در حال بارگذاری ...
 • تشریح اهداف و برنامه های همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

  پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد ، با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندر وجود دارد که انتظار داریم ، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زمینه برای حضور و عضویت کشورهای دیگر در توافقنامه سه جانبه چابهار فراهم است ، گفت : زمینه جذب در توافق‌نامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد ، توسط سه کشور عضو قابل بررسی است .

  محمد راستاد صبح امروز به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر چابهار با حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگان دولتی ۱۱۵ کشور اشاره کرد و افزود : بندر چابهار به عنوان بندر اقیانوسی کشور ظرفیت بالایی برای رشد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده دارد . در بندر چابهار برای ‌فعالیت‌های جانبی ، نگهداری کالا و فعالیت‌های ارزش افزوده تاکنون یک‌هزار میلیارد تومان قرارداد و تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری صورت گرفته است . همچنین قرارداد موقت بهره‌برداری هم با شرکت «آی پی جی ال» هندوستان برای عملیات بندری در فاز اول توسعه بندر چابهار با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری و برای تأمین تجهیزات استراتژیک بندر داریم .

  وی به موافقت‌نامه چابهار با حضور سه کشور ایران ، افغانستان و هندوستان اشاره کرد و افزود : سازمان بنادر و دریانوردی‌ این امکان را فراهم کرده است که با توجه به همایش روز چابهار ، کشورهای دیگری نیز امکان عضویت در این توافق‌نامه را داشته باشند‌ و زمینه برای حضور و عضویت کشورهای دیگر در توافقنامه چابهار فراهم است . به طور کلی زمینه جذب در توافقنامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد توسط سه کشور عضو قابل بررسی است اما هنوز تقاضایی عنوان شده است . در جلسات کمیته‌هایی که تاکنون‌ سه کشور داشتند به طور خاص به این موضوع پرداخته نشده است ، اما این امکان فراهم است که سه کشور با هم به تفاهم برسند ، تا کشورهای دیگر هم عضو این توافق‌نامه شوند .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: اگر بخواهیم کشورهایی را در اولویت توافق‌نامه چابهار قرار دهیم تمرکز ، کشورهای ساحلی اقیانوس هند است . در همایش روز چابهار بخشی از مباحثی که‌ مطرح می‌شود ، روند تحول بندر چابهار در یک سال اخیر است ؛‌ اگر توسعه رخ دهد و جذب سرمایه‌گذاری کلان این چنینی اتفاق افتد ، ما توانسته‌ایم به خوبی مشوق‌های سرمایه‌گذاری را ارائه ‌و اعتماد مخاطبان را جلب کنیم و این مکانیزم بازار یابی برای بندر چابهار خواهد بود .

  وی اضافه کرد : پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد ، با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندر وجود دارد که انتظار داریم ، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم . به واسطه ارتباطی که بین فعالان اقتصادی کشورها در این همایش فراهم می‌شود و روایت مستقیم ظرفیت زیرساخت‌های بندر مطرح می‌شود ، قطعا می‌توانیم شاهد تحول بیشتر و رشد ترافیک ‌بندری در چابهار باشیم . در همایش روز چابهار ۱۱۵ نفر مهمان خارجی و ۱۵۰ نفر‌ مهمان داخلی داریم که فعالان بخش خصوصی کشورها و نماینده ارگان‌ای دولتی این کشورها خواهد بود .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد : به استثنای راهبری پایانه شماره یک بندر چابهار که توسط اپراتور هندی در حال انجام است ، مابقی فعالیت‌های بخش خصوصی توسط شرکت‌های داخلی است، البته اپراتوری پایانه بندر ، از طریق اپراتور هندی به شریک داخلی سپرده شده است‌ . بنادر تجاری مراکزی برای ایجاد اشتغال هستند ، هر آنچه که در توسعه‌ بندر چابهار رخ دهد در معیشت و اشتغال ساحل‌نشینان موثر است ؛ ما انتظار داریم با روند توسعه بندر چابهار در فعالیت‌های مرتبط با تخلیه و بارگیری، لجستیک کالا و پس کرانه بندر ، شاهد ارتقاء اشتغال در سیستان و بلوچستان و خصوصا چابهار باشیم .

  وی بیان کرد : در حال حاضر در بندر چابهار اشتغال مستقیم حدود یک‌هزار نفری داریم ‌که عموماً بومیان هستند و برای سرمایه‌گذاری روبنایی انتظار ایجاد بیش از ۳۰۰ نفر سرمایه‌گذاری مستقیم داریم ، در فازهای بعدی توسعه به واسطه مزیت منطقه آزاد چابهار روز‌های خیلی خوبی برای بندر چابهار و استان سیستان و بلوچستان انتظار داریم . انتظار دارم ‌هرچه بیشتر شاهد حضور فعالان اقتصادی کشورهای مختلف در بندر چابهار باشیم و طی ارتباط چهره به چهره آنها با فعالان اقتصادی کشورهای پیرامونی، امیدواریم بتوانیم روند مثبتی در بندر چابهار ایجاد کنیم .
  مطالب مرتبط

  پهلوگیری سومین کشتی حامل محموله گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار

  پهلوگیری سومین کشتی حامل محموله گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار

  تجار و بازرگانان افغانستان میتوانند از ظرفیت کانتینرهای مرجوعی و ناوگان برگشتی از این کشور جهت صادرات کالا از طریق بندر چابهار استفاده کنند . در صورت تامین کامیون توسط افغانستان ، گندم اهدایی به صورت حمل یکسره از این بندر خارج و به مقصد منتقل می شود .

  |

  بررسی طرح ساخت اسکله گردشگری در بندر چابهار

  بررسی طرح ساخت اسکله گردشگری در بندر چابهار

  در راستای مسئولیت های اجتماعی سازمان بنادر و دریانوردی ، تعامل شهر و بندر و همچنین به منظور نفع و بهره مندی اجتماعی از ظرفیت های گردشگری، ساخت این نوع اسکله در سواحل چابهار در دستور کار قرار دارد .

  |

  رونق چشمگیر ترافیک دریایی در بندر شهید بهشتی چابهار

  رونق چشمگیر ترافیک دریایی در بندر شهید بهشتی چابهار

  با رونق صادرات و واردات کالا از این بندر استراتژیک ، ترافیک دریایی هم رشد روز افزونی پیدا کرده است، به گونه ای که در هفته گذشته شاهد تخلیه و بارگیری همزمان ۶ کشتی آن هم در روزهایی که کرونا همه جهان را تحت تاثیر قرار داده است ، در بندر چابهار بودیم .

  |

  سرمایه گذاری در بنادر و پسکرانه چابهار سودده است

  سرمایه گذاری در بنادر و پسکرانه چابهار سودده است

  برای آنکه صادرات از بندر چابهار رونق گیرد سرمایه گذاران در پسکرانه بندر چابهار سرمایه گذاری کنند و این سرمایه گذاری می تواند در بخش معدن و فولاد باشد که در چابهار دارای مزیت است .

  |

  نظرات کاربران