در حال بارگذاری ...
 • حمل و نقل دریایی از موارد کلیدی در توسعه اقتصادی کشورهای عضو اکو

  سازمان همکاری اقتصادی (اکو) یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که برای نخستین بار با ابتکار سه کشور ایران ، پاکستان و ترکیه پایه‌ریزی شد . اکو با هدف بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو و حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، دبیرکل اکو گفت : هدف اصلی پنجمین اجلاس سران سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ، گسترش همکاری بین کشورهای عضو در زمینه دریانوردی و ارتباط و اتصال کشور های محصور در خشکی به دریا از طریق کشورهای ساحلی است .

  هادی سلیمان پور در مراسم پنجمین اجلاس سران سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ، افزود : بیش از ۴۰ سال است که کشورهای عضو اکو سرمایه گذاری های گسترده ای در زمینه گسترش زیرساخت های مختلف حمل و نقلی در منطقه داشته اند ؛ اما تلاش ها برای رفع موانع گوناگون مانند گمرک و سایر مواردی که سرعت ترانزیت را می گیرد باید ادامه داشته باشد .

  وی با بیان اینکه " حمل و نقل دریایی از موارد کلیدی در توسعه اقتصادی کشورهای اکو قلمداد می شود " ، افزود : اتصال بنادر به کشور های محصور در خشکی جهت انتقال حجم بالای کالاها از اولویت های سازمان همکاری های اقتصادی اکو است .

  وی با تاکید بر " رفع موانع بزرگ و جهانی از طریق همکاری های نزدیک بین اعضای اکو " خاطرنشان کرد : بر اساس مطالعات انجام شده ، تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۲۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از شهروندان و ساکنان کشورهای عضو اکو به خطوط ترانزیتی و ارتباطی نظیر ریلی و جاده ای دسترسی داشته باشند .

  به گفته دبیرکل اکو ، در حال حاضر بنادر و سواحل خزر ، وضعیت بسیار مناسبی دارد . بنابراین نیاز اتصال بنادر سواحل خزر به آب های آزاد بیش گذشته احساس می شود و می تواند بر رونق اقتصادی منطقه تاثیر گذار باشد . هدف اصلی پنجمین اجلاس سران سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ، گسترش همکاری بین کشورهای عضو در زمینه دریانوردی و ارتباط و اتصال کشور های محصور در خشکی به دریا از طریق کشورهای ساحلی است .

  سازمان همکاری اقتصادی (اکو) یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که برای نخستین بار  با ابتکار سه کشور ایران ، پاکستان و ترکیه پایه‌ریزی شد . اکو با هدف بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو و حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد .




  مطالب مرتبط

  بندر چابهار عامل تقویت همکاری های بین المللی

  بندر چابهار عامل تقویت همکاری های بین المللی

  این بندر در مسیر کریدور شمال – جنوب واقع شده و از زیرساخت مناسب برای حمل و نقل دریایی و مبادلات گسترده تجاری به ویژه برای کشورهای هندوستان ، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و CIS برخوردار است .

  |

  نیازمند خانه‌تکانی فکری در حوزه بنادر هستیم

  نیازمند خانه‌تکانی فکری در حوزه بنادر هستیم

  کشور ما از بسترهای لازم برای توسعه بنادر برخوردار است و همانطور که می‌دانید شهرهای بزرگ دنیا در کرانه آب‌های آزاد واقع شده‌اند ، ما در جنوب ایران از نوار ساحلی مناسبی برخورداریم که بلا استفاده باقی مانده است .

  |

  پشتیبانی سازمان بین المللی دریانوردی از توانمندسازی زنان در مشاغل دریایی

  پشتیبانی سازمان بین المللی دریانوردی از توانمندسازی زنان در مشاغل دریایی

  به موازات فرصت ها و چالش های حضور گسترده تر زنان در مشاغل دریایی ، همانند گذشته ، موضوعات دیگر در چارچوب وظایف اصلی آیمو از جمله پیشبرد حمل و نقل ایمن ، محیط زیست پاک و دریانوردی کارآمد و پایدار ، نیز ترویج می شود .

  |

  نظرات کاربران