در حال بارگذاری ...
 • بندر خرمشهر و پتانسیل های که برای آن ایجاد شده است

  بندر خرمشهر با بهره‌گیری از امکانات ویژه و نیز تعرفه‌های ارزان قیمت ،‌ مناسب‌ترین بندر کشور در زمینه واردات و صادرات مجدد کالا محسوب می‌شود . با توجه به توسعه و افزایش اسکله ها و زیرساخت های این مجتمع بندری ، در حال حاضر در صورت لایروبی اروند روند و جمع آوری مغروقه ها و امکان پذیری ورود شناورهای با تماس بالا ، بندر خرمشهر ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن در سال را داراست .

  بندر خرمشهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین بنادر ایران ، در شمال غربی خلیج‌فارس و در جنوب غربی ایران و در همسایگی جنوب شرقی عراق در محل تلاقی رودخانه‌های اروندرود و کارون قرار دارد . این بندر با کشور عراق دارای مرز مشترک بوده و حلقه طلایی ارتباط تجاری کشور با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است .

  این بندر سابقه طولانی در تجارت دریایی داشته است به گونه ای که ساخت و بهره‌برداری از اسکله‌های ویژه پذیرش کشتی‌های اقیانوس‌پیما در بندر خرمشهر از ابتدای سال ۱۳۰۰ شمسی شروع شده و این فعالیت‌ها در زمان جنگ جهانی دوم و پس از آن به اوج خود رسید . در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی بندر خرمشهر با داشتن ۲۰ اسکله یکی از بزرگترین بنادر کشور به‌حساب می‌آمد ؛ به طوری که در سال ۱۳۵۶ چهار میلیون تن کالا از طریق این بندر به کشور وارد می‌شد .

  اما پس از وقوع جنگ تحمیلی ، بخش زیادی از زیرساخت‌ها و تاسیسات این بندر خسارت دید ؛ اما پس از جنگ تحمیلی علاوه بر اینکه زیرساخت‌های قبل از جنگ اعم از اسکله‌ها ، انبارها و محوطه‌ها با هدف ارتقاء و بهبود خدمات بندری و دریایی بازسازی شد ، این بندر در حوزه های مختلف شاهد توسعه و افزایش ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری کالا و همچنین سرمایه گذاری در بخش های مختلف بوده است . در خصوص مقایسه ظرفیت ها و زیر ساخت های بندر خرمشهر با قبل از انقلاب به طور کلی می توان گفت تمام زیرساخت های بندر خرمشهر که قبل از جنگ تحمیلی و انقلاب وجود داشته است کاملا بازسازی شده و علاوه بر آن امکانات و ظرفیت های جدیدی افزوده شده است .

  یکی از شاخص ترین این امکانات ، ایجاد اسکله های کانتینری و تجهیز آن به تجهیزات مدرن و احداث محوطه های نگهداری کانتینر و تجهیز آن به نحوی که به صراحت می توان ادعا کرد بندر خرمشهر قبل از انقلاب فاقد کارکرد کانتینری بوده و درحال حاضر با داشتن ترمینال کانتینر استاندارد دارای ظرفیت تخلیه وبارگیری حداقل دویست و پنجاه هزار TEU در سال است . یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته برای توسعه بندر خرمشهر ، احداث پایانه مدرن مسافری دریایی که ظرفیت جابجایی ۲ هزار مسافر در روز را دارد .

  این پایانه مجهز ، با داشتن دو پست اسکله، ظرفیت پهلو دهی همزمان دو کشتی کاتاماران را داراست . پایانه مسافری دریایی خلیج‌فارس به عنوان یکی از بزرگترین و مدرن‌ترین ترمینال‌های دریایی کشور و منطقه نقش عمده‌ای در توسعه مناسبات تجاری بندر با سایر بنادر منطقه دارد . اگر چه ظرفیت اسمی این پایانه جابه‌جایی روزانه دو هزار نفر است ، اما در حال حاضر تنها یک مقصد خرمشهر - کویت و بالعکس در این بندر فعال است . از سوی دیگر امکان مسافرت دریایی به مقصد عتبات عالیات از طریق پایانه خلیج‌فارس بندر خرمشهر فراهم شده است . برای ایجاد مسیرهای دریایی در خرمشهر به تامین زیرساخت‌های لازم در کشور مقصد نیاز است .

