در حال بارگذاری ...
 • تشریح اهداف و برنامه های همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

  پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد ، با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندر وجود دارد که انتظار داریم ، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زمینه برای حضور و عضویت کشورهای دیگر در توافقنامه سه جانبه چابهار فراهم است ، گفت : زمینه جذب در توافق‌نامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد ، توسط سه کشور عضو قابل بررسی است .

  محمد راستاد صبح امروز به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر چابهار با حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگان دولتی ۱۱۵ کشور اشاره کرد و افزود : بندر چابهار به عنوان بندر اقیانوسی کشور ظرفیت بالایی برای رشد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده دارد . در بندر چابهار برای ‌فعالیت‌های جانبی ، نگهداری کالا و فعالیت‌های ارزش افزوده تاکنون یک‌هزار میلیارد تومان قرارداد و تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری صورت گرفته است . همچنین قرارداد موقت بهره‌برداری هم با شرکت «آی پی جی ال» هندوستان برای عملیات بندری در فاز اول توسعه بندر چابهار با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری و برای تأمین تجهیزات استراتژیک بندر داریم .

  وی به موافقت‌نامه چابهار با حضور سه کشور ایران ، افغانستان و هندوستان اشاره کرد و افزود : سازمان بنادر و دریانوردی‌ این امکان را فراهم کرده است که با توجه به همایش روز چابهار ، کشورهای دیگری نیز امکان عضویت در این توافق‌نامه را داشته باشند‌ و زمینه برای حضور و عضویت کشورهای دیگر در توافقنامه چابهار فراهم است . به طور کلی زمینه جذب در توافقنامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد توسط سه کشور عضو قابل بررسی است اما هنوز تقاضایی عنوان شده است . در جلسات کمیته‌هایی که تاکنون‌ سه کشور داشتند به طور خاص به این موضوع پرداخته نشده است ، اما این امکان فراهم است که سه کشور با هم به تفاهم برسند ، تا کشورهای دیگر هم عضو این توافق‌نامه شوند .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: اگر بخواهیم کشورهایی را در اولویت توافق‌نامه چابهار قرار دهیم تمرکز ، کشورهای ساحلی اقیانوس هند است . در همایش روز چابهار بخشی از مباحثی که‌ مطرح می‌شود ، روند تحول بندر چابهار در یک سال اخیر است ؛‌ اگر توسعه رخ دهد و جذب سرمایه‌گذاری کلان این چنینی اتفاق افتد ، ما توانسته‌ایم به خوبی مشوق‌های سرمایه‌گذاری را ارائه ‌و اعتماد مخاطبان را جلب کنیم و این مکانیزم بازار یابی برای بندر چابهار خواهد بود .

  وی اضافه کرد : پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد ، با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندر وجود دارد که انتظار داریم ، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم . به واسطه ارتباطی که بین فعالان اقتصادی کشورها در این همایش فراهم می‌شود و روایت مستقیم ظرفیت زیرساخت‌های بندر مطرح می‌شود ، قطعا می‌توانیم شاهد تحول بیشتر و رشد ترافیک ‌بندری در چابهار باشیم . در همایش روز چابهار ۱۱۵ نفر مهمان خارجی و ۱۵۰ نفر‌ مهمان داخلی داریم که فعالان بخش خصوصی کشورها و نماینده ارگان‌ای دولتی این کشورها خواهد بود .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد : به استثنای راهبری پایانه شماره یک بندر چابهار که توسط اپراتور هندی در حال انجام است ، مابقی فعالیت‌های بخش خصوصی توسط شرکت‌های داخلی است، البته اپراتوری پایانه بندر ، از طریق اپراتور هندی به شریک داخلی سپرده شده است‌ . بنادر تجاری مراکزی برای ایجاد اشتغال هستند ، هر آنچه که در توسعه‌ بندر چابهار رخ دهد در معیشت و اشتغال ساحل‌نشینان موثر است ؛ ما انتظار داریم با روند توسعه بندر چابهار در فعالیت‌های مرتبط با تخلیه و بارگیری، لجستیک کالا و پس کرانه بندر ، شاهد ارتقاء اشتغال در سیستان و بلوچستان و خصوصا چابهار باشیم .

