در حال بارگذاری ...
 • تشریح برنامه‌ها و تمهیدات طرح نوروزی ۹۸ سازمان راهداری

  با توجه به استقبال هموطنان از سفرهای بین‌المللی به ویژه در ایام نوروز ، آمادگی و آماده سازی پایانه های مرزی از هر حیث به منظور استقبال از مسافران متردد از پایانه‌های مرزی و ارائه خدمات مطلوب در دستور کار این بخش قرار دارد و بر همین اساس با شرکت‌های حمل و نقل بین المللی به منظور ارائه خدمات مطلوب به مسافرین و متقاضیان سفرهای بین المللی مکاتبات و هماهنگی‌ها انجام شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه‌ها و تمهیدات طرح نوروزی ۹۸ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت : با آماده باش ۱۴۵۰۰دستگاه اتوبوس ، ۲۱۵۰۰دستگاه مینی بوس و ۲۶۳۰۰ دستگاه سواری کرایه به علاوه ۱۴۰۰۰ راهدار ، ۲۲۰۰ دستگاه گشت راهداری ، ۹۳۰۰ دستگاه ماشین آلات فعال ، ۶۴۹ باب راهدارخانه ثابت و سیار ، ۱۹۰ باب سوله شن و نمک ، ۲۵۸ باب آشیانه ماشین‌آلات به همراه تمامی ظرفیت سامانه‌های هوشمند جاده‌ای به استقبال سفرهای نوروزی ۹۸ می‌رویم .

  عبدالهاشم حسن نیا به تشریح برنامه‌ها و تمهیدات طرح نوروزی ۹۸ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در بخش‌های مختلف حوزه مسئولیت این سازمان پرداخت و در ابتدا اظهار داشت : طرح نوروزی ۹۸ از روز شنبه مورخ  ۲۵ اسفندماه ۹۷ لغایت روز شنبه مورخ  ۱۷ فروردین ماه ۹۸ به مدت ۲۲ روز اجرا می‌شود و اصلی‌ترین هدف سازمان دستیابی به رضایت‌مندی حداکثری کاربران و مسافرین جاده‌ای با بهبود ایمنی و ارتقای سطح خدمات سفرها است .

  وی در ادامه با اشاره به نحوه خدمات رسانی مرکز مدیریت راه‌های کشور و سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل جاده‌ای در طول طرح نوروزی ۹۸ گفت : علاوه بر مرکز مدیریت راه‌های کشور ، سالن‌های عملیات ۳۲ شعبه این مرکز در ادارات کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای سراسر کشور به صورت ۲۴ ساعته فعال بوده و به هموطنان خدمت رسانی می‌کنند .

  آماده باش کامل سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل جاده‌های در طرح نوروزی ۹۸

  رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود : برای طرح نوروزی پیش رو ۱۸۲ تابلو پیام متغیر ، ۷۷۱ دوربین نظارت تصویری ، ۱۱۷۲ سامانه ثبت تخلف ، ۲۳۰۰ دستگاه تردد شمار برخط ، ۳۵ سامانه توزین در حال حرکت ، سامانه بلوتوث ثبت زمان سفر در ۳۸ محور ، ۵۳۳۳ دستگاه بیسیم و تجهیز بیش از ۷۳۰۰ خودرو راهداری به ردیاب برخط به صورت شبانه روزی محورهای سراسر کشر را رصد می‌کنند و اطلاعات لازم در لحظه از طریق سامانه ۱۴۱ به مردم اطلاع رسانی می‌شود .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عملکرد سامانه‌های جامع اطلاع رسانی ۱۴۱ در نوروز ۹۷ یادآور شد: در مدت مشابه سال گذشته ۱.۹ میلیون تماس تلفنی با سامانه تلفنی ۱۴۱ و بیش از ۲۰۰ هزار تماس‌ با بخش پاسخگویی برقرار شد . از طرفی وب سایت ۱۴۱ بیش از ۸ میلیون و اپلیکیشن همراه ۱۴۱ بیش از ۴۸۰ هزار بازدید کننده داشته است . همچنین بیش از ۲۶۰ هزار پیامک به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ ارسال شد .

