در حال بارگذاری ...
 • احداث ۹۰۰ کیلومتر راه در مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته توسط خیرین راه و ترابری

  انجمن خیرین راه و ترابری به دنبال این است که بخشی از کسری بودجه پروژه‌های دارای اولویت وزارت راه و شهرسازی در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته را از طریق خیرین تأمین کند و بخش باقیمانده هزینه اجرای پروژه‌ها نیز توسط وزارت راه و شهرسازی تأمین شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، قائم‌مقام انجمن خیرین راه و ترابری احداث ۹۰۰ کیلومتر راه در مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته کشور را از جمله فعالیت‌های چهار ساله این انجمن برشمرد و گفت : مطالعه و طراحی پل جایگزین پل "بابازید" در استان لرستان با همکاری مهندسان خیر انجام می‌شود .

  محمدحسین جوانمردی با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به معرفی و تشریح اقدامات این انجمن پرداخت و گفت : اساسنامه انجمن راه و ترابری در سال ۱۳۹۴ به‌عنوان سازمانی مردم‌نهاد و غیرانتفاعی به تصویب وزارت کشور رسید و فعالیت انجمن به‌عنوان حلقه متصل‌کننده نیازها و ظرفیت‌های کشور در بخش راه و ترابری به‌ویژه در مناطق محروم روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته کشور آغاز شد .

  وی ضمن تشریح ساختار اجرایی انجمن ، پیمانکاران ، مهندسان مشاور فعال در بخش راه و ترابری و نیز اهالی مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته را از جمله اقشار مورد هدف فعالیت‌های این انجمن برشمرد و هدف انجمن را شناخت نیازها و ظرفیت‌های موجود در کشور و ارتباط برقرار کردن میان این نیازها و ظرفیت‌ها دانست .

  قائم‌مقام انجمن خیرین راه و ترابری در ادامه به ذکر آماری از فعالیت‌های این انجمن پرداخت و گفت : احداث حدود ۹۰۰ کیلومتر راه عمدتاً روستایی در مناطق محروم و کم برخوردار و ساخت و احداث ۲۳ دستگاه پل از عمده فعالیت‌های انجمن بوده است ؛ همچنین در این مدت به ایمن‌سازی و رفع نقص ۶ نقطه جاده‌ای پرخطر و حادثه‌خیز پرداخته‌ایم که با توجه به تلفات ۱۶ تا ۱۸ هزار نفری در جاده‌های کشور ایمن‌سازی و رفع نقص نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای می‌تواند به کاهش تلفات این حوزه بیانجامد .

  سهم ۴۴ درصدی خیرین از اقدامات انجمن در مناطق محروم

  وی احداث نمازخانه ، مسجد و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی را از دیگر فعالیت‌های این انجمن برشمرد و مجموع ارزش پروژه‌های یاد شده را بالغ‌بر ۱۸۷ میلیارد تومان ذکر کرد که در حدود ۸۳ میلیارد تومان این مبلغ را خیرین راه و ترابری تأمین کرده‌اند که حاکی از سهم ۴۴ درصدی خیرین در تأمین هزینه‌های فعالیت‌ها و اقدامات یادشده است و سایر منابع با همکاری و همراهی مجموعه وزرای راه و شهرسازی تأمین‌شده است . انجمن خیرین راه و ترابری به دنبال این است که بخشی از کسری بودجه پروژه‌های دارای اولویت وزارت راه و شهرسازی در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته را از طریق خیرین تأمین کند و بخش باقیمانده هزینه اجرای پروژه‌ها نیز توسط وزارت راه و شهرسازی تأمین شود .

  وی با اشاره به تفاهم‌نامه اخیر این انجمن با سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت : بر اساس این تفاهم‌نامه پروژه‌هایی که توسط خیرین و اهالی زیرسازی شود و در اولویت برنامه‌های سازمان راهداری باشد توسط این سازمان روسازی و تکمیل شود که گام بسیار مهمی در جهت محرومیت‌زدایی است .

  معاون اسبق امور جنگ و بازسازی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به خسارات واردشده به زیرساخت راه‌های کشور در سیل فروردین‌ماه سال جاری گفت : خسارات سیل اخیر باید مستندسازی و علل بروز آن ریشه‌یابی شود تا بتوان از این تجارب به‌منظور پیشگیری در بحران‌های مشابه استفاده کرد . ضمن آنکه دقت در انتخاب ساختگاه ها ، انجام مطالعات ژئوتکنیک در احداث پروژه‌های راهسازی ، توجه به زمین‌شناسی مهندسی در مسیریابی ، دقت در رعایت حریم رودخانه و فاصله دادن راه احداثی از بستر رودخانه‌ها و نظارت صحیح بر عملیات اجرا و بهره‌برداری را جمله مواردی است که در احداث راه باید مورد توجه قرار داده شود .

