌های کشور در سال جاری

  تکمیل و عملیاتی شدن نقشه راه ایمنی راه‌های کشور در سال جاری

  پس از بازبینی و اعمال تغییرات در نقشه راه ایمنی راه‌های کشور ، سعی شد نیاز به منابع مالی مورد نیاز دستگاه‌های ذی‌ربط واقعی‌تر و دست‌یافتی تر برآورد شود . بر همین اساس ، در صورتی که منابع مالی مورد نیاز نقشه راه به خوبی تامین و به درستی عملیاتی شود در آینده نه چندان دور شاهد ...

  |

  راه‌اندازی ستاد مستقل ایمنی حمل‌ونقل در وزارت راه و شهرسازی

  راه‌اندازی ستاد مستقل ایمنی حمل‌ونقل در وزارت راه و شهرسازی

  باید ایمنی در فکر و رفتار مردم جامعه گسترش یابد و نسل‌ها یکی پس از دیگری از یکدیگر پیشی بگیرند . کشور ما در یک برهه تاریخی قرار دارد که فرهنگ سازی و معرفی نمادها، آثار موفق بیش از هر چیز باید مورد توجه قرار گیرد .

  |

  نظرات کاربران