  پیش‌بینی رشد ۸ تا ۱۰ درصدی تردد در نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل

  حسن نیا از پیش‌بینی رشد ۸ تا ۱۰ درصدی تردد در نوروز ۹۸ نسبت به تعطیلات نوروز سال گذشته خبر داد و گفت : پیش‌بینی می‌شود ، ترددها در هفته دوم نسبت به هفته اول تعطیلات ، همزمان با موج بازگشتی سفرها و تمرکز سفرها بازگشتی در روزهای یک شنبه و دوشنبه ۱۱ و ۱۲ فروردین و بخش عمده آن‌ها در روزهای چهارشنبه ، پنجشنبه و جمعه ۱۴ ، ۱۵­و ۱۶ فروردین بیشتر باشد و ادامه موج بازگشتی سفرها تا روز شنبه ۱۷ فروردین ادامه یابد .

  رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود : پیش‌بینی می‌شود ساعت ۱۸ الی ۱۹­ ، ۱۷ الی ۱۸ و  ۱۹ الی ۲۰ به ترتیب پرتردد ترین ساعات در سطح کشور و موج خروج وسایل نقلیه از استان تهران و البرز در روزهای سه شنبه و  چهارشنبه ۲۸ و  ۲۹ اسفند باشند .

   

   

  پیش بینی وضعیت تردد محورهای پراهمیت در تعطیلات نوروز ۹۸

  معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت: بر اساس اطلاعات تردد سال‌های گذشته و مدل‌های پیش‌بینی ترافیک گزارشی از وضعیت ترافیک مورد انتظار  نورزو ۹۸ و به نهادهای درگیر سفرهای نوروزی ارسال گردیده است . بر این اساس روند پیش بینی شده پیشنهاد شده است :

  محور رودهن - آمل (­هراز) : روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند از ساعت ۱۶ و  روز چهارشنبه ۲۹ اسفند از ساعت ۱۲ از سمت رودهن به آب اسک به‌صورت یک‌طرفه گردد .

  محور رودهن - آمل (­هراز) : روزهای ۱۵ و ۱۶ فروردین از ساعت ۱۶ محور آمل-رودهن از آب اسک به رودهن به‌صورت یک‌طرفه گردد .

  محور کرج - چالوس : در روزهای ۲۸ اسفند و ۷ و ۸ فروردین از ساعت ۱۷ و چهارشنبه ۲۹ فروردین نیز از ساعت ۱۳ محور کرج - چالوس به‌صورت یک‌طرفه گردد .

  محور چالوس-کرج : برای پیشگیری از قفل شدن جریان ترافیک در روزهای ۴ ، ۱۲ و ۱۴ فروردین از ساعت ۱۷ و در روزهای ۱۵و ۱۶ فروردین از ساعت ۱۳ محور مرزن‌آباد به کرج به‌صورت یک‌طرفه گردد .  

  بهره‌گیری از پهپاد برای نظارت برخط  گلوگاه های ترافیکی نوروزی

  حسن نیا از اقدامات جدید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در طرح نوروزی ۹۸ خبر داد و گفت : یکی از این اقدامات مدیریت یکپارچه تابلوهای پیام متغیر و ترافیک نما مبنی بر نظارت و مدیریت یکپارچه بیش از ۱۸۰ تابلوی VMS و ۱۶ تابلو ترافیک‌نمادر سطح کشور و قابلیت مشاهده تابلوها بر روی نقشه و اخذ انواع گزارش‌های مالی و سوابق عملکردی تابلوها است . همچنین بهره‌گیری از پهپاد جهت نظارت  برخط  گلوگاه های ترافیکی نوروزی اقدام جدید دیگری در راستای بهبود مدیریت ترافیک در سفرهای نوروزی محسوب می‌شود .

  تمهیدات بخش راهداری در طرح نوروزی ۹۸

   وی در ادامه به تشریح تمهیدات بخش راهداری در طرح نوروزی ۹۸ پرداخته و بیان داشت : ۱۴۰۰۰ راهدار ، ۲۲۰۰ دستگاه گشت راهداری ، ۹۳۰۰ دستگاه ماشین آلات فعال ، ۶۴۹ باب راهدارخانه ثابت و سیار،۱۹۰ باب سوله شن و نمک، ۲۵۸ باب آشیانه ماشین‌آلات در آماده باش کامل به سر می‌برند .

  رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از ابلاغ عدم فعالیت عملیات عمرانی تأثیرگذار در جریان ترافیک در سطح و حریم راه‌ها از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۷ لغایت ۲۰/۱/۹۸ خبرداد و افزود : احیای خط کشی راه‌ها، پاکسازی سطح راه‌ها و آبروی پل‌ها از مصالح باقی مانده از عملیات زمستانی ، لکه‌گیری و درزگیری و روکش‌های موضعی، ساماندهی علائم عمودی و افقی و تجهیزات ایمنی راه‌ها ، دپوی آسفالت سرد و مصالح (شن و نمک) لازم جهت استفاده در مواقع ضروری، استقرار و چیدمان مناسب تجهیزات و ماشین آلات و همچنین عوامل راهداری در سطح راه‌های حوزه استحفاظی بالاخص مسیر‌های پر تردد و کوهستانی، تجهیز و آماده سازی راهدارخانه‌های ثابت و سیار و راه‌اندازی کمپ‌های نوروزی با هدف ارتقا کیفیت جاده‌ها در سفرهای نوروزی در دستور کار قرار گرفت .

  تمهیدات بخش حمل‌ونقل مسافر در طرح نوروزی ۹۸

  معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح تمهیدات بخش حمل‌ونقل مسافر در طرح نوروزی ۹۸ با توجه به پیش‌فروش بلیت از روز یکشنبه مورخ ۹۷/۱۲/۱۲ بصورت هم‌زمان( حضوری و غیر حضوری ) ، بر نظارت مستمر بر نحوه عملکرد شرکت های مسافری تاکید کرد و از آمادگی ۱۶۸۰ شرکت اتوبوسرانی در قالب ۳۵ شرکت سراسری سرشبکه و ۷۹۵ شرکت مینی‌بوسرانی و سواری کرایه در سراسر کشور خبر داد . در طرح سفرهای نوروزی پیش‌رو ۱۴۵۰۰ دستگاه اتوبوس ، ۲۱۵۰۰دستگاه مینی بوس و ۲۶۳۰۰دستگاه سواری کرایه به کارگرفته می‌شود و  بیش از ۱۱۸هزار راننده و کمک راننده برای خدمت‌رسانی به مسافرین آماده باش هستند .

  رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به تمهیدات بخش حمل‌ونقل بین‌المللی در طرح سفرهای نوروزی ۹۸ گفت : با توجه به استقبال هموطنان از سفرهای بین‌المللی به ویژه در ایام نوروز ، آمادگی و آماده سازی پایانه های مرزی از هر حیث به منظور استقبال از مسافران متردد از پایانه‌های مرزی و ارائه خدمات مطلوب در دستور کار این بخش قرار دارد و بر همین اساس  با شرکت‌های حمل و نقل بین المللی به منظور ارائه خدمات مطلوب به مسافرین و متقاضیان سفرهای بین المللی مکاتبات و هماهنگی‌ها انجام شده است .

   

   

  تاکید بر پرهیز از توقف در مراکز خدماتی منفرد حاشیه راه

  رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خاطرنشان کرد : در طرح سفرهای نوروزی ۹۸ بر توقف ناوگان عمومی مسافر در مجتمع های خدماتی رفاهی جهت دریافت خدمات و پرهیز از توقف در مراکز خدماتی منفرد حاشیه راه فاقد مجوز تاکید شده است .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تمهیدات نظارتی مربوط به مجتمع‌های خدماتی-رفاهی در طرح سفرهای نوروزی ۹۸ گفت : یکی از اتفاقات قابل توجه در طرح نوروزی فعال نمودن کمیته ویژه نظارت بر امر بهره‌برداری از سرویس‌های بهداشتی نمازخانه‌های واقع در رستوران‌ها ، جایگاه‌های سوخت ، واحدهای پذیرایی ، اقامتی و مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی با حضور کلیه نمایندگان دستگاههای ذیربط عضو و انجام بازدیدهای مستمر و متوالی درسطح استان‌ها و شهرستان‌ها، قبل و حین اجرای طرح نوروزی از سوی آن‌ها است . همچنین برابر اعلام ستاد اقامه نماز بنرهایی در مکان مناسب و در معرض دید همگان به مضمون "هنگام نماز توقف کنید ، نماز بخوانید تا سفرتان مبارک باشد" نصب شده است .

  حسن نیا از جانمایی بازارچه های موقتی با هدف ارائه محصولات و تولیدات محلی و معرفی جاذبه‌های گردشگری منطقه در مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی خبر داد و گفت : این اقدام تاثیر مستقیم بر افزایش ایمنی تردد در زمان سفر و کاهش خستگی در هنگام رانندگی طولانی مدت دارد و از طرفی این اماکن به دلیل برخورداری از زیرساختهای لازم از قبیل راههای دسترسی ایمن و استاندارد ، پارکینگ ، سرویسهای بهداشتی و انشعابات برق وآب و ... مناسب ترین مکان برای برپایی بازارچه‌های موقتی محسوب می‌شوند .

  تمهیدات بخش ایمنی حمل‌ونقل

  رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به تمهیدات بخش ایمنی حمل‌ونقل نیز بیان داشت : علاوه بر اقدامات ارتقای فرهنگ ترافیکی و رفتار سازی و راهنمایی مسافران ، کلیه اتوبوس‌های اسکانیا فعال در بخش حمل‌و‌نقل عمومی جاده‌ای قبل از شروع طرح نوروز ملزم به نصب سامانه FMS برروی خودروهای خود هستند تا گزارش آنلاین اطلاعات تمامی سنسورها و کدهای خطای ایجاد شده در سیستم ناوگان (لنت ، موقعیت محور ، وزن وارد بر محور ، کنترلگر ریتاردر و...) به مرکز مدیریت راه‌های کشور ارسال شود .

  حسن نیا افزود : با ۱۴۶مرکز معاینه فنی سراسر کشور برای افزایش زمان ارائه خدمات و آماده به کار بودن آنها به منظور خدمات رسانی به ناوگان عمومی برنامه‌ریزی و هماهنگی انجام شده است.  همچنین نظارت بر مراکز معاینه فنی به صورت سیستمی و بازدیدهای میدانی و کنترل نحوه انجام و صدور گواهی معاینه فنی ، اجرای طرح کنترل و نظارت بر تردد (کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی  جاده ای ) با همکاری پلیس راه در تمامی استان ها انجام می‌شود .

  رصد تصادفات در راه‌ها در مدت زمان اجرای طرح نوروزی

  وی از رصد تصادفات در راه‌ها در مدت زمان اجرای طرح نوروزی خبر داد و گفت : بررسی علل وقوع تصادف از طریق حضور تیم کارشناسی ستاد در محل وقوع حادثه و بررسی سیستمی از طریق سامانه سپهتن انجام و سپس گزارش به مقامات ذیربط داده می‌شود .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان یادآور شد : تمامی برنامه‌ها و تمهیدات با هماهنگی و همکاری نزدیک و تنگاتنگ با ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ، هماهنگی ستادی و استانی با  شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ، معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور ، شبکه بهداشت ، شبکه بانکی (بانک ملی) ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، معاونت‌های انسانی نیروهای مسلح ، پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ، مراکز مخابراتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، تهیه و تدوین شده است . از طرفی با کاروان‌های راهیان نور و همکاری و مساعدت شده است تا نظارت لازم به منظور به کارگیری ناوگان دارای استاندارد فنی و ایمنی فراهم شود .
  مطالب مرتبط

  صدور مجوز برگزاری مناقصه برای بهسازی محور دهدز - ایذه - سد کارون ٤

  صدور مجوز برگزاری مناقصه برای بهسازی محور دهدز - ایذه - سد کارون ٤

  با از سرگیری عملیات اجرایی پروژه بهسازی محور ایذه به سمت دهدز ، این اداره کل درصدد اضافه کردن اکیپ اجرایی دوم در قالب این پروژه است که با تدابیر اتخاذ شده این مهم نیز محقق خواهد شد تا فرآیند اجرای پروژه شتاب بیشتری به خود گیرد .

  |

  بیش از ۹۶۰ میلیون دلار مصرف سوخت مازاد یکی از خسارت‌‌های ناوگان فرسوده کامیونی

  بیش از ۹۶۰ میلیون دلار مصرف سوخت مازاد یکی از خسارت‌‌های ناوگان فرسوده کامیونی

  وقتی ناوگان استانداردهای لازم را داشته باشد و وارد مرحله فرسودگی نشده باشد ، در ارتقاء افزایش ایمنی جاده‌ای ، کاهش مصرف سوخت ، بهبود شاخص‌های محیط زیست و افزایش توان عملکردی ناوگان حمل و نقل داخلی و بین‌المللی مؤثر است ، ضمن آنکه افزایش بهره‌وری را به دنبال دارد .

  |

  آغاز فعالیت سامانه ثبت نام متقاضیان نوسازی ناوگان حمل‌ونقل جاده ای کالا

  آغاز فعالیت سامانه ثبت نام متقاضیان نوسازی ناوگان حمل‌ونقل جاده ای کالا

  در مرحله نخست اجرای این طرح ، ۸۶۳ کامیون با عمر بالای ۵۵ سال طبق قرارداد منعقد شده بین وزارت راه و شهرسازی و شرکت ایران خودرو دیزل ، با ناوگان تولید داخل این شرکت معاوضه و نوسازی خواهند شد .

  |

  نظرات کاربران