در حال بارگذاری ...
 • افزایش سهم ایران در بازار ترانزیت منطقه با افتتاح راه آهن قزوین – رشت

  راه آهن قزوین – رشت ، ۱۶۴ کیلومتر بوده و شهرهای قزوین ، لوشان ، منجیل ، رودبار ، رستم آباد ، امامزاده هاشم و رشت در این مسیر قرار دارد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، با هدف افزایش سهم ایران در بازار ترانزیت منطقه ، راه آهن قزوین – رشت ، روز چهارشنبه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد .

  در این مراسم که با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و جمعی از وزرا از جمله وزیر راه و شهرسازی ، نمایندگان و استانداران قزوین و گیلان ، سرپرست راه‌آهن و سایر مسئولان برگزار شد ، رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت این مسیر گفت : پروژه راه‌آهن قزوین - رشت ، اقدامی ملی است که اهمیت زیادی برای اقتصاد کشور و منطقه داشته و حرکتی در جهت تحقق مطالبات مردمی این منطقه است .

  گفتنی است هدف از راه اندازی این مسیر ، اتصال استان گیلان به شبکه ریلی، احداث کریدور ریلی شمال – جنوب در داخل کشور ، بهبود شبکه ترابری در استان گیلان و افزایش سفر ، رونق اقتصادی ، اجتماعی منطقه و کمک به صنعت گردشگری است .

  همچنین به دنبال این اهداف اتصال گیلان به شبکه راه آهن سراسری و خلیج فارس موجب برقراری ارتباط ریلی تهران – قزوین – رشت - بندر انزلی می شود و ادامه این خط تا آستارای ایران ، آستارای جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز قرار دارد .

  راه آهن قزوین – رشت ، ۱۶۴ کیلومتر بوده و شهرهای قزوین ، لوشان ، منجیل ، رودبار ، رستم آباد ، امامزاده هاشم و رشت در این مسیر قرار دارد .

  سرعت سیر قطارهای مسافری در این مسیر ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت و قطارهای باری ۸۰ کیلومتر بر ساعت بوده و ۹ ایستگاه در این مسیر تعریف شده که شامل ۵ ایستگاه درجه ۳ ، ۳ ایستگاه درجه ۲ و یک ایستگاه درجه یک است .

  همچنین ایستگاه رشت ، تشکیلاتی بوده و ایستگاه های امام زاده هاشم، رستم آباد ، منجیل ، لوشان در زمره ایستگاه های درجه دو این مسیر قرار دارند .

  به علاوه ایستگاه های رودبار به عنوان ایستگاه توقف گاه، شیرین سو و دستجرد به عنوان ایستگاه علائمی و کوهین به عنوان ایستگاه بازدید و تعمیر تعریف شده اند .

  در این مسیر ۶ پل طراحی شده و ساختمان ایستگاه ها نیز به نحوی طراحی شده اند که در زیبایی طبیعت منطقه مشارکت داشته باشند. در این مسیر ۵ تونل مهم نیز تعریف شده است .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران