در حال بارگذاری ...
 • ایران پیشتاز در حوزه ارزیابی پروژه های حمل‌ونقل در منطقه "کومسک"

  بر اساس مطالعات میدانی صورت گرفته توسط مشاوران ایتالیایی کومسک در بهمن‌ماه سال گذشته ، سیستم حاکم بر ارزیابی پروژه‌های حمل‌ونقل در کشور بسیار خوب و توسعه‌یافته ارزیابی‌شده و در پاراگراف سوم صفحه ۹۹ گزارش نهایی مشاوران کومسک به‌عنوان well developed درج شده و به ثبت رسیده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مشاور معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع و مرجع ملی وزارت راه و شهرسازی گفت : سیستم ارزیابی پروژه‌های حمل‌ونقل در جمهوری اسلامی ایران بسیار مطلوب و توسعه‌یافته اعلام و از آن به‌عنوان الگو و رویه مطلوبی یاد شده است که می‌تواند در سایر کشورهای عضو این کمیسیون مورد استفاده قرار گیرد .

  سومین اجلاس و کارگروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل و ارتباطات کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری اسلامی (کومسک) اسفندماه ۹۷ در آنکارا برگزار شد .

  مهران خمیسی زاده ، مشاور معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع و مرجع ملی وزارت راه و شهرسازی در کارگروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل و ارتباطات با اعلام این خبر عنوان کرد : بر اساس برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده توسط دبیرخانه کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری‌های اسلامی ، سیستم ارزیابی پروژه‌های حمل‌ونقل ۶ کشور جمهوری اسلامی ایران ، افغانستان ، اردن ، نیجریه ، موزامبیک و عربستان سعودی با هماهنگی دفتر هماهنگی دبیرخانه کومسک و از طریق مشاوران بین‌المللی به‌صورت مطالعه موردی و میدانی مورد ارزیابی قرار گرفت و نتیجه این مطالعات در سیزدهمین اجلاس کارگروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل و ارتباطات در اسفندماه ۹۷ با حضور نمایندگان کشورهای عضو در کارگروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل و ارتباطات بررسی و به تصویب رسید .

  وی با بیان اینکه چارچوب مفهومی استفاده شده به منظور ارزیابی پروژه‌ها در این مطالعه ، مطابق با مدل ارزیابی بانک جهانی در خصوص پروژه‌های حمل‌ونقل در ارزیابی مدیریت سرمایه‌گذاری عمومی است ، اظهار کرد : این چارچوب بر مبنای هفت شاخص فنی و نهادی مؤثر بر ارزیابی پروژه‌ها در بخش حمل‌ونقل شامل شاخص‌های ، حقوقی ، حکمرانی ، ظرفیت‌سازی و ابزارها ، تحلیل تقاضا ، نتایج ارزیابی پروژه ، یادگیری و پیگیری بنا نهاده شده است .

  مشاور معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی افزود : بر اساس مطالعات میدانی صورت گرفته توسط مشاوران ایتالیایی "کومسک" در بهمن‌ماه سال گذشته ، سیستم حاکم بر ارزیابی پروژه‌های حمل‌ونقل در کشور بسیار خوب و توسعه‌یافته ارزیابی‌شده و در پاراگراف سوم صفحه ۹۹ گزارش نهایی مشاوران کومسک به‌عنوان well developed درج شده و به ثبت رسیده است .

  خمیسی زاده با اشاره به اینکه سند پایانی سیزدهمین اجلاس کارگروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل (Room Document) بر اساس گزارش ایران تهیه شده است، ادامه داد : بر این مبنا ، جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور پیشتاز در منطقه کومسک در حوزه ارزیابی پروژه حمل‌ونقل شناخته و معرفی شده است و کشورهای دیگر می‌بایست از رویه‌های مطلوب این ساز و کار الگوبرداری کرده و از تجربیات ایران برای بهبود سیستم‌های ارزیابی خود استفاده نمایند .

  وی انجام سیستماتیک ارزیابی پروژه‌ها و استفاده بسیار مطلوب از راهنماها و دستورالعمل‌های عمومی در سطح دولت ، وجود مشاوران تائید صلاحیت شده ، سیستم بررسی کیفیت مطلوب و نظارت و فعالیت‌های مرتبط با پیگیری پروژه‌ها را از نقاط قوت مندرج در سیستم ارزیابی پروژه‌های حمل‌ونقل ایران عنوان کرد که در گزارش کارگروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری اسلامی به آن اشاره و تصریح شده است ، این سیستم می‌تواند به‌عنوان رویه‌ای مطلوب توسط سایر کشورهای عضو مورد الگوبرداری قرار گرفته و استفاده شود .
  مطالب مرتبط

  احداث ۹۰۰ کیلومتر راه در مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته توسط خیرین راه و ترابری

  احداث ۹۰۰ کیلومتر راه در مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته توسط خیرین راه و ترابری

  انجمن خیرین راه و ترابری به دنبال این است که بخشی از کسری بودجه پروژه‌های دارای اولویت وزارت راه و شهرسازی در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته را از طریق خیرین تأمین کند و بخش باقیمانده هزینه اجرای پروژه‌ها نیز توسط وزارت راه و شهرسازی تأمین شود .

  |

  توسعه ناوگان هما با استفاده از ظرفیت‌های ملی و درون سازمانی

  توسعه ناوگان هما با استفاده از ظرفیت‌های ملی و درون سازمانی

  رساندن هما به جایگاه واقعی خود با استفاده از توان و تجربه نیروهای متخصص داخلی و ظرفیت دانشگاه‌های کشور امری است که مردم به عنوان ولی نعمت همه ما ، همچنین مسئولان نظام جمهوری اسلامی از هما انتظار دارند .

  |

  عدم تغییر نرخ در طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها

  عدم تغییر نرخ در طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها

  تا این لحظه تغییر نرخ نداشته ایم و سعی نداریم به این واسطه تغییرات صورت بگیرد . یکسری روش های تشویقی در نظر داریم که از جمله آنها که در حال نهایی کردن و به تصویب رساندن آن توسط وزیر راه و شهرسازی است بحث پرداخت زودتر عوارض است . یعنی اگر کسی عوارض خودش را زودتر پرداخت کند در زمان ...

  |

  نظرات کاربران