   

   

  طراحی پل "بابازید" لرستان با کمک مهندسین خیر طراحی می‌شود

  وی با قدردانی از تلاش‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل در سیل اخیر از جمع‌آوری برخی اقلام اولیه غذایی و بهداشتی به مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت : این محموله با همکاری ناحیه مقاومت بسیج وزارت راه و شهرسازی ظرف روزهای آینده به این مناطق ارسال می‌شود .

  جوانمردی افزود : در تلاشیم از ظرفیت مهندسان مشاور و پیمانکاران فعال به‌منظور تسریع در اجرای پروژه‌ها و کاهش هزینه‌های بازسازی مناطق سیل‌زده استفاده کنیم و در این راستا مذاکراتی را با یکی از مهندسین مشاور باسابقه به‌منظور مطالعه و طراحی پل جایگزین پل "بابازید" در استان لرستان انجام داده‌ایم و قرار شد که مسئولیت مطالعه و طراحی پل جایگزین را به‌عنوان خیر به عهده بگیرند و ایشان را به اداره کل راهداری و حمل‌ونقل لرستان و شرکت زیرساخت‌های حمل‌ونقل معرفی کردیم تا اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد ؛ همچنین امیدواریم بتوانیم از ظرفیت پیمانکاران خیر نیز در جهت اجرای این پل استفاده کنیم .

  فعالیت خیرین راه ، کمک شایانی در توسعه مناطق محروم است

  معاون عمرانی اسبق استانداری کرمانشاه ، برطرف کردن خسارت‌ها و مرمت راه‌های خسارت‌دیده از سیل فروردین‌ماه متناسب با توان و ظرفیت انجمن خیرین راه و ترابری را از اولویت‌های آتی این انجمن خواند و گفت: اگرچه خیرین فعال در حوزه راه و ترابری در مقایسه با خیرین سایر حوزه‌ها تعداد کمتری هستند ، اما اثربخشی فعالیت‌های خیرین این حوزه در توسعه مناطق محروم بسیار چشمگیر است . به همین منظور در تلاشیم بانک اطلاعاتی پروژه‌های قابل‌اجرا توسط خیرین را راه‌اندازی کنیم .

  قائم‌مقام انجمن خیرین راه و ترابری اظهار کرد : مکاتباتی با ادارت کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و نیز ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها به‌منظور معرفی پروژه‌های پیشنهادی و معرفی نمایندگان تام‌الاختیار به‌منظور تسریع در احصاء و انجام پروژه‌ها داشته‌ایم و در تلاشیم نمایندگی‌های انجمن را به‌زودی در استان‌های کرمانشاه ، لرستان ، سیستان و بلوچستان ، کهگیلویه و بویر احمد و ایلام راه‌اندازی کنیم .

  وی در پایان از علاقه‌مندان به همکاری با این انجمن خواست برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه همکاری با انجمن به وب‌سایت انجمن به نشانی اینترنتی www.khayerinrah.ir مراجعه و یا به‌صورت حضوری به دفتر این انجمن واقع در ساختمان مرکزی وزارت راه و شهرسازی مراجعه کنند .
  مطالب مرتبط

  ایجاد نظام استاندارد مستندات حمل در دستور کار سه کشور ایران ، روسیه و آذربایجان

  ایجاد نظام استاندارد مستندات حمل در دستور کار سه کشور ایران ، روسیه و آذربایجان

  از نظر ما مرزهای هوایی ، دریایی و زمینی چندان متفاوت از یکدیگر نیستند و زمانی که بار وارد بندر یا فرودگاه می‌شود ، مسئولیت‌ها و ساز و کار برخورد با بار مشخص است ؛ وظایف مدیران فرودگاه و بندر کاملاً روشن است و در مرزهای زمینی نیز قرار است این اتفاق بیفتد و سعی خواهیم کرد که این ...

  |

  پیش‌بینی ۷۵ میلیارد ریال اعتبار برای ارتقا حوزه ایمنی و حمل و نقل جاده ای کهیگلویه و بویراحمد

  پیش‌بینی ۷۵ میلیارد ریال اعتبار برای ارتقا حوزه ایمنی و حمل و نقل جاده ای کهیگلویه و بویراحمد

  موارد مربوط به حوزه راهداری از جمله نوسازی و تامین اعتبار لازم برای ناوگان راهداری این استان ، رفع مشکلات و عدم تهویه مناسب در تونل های جاده یاسوج - بابامیدان و نیز تامین اعتبار لازم برای پل ها ، ابنیه ها و خسارات ناشی از سیل از هفته آینده وارد مرحله عملیاتی و اجرایی می‌شوند .

  |

  نظرات کاربران