در حال بارگذاری ...
 • جایگاه ویژه‎ فرودگاه مهرآباد در رونق اقتصادی و صنعت گردشگری کشور

  فرودگاه مهرآباد در زمینی به مساحت ۵۱۷ هکتار قرار داد و دارای دو باند ۲۹ راست و باند ۲۹ چپ با طول‎های بیش از ۴۰۰۰ متر و دو اپرون شرقی (با ابعاد ۵۴۶ در ۲۱۹ متر) و اپرون غربی (با ابعاد ۶۵۰ در ۳۲۱ متر) است که ظرفیت پارک بیش از ۵۴ هواپیما را داراست .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، فرودگاه مهرآباد به دلیل واقع شدن در پایتخت کشور به عنوان پرترافیک‎ترین فرودگاه کشور در رونق اقتصادی و صنعت توریسم و گردشگری و فعالیت سیاسی ، اجتماعی و امنیتی از جایگاه ویژه‎ای برخوردار است ؛ به طوری که در ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به قدمگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی تبدیل شد و طلوع فجر انقلاب را نوید داد .

  به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای ایران در این سال‎ها ، روابط‎عمومی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاه‎های کشور کرده است .

  در تهران در یکی از روزهای سال ۱۲۹۶ شمسی در اواخر جنگ جهانی اول مردم تهران برای اولین بار شاهد پرواز بر فراز آسمان تهران شدند این هواپیما توسط روس‎ها از طریق بندر انزلی به وسیله اتومبیل به تهران حمل شده بود و پس از سوار کردن قطعات توسط خلبان روسی بر فراز تهران در ارتفاع پایین پرواز کرد و چون فرودگاهی وجود نداشت در میدان مشق (محل امور خارجه) به زمین نشست . زمان گذشت تا اینکه در سال ۱۳۲۸ نیروی هوایی در فرودگاه مهرآباد با ۲۰ فروند هواپیما شروع به کار و انجام عملیات پروازی کرد .

  فرودگاه مهرآباد در زمینی به مساحت ۵۱۷ هکتار قرار داد و دارای دو باند ۲۹ راست و باند ۲۹ چپ با طول‎های بیش از ۴۰۰۰ متر و دو اپرون شرقی (با ابعاد ۵۴۶ در ۲۱۹ متر) و اپرون غربی (با ابعاد ۶۵۰ در ۳۲۱ متر)  است که ظرفیت پارک بیش از ۵۴ هواپیما را داراست .

  مهرآباد پرترافیک‎ترین فرودگاه و یکی از بزرگترین فرودگاه‎های ایران است که امکان نشست و برخاست همه نوع هواپیما را داراست و از وجود سامانه‎های کمک ناوبری ILS ، NDB ، دو دستگاه VOR ، یک دستگاه DVOR ، پنج دستگاه DME و سیستم‎های نظارتی رادار PSR REYTON و REYTON MMSA و اتوماسیون ARIYA – REYTON بهره می‎برد که این امکانات و تجهیزات موجب ایمنی و استانداردسازی پروازها شده است .

  مهرآباد دارای شش ترمینال است که از ترمینال ۱، ۲ و ۴ برای پروازهای خروجی ، از ترمینال ۲ و ۶ برای پروازهای ورودی ، از ترمینال ۳ به عنوان satandby و از ترمینال کرو برای عوامل پروازی استفاده می‎شود که به منظور کاهش ایستایی و ترافیک و تسهیل در گردش کار مسافری شرکت‎های هواپیمایی در ترمینال‎های مختلف به امر عملیات پروازی می‎پردازند .

  در مهرآباد در ۹ ماهه سال جاری ، ۹۵ هزار و ۱۵۵ نشست و برخاست انجام شده است که طی آن بیش از ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مسافر اعزام و پذیرش و حدود ۷۶ میلیون و ۵۰۰ کیلوگرم بار و مرسوله پستی ارسال و پذیرش شده‎اند .

  این فرودگاه قبل از انقلاب اسلامی دارای دو ترمینال ۱ و ۲ بود که همه عملیات پروازی خارجی و داخلی از این دو ترمینال انجام می‎شد اما در طول سال‎های پس از انقلاب شاهد اجرای طرح‎های ساخت ابنیه و سامانه‎های کمک ناوبری ، تجهیز فرودگاه و ترمینال‎ها احداث پارکینگ‎ها و همچنین مسیرهای دسترسی مسافران به ترمینال‎ها بوده است. از اقدامات مهم می‎توان به احداث چهار ترمینال اشاره کرد که دو ترمینال آن مختص به عملیات حج ، ترمینال ۱ و ۲ مخصوص پروازهای خارجی و ترمینال ۴ و ۶ مخصوص پروازهای داخلی بود که به مرور زمان بعضی از ترمینال‎ها به دلیل انتقال پروازهای خارجی به فرودگاه امام خمینی (ره) تغییر کاربری داده است .