  بندر خرمشهر همچنین با بهره‌گیری از امکانات ویژه و نیز تعرفه‌های ارزان قیمت ،‌ مناسب‌ترین بندر کشور در زمینه واردات و صادرات مجدد کالا محسوب می‌شود . با توجه به توسعه و افزایش اسکله ها و زیرساخت های این مجتمع بندری ، در حال حاضر در صورت لایروبی اروند روند و جمع آوری مغروقه ها و امکان پذیری ورود شناورهای با تماس بالا ، بندر خرمشهر ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن در سال را داراست .
   

  نوراله اسعدی - مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر
  مطالب مرتبط

  ارائه بسته پیشنهادی به سازمان بنادر و دریانوردی برای حمایت از بخش خصوصی

  ارائه بسته پیشنهادی به سازمان بنادر و دریانوردی برای حمایت از بخش خصوصی

  بندر خرمشهر با ۲۳۰ هکتار وسعت یکی از بنادر کانتینری کشور در خلیج فارس بوده و به دلیل همجواری با کشور عراق ، یک منطقه استراتژیک از نظر تجاری است که با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد تجاری اروند و نزدیکی به پالایشگاه آبادان و دیگر صنایع خوزستان فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در ...

  |

  تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بندر و دریانوردی در بندر خرمشهر

  تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بندر و دریانوردی در بندر خرمشهر

  بندر خرمشهر با ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن در سال ، پس از بندر شهیدرجایی و بندر بوشهر به عنوان سومین بندر کانتینری کشور شناخته شده و با ورود کشتی های فیدری می توان تخلیه و بارگیری کانتینری را در آن انجام داد .

  |

  افزایش ضریب ایمنی سفرهای دریایی در رودخانه های کارون و اروند برای نوروز ۹۸

  افزایش ضریب ایمنی سفرهای دریایی در رودخانه های کارون و اروند برای نوروز ۹۸

  بندر خرمشهر در راستای ایجاد ایمنی دریایی بیشتر همانند سالهای گذشته در ایام نوروز ۹۸ با تلاش شبانه روزی معاونت دریایی این اداره کل و با استفاده از توان عملیاتی اداره ایمنی و حفاظت دریایی و همچنین اداره امور دریایی اقدام به انجام گشت های منظم دریایی در رودخانه های کارون و اروند ...

  |

  افزایش خطوط مسافری دریایی به کشور عراق در بندر خرمشهر

  افزایش خطوط مسافری دریایی به کشور عراق در بندر خرمشهر

  بندر خرمشهر با ۲۳۰ هکتار وسعت به عنوان سومین بندر آزاد کشور در خلیج فارس به شمار می رود ، که به دلیل همجواری با کشور عراق علاوه بر اهمیت سیاسی آن ، یک منطقه استراتژیک از نظر تجاری و اقتصادی محسوب می شود و این بندر مناسب ترین گزینه برای ترانزیت کالا از طریق زمینی و دریایی به کشور ...

  |

  کاهش مشکلات تجار و فعالان اقتصادی بندر بوشهر با برگزاری نشست های تخصصی

  کاهش مشکلات تجار و فعالان اقتصادی بندر بوشهر با برگزاری نشست های تخصصی

  انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با توجه به سابقه ۶۵ ساله ایی که در زمینه دارد و باتوجه به گستردگی کاری که در تمام بنادر کشور ، قطعا می تواند با پذیرش اعضا و استقبال از حضور کشتیرانی ها و فعالین اقتصادی بندری به عنوان یک صنف ، مسائل و مشکلات را بهتر و با عمق بیشتری پیگیری و برطرف ...

  |

  نظرات کاربران