  وی بیان کرد : در حال حاضر در بندر چابهار اشتغال مستقیم حدود یک‌هزار نفری داریم ‌که عموماً بومیان هستند و برای سرمایه‌گذاری روبنایی انتظار ایجاد بیش از ۳۰۰ نفر سرمایه‌گذاری مستقیم داریم ، در فازهای بعدی توسعه به واسطه مزیت منطقه آزاد چابهار روز‌های خیلی خوبی برای بندر چابهار و استان سیستان و بلوچستان انتظار داریم . انتظار دارم ‌هرچه بیشتر شاهد حضور فعالان اقتصادی کشورهای مختلف در بندر چابهار باشیم و طی ارتباط چهره به چهره آنها با فعالان اقتصادی کشورهای پیرامونی، امیدواریم بتوانیم روند مثبتی در بندر چابهار ایجاد کنیم .
  مطالب مرتبط

  بندر چابهار آماده اسکان مسافران نوروزی در شرایط جوی نامساعد

  بندر چابهار آماده اسکان مسافران نوروزی در شرایط جوی نامساعد

  در راستای ساماندهی سفرهای نوروزی و بر اساس پیش بینی تغییرات شرایط جوی آب و‌ هوایی و احتمال بارندگی ، ‌اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان ، آمادگی اسکان میهمانان نوروزی در مکان سرپوشیده و ارائه خدمات ضروری را خواهد داشت .

  |

  صعود ۱۰ پله ای ایران در شاخص رقابت پذیری و کیفیت زیرساخت های بنادر

  صعود ۱۰ پله ای ایران در شاخص رقابت پذیری و کیفیت زیرساخت های بنادر

  طی ۱۰ سال گذشته ، جمعا ۱۰۰ میلیارد دلار در بنادر منطقه خلیج فارس و دریای عمان سرمایه گذاری شده است که بیشترین آن به کشور امارات با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری برای توسعه بنادر کانتینری جبل علی ، خورفکان و فجیره و کشور عمان برای سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در بنادر صحار ، ...

  |

  آمادگی کامل بنادر چابهار برای استقبال از هموطنان و میهمانان نوروزی

  آمادگی کامل بنادر چابهار برای استقبال از هموطنان و میهمانان نوروزی

  همایش پاکسازی ساحل ، برگزاری مانورهای جستجو و نجات ، برگزاری کلاس های توجیهی ایمنی و حفاظت دریایی، تهیه و توزیع حلقه و جلیقه نجات و تهیه و‌ توزیع بروشورهای راهنمای میهمانان نوروزی در بین بنادر تابعه از جمله اقدامات بندر چابهار در استقبال از مسافران نوروزی است .

  |

  برگزاری مانور عملیاتی امداد و نجات و اطفاء حریق در بندر چابهار

  برگزاری مانور عملیاتی امداد و نجات و اطفاء حریق در بندر چابهار

  این مانور با حضور نیروهای آتش نشان ، کارکنان ساختمان اداری ، اداره امور بندری ، مرکز HSE ، یگان حفاظت بندر ، واحد فنی و مهندسی ، واحد اداری و مالی و حراست در ساختمان شماره یک بندر شهید بهشتی چابهار با موفقیت صورت پذیرفت .

  |

  فراهم شدن امکان تخلیه سریع انواع دام های سبک و سنگین در بندر چابهار

  فراهم شدن امکان تخلیه سریع انواع دام های سبک و سنگین در بندر چابهار

  تا پایان سال برنامه ورود سه شناور حامل دام سبک به بندر چابهار نهایی شده است که اولین شناور ظرف ۲۴ ساعت آینده وارد بندر خواهد شد که با فعالیتهای شبانه روزی بندر در روزهای پایانی سال تلاش خواهد شد در کوتاه ترین زمان ممکن عملیات پهلودهی و تخلیه کشتی ها انجام شود .

  |

  نظرات کاربران