  در جریان بهسازی و نوسازی باندهای این فرودگاه ، باند ۲۹ راست به دومین باند بتنی کشور تبدیل شد و باند ۲۹ چپ نیز به زودی بهسازی و نوسازی خواهد شد این دو باند به کلیه امکانات و تجهیزات استاندارد دنیا مجهز هستند و سیستم روشنایی آن از بهترین سامانه‎های روشنایی است .

  توسعه اپرون مهرآباد بعد از انقلاب انجام شد و اپرون شرقی به ۱۴۰ هزار مترمربع افزایش و سامانه‎های چراغ‎های تقرب دقیق PALS و ILS و سامانه‎های رادار در ایستگاه‎های هوانوردی افزایش یافته‎اند. در ضمن ۱۷ ایستگاه هوانوردی به سامانه‎های کمک ناوبری در کوشک بزم و نصرت و ده نمک و ورامین افزوده شده است .

  از پروژه‎های مهم در راستای تسهیل و گردش مسافری و کاهش ترافیک در منطقه مهرآباد بعد از انقلاب می‎توان به احداث پارکینگ در ترمینال ۴ و مقابل ترمینال‎های ۲ و ۱ اشاره کرد که اکنون ظرفیت پارکینگ‎های فرودگاه مهرآباد بیش از ۷۵۰۰ خودرو رسیده است .

  فرودگاه برای افزایش کیفیت خدمات فرودگاهی و ارتقای کمی و کیفی این خدمات اقدامات قابل توجهی انجام داده است که می‎توان به احداث اماکن تجاری بهسازی و نوسازی و احداث سرویس‎های بهداشتی ، احداث نمازخانه‎های زیبا با سبک و معماری اسلامی ، بهسازی و نوسازی ترمینال‎ها ، تجهیز ترمینال‎ها به امکانات ترمینالی از جمله کانترهای پذیرش بار تسمه نقاله‎ها ، به‎روزرسانی سیستم مرکز تلفن و سامانه جامع ۱۹۹ فرودگاه مهرآباد ، ساماندهی و افزایش حمل و نقل عمومی (تاکسیرانی و اتوبوسرانی) ، ساماندهی محاوط فرودگاهی ، افزایش بیش از ۷۰۰۰ هکتار فضای سبز ، نصب تابلوهای اطلاع‎رسانی لندساید و ایرساید ترمینال‎ها ، به‎روزرسانی و اصلاح شبکه‎های هوایی و ظرفیت‎سازی TMA تهران ، اصلاح شبکه‎های روشنایی کلیه قسمت‎ها فرودگاه ، نصب ایربریج‎ها در ترمینال‎های ۱ و ۲ (که در حال انجام است) ، افزایش و تجهیز ماشین‎آلات فرودگاهی و خودروهای به‎روز و با استاندارد جهانی ایمنی و آتشنشانی ، خرید سامانه‎های تاسیساتی موتور ژنراتورها و موتورهای دیزلی IMKW اشاره کرد .

  همچنین تجهیز و به‎روزرسانی سامانه‎ها و زیرساخت‎های تاسیساتی و نیز تجهیزات ارتباطی فرودگاه به فیبرنوری ، تجهیز و به‎روزرسانی سامانه‎های ارتباطی و مخابراتی به روز دنیا ، تعمیرات و بروزرسانی کلیه سامانه‎های الکترونیکی بدون اتکا به کشور سازنده و حتی در مواردی ساخت تجهیزات هوانوردی و رسیدن به خودکفایی ملی ، بهسازی سطوح پروازی ایجاد شبکه گازرسانی و گسترش برق‎رسانی و همچنین اقدامات کاهش مصرف انرژی با تغییر سامانه‎های روشنایی و هوشمندسازی کنتورهای برق ، احداث ساختمان تکنیکال بلاک جدید و ساختمان ایمنی و آتشنشانی و همچنین احداث ساختمان پست برق 29 /11 و نصب دستگاه‎های مولد برق اضطراری و موتوربرق جدید از دیگر اقدامات این فرودگاه است .
  مطالب مرتبط

  فرودگاه ساری میزبان اولین پرواز بازگشت زائران حج تمتع

  فرودگاه ساری میزبان اولین پرواز بازگشت زائران حج تمتع

  با توجه به اینکه پروازهای بازگشت با فشردگی زمانی بیشتری انجام می‎شود امکان دارد با بروز تاخیر ، حتی دو پرواز به طور همزمان به یک فرودگاه برسند که در این مواقع به خصوص در فرودگاه‎هایی که محدودیت‎های در آنها وجود دارد ، نیاز به وجود یک هماهنگی و مدیریت خوب میان ایران ایر، ...

  |

  برخورداری از اتصال مستمر هوایی در منطقه آزاد یک امر راهبردی

  برخورداری از اتصال مستمر هوایی در منطقه آزاد یک امر راهبردی

  فرودگاه آیت اله جمی سه ماهه اول امسال ۴۵ درصد نسبت به سه ماهه سال گذشته رشد عملکردی داشته که جای تبریک دارد؛ چراکه آثار مستقیمش برای منطقه خواهد بود و هرچه فرودگاه درآمدزایی بیشتری داشته باشد قطعا توسعه و افزایش کیفیت خدماتش نیز بیشتر خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران