در حال بارگذاری ...
 • تشریح اهداف و برنامه های همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

  پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد ، با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندر وجود دارد که انتظار داریم ، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زمینه برای حضور و عضویت کشورهای دیگر در توافقنامه سه جانبه چابهار فراهم است ، گفت : زمینه جذب در توافق‌نامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد ، توسط سه کشور عضو قابل بررسی است .

  محمد راستاد صبح امروز به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر چابهار با حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگان دولتی ۱۱۵ کشور اشاره کرد و افزود : بندر چابهار به عنوان بندر اقیانوسی کشور ظرفیت بالایی برای رشد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده دارد . در بندر چابهار برای ‌فعالیت‌های جانبی ، نگهداری کالا و فعالیت‌های ارزش افزوده تاکنون یک‌هزار میلیارد تومان قرارداد و تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری صورت گرفته است . همچنین قرارداد موقت بهره‌برداری هم با شرکت «آی پی جی ال» هندوستان برای عملیات بندری در فاز اول توسعه بندر چابهار با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری و برای تأمین تجهیزات استراتژیک بندر داریم .

  وی به موافقت‌نامه چابهار با حضور سه کشور ایران ، افغانستان و هندوستان اشاره کرد و افزود : سازمان بنادر و دریانوردی‌ این امکان را فراهم کرده است که با توجه به همایش روز چابهار ، کشورهای دیگری نیز امکان عضویت در این توافق‌نامه را داشته باشند‌ و زمینه برای حضور و عضویت کشورهای دیگر در توافقنامه چابهار فراهم است . به طور کلی زمینه جذب در توافقنامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد توسط سه کشور عضو قابل بررسی است اما هنوز تقاضایی عنوان شده است . در جلسات کمیته‌هایی که تاکنون‌ سه کشور داشتند به طور خاص به این موضوع پرداخته نشده است ، اما این امکان فراهم است که سه کشور با هم به تفاهم برسند ، تا کشورهای دیگر هم عضو این توافق‌نامه شوند .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: اگر بخواهیم کشورهایی را در اولویت توافق‌نامه چابهار قرار دهیم تمرکز ، کشورهای ساحلی اقیانوس هند است . در همایش روز چابهار بخشی از مباحثی که‌ مطرح می‌شود ، روند تحول بندر چابهار در یک سال اخیر است ؛‌ اگر توسعه رخ دهد و جذب سرمایه‌گذاری کلان این چنینی اتفاق افتد ، ما توانسته‌ایم به خوبی مشوق‌های سرمایه‌گذاری را ارائه ‌و اعتماد مخاطبان را جلب کنیم و این مکانیزم بازار یابی برای بندر چابهار خواهد بود .

  وی اضافه کرد : پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد ، با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندر وجود دارد که انتظار داریم ، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم . به واسطه ارتباطی که بین فعالان اقتصادی کشورها در این همایش فراهم می‌شود و روایت مستقیم ظرفیت زیرساخت‌های بندر مطرح می‌شود ، قطعا می‌توانیم شاهد تحول بیشتر و رشد ترافیک ‌بندری در چابهار باشیم . در همایش روز چابهار ۱۱۵ نفر مهمان خارجی و ۱۵۰ نفر‌ مهمان داخلی داریم که فعالان بخش خصوصی کشورها و نماینده ارگان‌ای دولتی این کشورها خواهد بود .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد : به استثنای راهبری پایانه شماره یک بندر چابهار که توسط اپراتور هندی در حال انجام است ، مابقی فعالیت‌های بخش خصوصی توسط شرکت‌های داخلی است، البته اپراتوری پایانه بندر ، از طریق اپراتور هندی به شریک داخلی سپرده شده است‌ . بنادر تجاری مراکزی برای ایجاد اشتغال هستند ، هر آنچه که در توسعه‌ بندر چابهار رخ دهد در معیشت و اشتغال ساحل‌نشینان موثر است ؛ ما انتظار داریم با روند توسعه بندر چابهار در فعالیت‌های مرتبط با تخلیه و بارگیری، لجستیک کالا و پس کرانه بندر ، شاهد ارتقاء اشتغال در سیستان و بلوچستان و خصوصا چابهار باشیم .

  وی بیان کرد : در حال حاضر در بندر چابهار اشتغال مستقیم حدود یک‌هزار نفری داریم ‌که عموماً بومیان هستند و برای سرمایه‌گذاری روبنایی انتظار ایجاد بیش از ۳۰۰ نفر سرمایه‌گذاری مستقیم داریم ، در فازهای بعدی توسعه به واسطه مزیت منطقه آزاد چابهار روز‌های خیلی خوبی برای بندر چابهار و استان سیستان و بلوچستان انتظار داریم . انتظار دارم ‌هرچه بیشتر شاهد حضور فعالان اقتصادی کشورهای مختلف در بندر چابهار باشیم و طی ارتباط چهره به چهره آنها با فعالان اقتصادی کشورهای پیرامونی، امیدواریم بتوانیم روند مثبتی در بندر چابهار ایجاد کنیم .
  مطالب مرتبط

  نظارت دقیق سازمان راهداری بر روند بارگیری و حمل جاده‌ای کالاهای اساسی از بندر چابهار

  نظارت دقیق سازمان راهداری بر روند بارگیری و حمل جاده‌ای کالاهای اساسی از بندر چابهار

  از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۶ هزار بارنامه جهت حمل کالاهای اساسی از بندر چابهار صادر شده است و در حال حاضر نیز حمل شکر خام از بندر چابهار به سمت کارخانجات فرآوری شکر در حال انجام است .

  |

  افزایش انگیزه صادرات از طریق بندر شهید رجایی

  افزایش انگیزه صادرات از طریق بندر شهید رجایی

  کماکان سیاست سازمان بنادر بر پایه ایجاد ظرفیت و ساخت زیر بناهای بندری توسط دولت و ساخت و توسعه روبناها و خرید تجهیزات توسط بخش خصوصی است . اولویت سازمان بنادر ، سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی است و برای حفظ فعالیت و اشتغال در این بخش می‌تواند برای سهم خود تعدیل هم داشته باشد .

  |

  آغاز فرآیند ترخیص و حمل محموله شکر خام از بندر چابهار

  آغاز فرآیند ترخیص و حمل محموله شکر خام از بندر چابهار

  ورود انواع کالا و‌ کشتی به بزرگترین بندر اقیانوسی کشور ، تسهیل و تسریع عملیات تخلیه و بارگیری و ترخیص با بهره گیری از تجهیزات استراتژیک مدرن ، اسکله ها و زیرساخت های نوین بندری و هم افزایی با دستگاه های مرتبط در کوتاهترین زمان ، فراهم شده است .

  |

  نجات ۵ صیاد گرفتار در طوفان توسط مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار

  نجات ۵ صیاد گرفتار در طوفان توسط مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار

  طی تماس دریافتی پس از حادثه اول به مرکز MRCC و به محض اطلاع از گرفتار شدن یک فروند قایق صیادی با ۴ نفر سرنشین در فاصله ۱۷ مایلی بندر چابهار و به دلیل وضعیت متلاطم دریا و احتمال واژگونی شناور ، فوراً شناور ناجی ، به محل اعزام شد و صیادان نجات پیدا کردند .

  |

  نظرات کاربران