در حال بارگذاری ...
 • حمل و نقل دریایی از موارد کلیدی در توسعه اقتصادی کشورهای عضو اکو

  سازمان همکاری اقتصادی (اکو) یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که برای نخستین بار با ابتکار سه کشور ایران ، پاکستان و ترکیه پایه‌ریزی شد . اکو با هدف بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو و حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، دبیرکل اکو گفت : هدف اصلی پنجمین اجلاس سران سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ، گسترش همکاری بین کشورهای عضو در زمینه دریانوردی و ارتباط و اتصال کشور های محصور در خشکی به دریا از طریق کشورهای ساحلی است .

  هادی سلیمان پور در مراسم پنجمین اجلاس سران سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ، افزود : بیش از ۴۰ سال است که کشورهای عضو اکو سرمایه گذاری های گسترده ای در زمینه گسترش زیرساخت های مختلف حمل و نقلی در منطقه داشته اند ؛ اما تلاش ها برای رفع موانع گوناگون مانند گمرک و سایر مواردی که سرعت ترانزیت را می گیرد باید ادامه داشته باشد .

  وی با بیان اینکه " حمل و نقل دریایی از موارد کلیدی در توسعه اقتصادی کشورهای اکو قلمداد می شود " ، افزود : اتصال بنادر به کشور های محصور در خشکی جهت انتقال حجم بالای کالاها از اولویت های سازمان همکاری های اقتصادی اکو است .

  وی با تاکید بر " رفع موانع بزرگ و جهانی از طریق همکاری های نزدیک بین اعضای اکو " خاطرنشان کرد : بر اساس مطالعات انجام شده ، تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۲۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از شهروندان و ساکنان کشورهای عضو اکو به خطوط ترانزیتی و ارتباطی نظیر ریلی و جاده ای دسترسی داشته باشند .

  به گفته دبیرکل اکو ، در حال حاضر بنادر و سواحل خزر ، وضعیت بسیار مناسبی دارد . بنابراین نیاز اتصال بنادر سواحل خزر به آب های آزاد بیش گذشته احساس می شود و می تواند بر رونق اقتصادی منطقه تاثیر گذار باشد . هدف اصلی پنجمین اجلاس سران سازمان های مرجع دریایی کشورهای عضو اکو ، گسترش همکاری بین کشورهای عضو در زمینه دریانوردی و ارتباط و اتصال کشور های محصور در خشکی به دریا از طریق کشورهای ساحلی است .

  سازمان همکاری اقتصادی (اکو) یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که برای نخستین بار  با ابتکار سه کشور ایران ، پاکستان و ترکیه پایه‌ریزی شد . اکو با هدف بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو و حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد .
  مطالب مرتبط

  ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت های تفریحی در هرمزگان

  ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت های تفریحی در هرمزگان

  ضرورت دارد بنادری همچون پل و لافت در مسیر دریایی قشم و چارک و آفتاب در مسیر دریایی کیش با توجه به مباحث مالکیتی به تجهیزاتی همچون شناور یدک کش ، خودروی آتش نشانی ، و جرثقیل مجهز شوند و مناطق آزاد و بخش خصوصی با تدوین یک برنامه نظام مند و سازوکار دقیق ، پاسخگوی نیازهای مسافران ...

  |

  فعال تر شدن ترانزیت شمال به جنوب با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا

  فعال تر شدن ترانزیت شمال به جنوب با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا

  بندر چابهار با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و جانمایی تجهیزات مدرن ، به یک بندر استاندارد ، مجهز و با کیفیت تبدیل شده است که می تواند نقش تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه ایفا کند .

  |

  برگزاری مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریای خزر در بندر امیرآباد

  برگزاری مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریای خزر در بندر امیرآباد

  پس از انجام مانور ، داوران (نمایندگان دستگاه های ذیربط) در بخش جستجو و نجات دریایی ، مقابله با آلودگی ، اطفای حریق و خدمات پزشکی را مورد بررسی قرار می دهند و راهکارهایی جهت بهبود مانور بعدی را ارائه می کنند .

  |

  نظرات کاربران