در حال بارگذاری ...
 • معرفی بندر چابهار به عنوان نقطه اتصال کشورهای محصور در خشکی به آب های آزاد

  تقویت ارتباط حمل و نقلی بین بنادر خشک کشور های محصور در خشکی به بنادر ساحلی و ایجاد شبکه حمل و نقل چندوجهی از بنادر خزر مورد تاکید نمایندگان دریایی اکو قرار گرفت .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، پنجمین نشست روسای مراجع دریایی کشور های عضو اکو که از صبح امروز به میزبانی ایران در دفتر سازمان همکاری های اقتصادی اکو در تهران آغاز به کار کرده بود ، با امضای صورت جلسه ای در ۱۱ بند پایان یافت .

  در گزارش نهایی که به امضای روسای مراجع دریایی عضو اکو رسید ، مقرر شد کشورهای محصور در خشکی عضو اکو از پتانسیل موجود در بنادر کشورهای متصل به آب های آزاد حداکثر بهره را ببرند .

  همچنین " در راستای تسهیل و تقویت ترانزیت کالا در مسیرها و کریدورهای منطقه" ، اعضای دریایی اکو ، ضمن اشاره به اهمیت بهره برداری از امکانات و تسهیلات موجود در بنادر کشورهای ایران ، ترکیه و پاکستان - به عنوان کشورهای متصل به آب های آزاد بر لزوم تلاش همه جانبه بر تسهیل حمل کالا از بنادر کشور های مذکور تاکید کردند .

  بر اساس این گزارش ، همچنین بندر چابهار به عنوان یکی از بهترین نقاط استراتژیک ، برخوردار از ظرفیت هاب منطقه ای و نقطه اتصال کشورهای محصور در خشکی به آب های آزاد ، توسط هیات ایرانی معرفی شد .

  علاوه بر این ، تقویت ارتباط حمل و نقلی بین بنادر خشک کشور های محصور در خشکی به بنادر ساحلی و ایجاد شبکه حمل و نقل چندوجهی از بنادر خزر مورد تاکید نمایندگان دریایی اکو قرار گرفت .

  همچنین مقرر شد ششمین اجلاس روسای مراجع دریایی کشورهای عضو اکو ، به میزبانی کشور ترکمنستان برگزار شود که زمان دقیق آن از طریق مجاری دیپلماتیک متعاقبا اعلام خواهد شد .

  پنجمین اجلاس سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ۵ دستور کار داشت که عبارت اند از :

  ۱- آمادگی تجهیزات و امکانات حمل و نقل دریایی برای کشورهای محصور در خشکی عضو سازمان همکاری های اقتصادی از بنادر و خدمات لجستیکی کشورهای دارای دسترسی به دریا

  ۲- بررسی راهکارهای ارائه شده در مورد اتصال بنادر دریایی موجود در منطقه اکو به مسیرهای ترانزیتی کشورهای محصور در خشکی عضو سازمان همکاری های اقتصادی

  ۳- تاسیس یک شبکه منسجم از بنادر موجود در دریای خزر بین کشورهای عضو سازمان و همچنین تاسیس یک شبکه منسجم از بنادر موجود در جنوب منطقه اکو در خلیج فارس و دریای عمان

  ۴- ایجاد خطوط کشتیرانی کروز و مسافربری در دریای خزر

  ۵- همکاری بیشتر بین کشورهای عضو اکو و سازمان های مرتبط جهانی نظیر سازمان جهانی دریانوردی (IMO)
  مطالب مرتبط

  بندر چابهار عامل تقویت همکاری های بین المللی

  بندر چابهار عامل تقویت همکاری های بین المللی

  این بندر در مسیر کریدور شمال – جنوب واقع شده و از زیرساخت مناسب برای حمل و نقل دریایی و مبادلات گسترده تجاری به ویژه برای کشورهای هندوستان ، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و CIS برخوردار است .

  |

  نیازمند خانه‌تکانی فکری در حوزه بنادر هستیم

  نیازمند خانه‌تکانی فکری در حوزه بنادر هستیم

  کشور ما از بسترهای لازم برای توسعه بنادر برخوردار است و همانطور که می‌دانید شهرهای بزرگ دنیا در کرانه آب‌های آزاد واقع شده‌اند ، ما در جنوب ایران از نوار ساحلی مناسبی برخورداریم که بلا استفاده باقی مانده است .

  |

  پشتیبانی سازمان بین المللی دریانوردی از توانمندسازی زنان در مشاغل دریایی

  پشتیبانی سازمان بین المللی دریانوردی از توانمندسازی زنان در مشاغل دریایی

  به موازات فرصت ها و چالش های حضور گسترده تر زنان در مشاغل دریایی ، همانند گذشته ، موضوعات دیگر در چارچوب وظایف اصلی آیمو از جمله پیشبرد حمل و نقل ایمن ، محیط زیست پاک و دریانوردی کارآمد و پایدار ، نیز ترویج می شود .

  |

  نظرات کاربران