در حال بارگذاری ...
 • تشکیل اداره کل راه‌آهن آذربایجان ۲ و راه‌آهن غرب ۲ پس از سیر مراحل قانونی و صدور مجوزها

  محور ریلی ملایر-کرمانشاه به طول ۱۷۵ کیلومتر شامل ملایر به فیروزان ۶۳ کیلومتر و ملایر تا کرمانشاه ۱۱۲ کیلومتر است که دسترسی مردم غرب کشور به شبکه ریلی را فراهم کرده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : دو پیشنهاد برای تشکیل اداره کل راه‌آهن آذربایجان ۲ و راه‌آهن غرب ۲ به سازمان اداری و استخدامی کشور ارسال شده که بعد از سیر مراحل قانونی و صدور مجوزها این دو اداره کل تشکیل خواهد شد .

  سعید محمدزاده تصریح کرد : بعد از بهره برداری از خطوط راه‌آهن مراغه-ارومیه و ملایر-کرمانشاه ، دو پیشنهاد به سازمان امور اداری و استخدامی کشور ارسال شده است . این دو پیشنهاد در راستای تشکیل اداره کل آذربایجان ۲ به مرکز ارومیه و اداره غرب ۲ به مرکز کرمانشاه مطرح شد . به طور طبیعی باید سیر قانونی طی شود و بعد از صدور مجوز‌ها دو اداره کل راه‌اندازی خواهد شد .

  مدیرعامل شرکت راه‌آهن بیان داشت : راه‌آهن مراغه - ارومیه به طول ۱۸۳ کیلومتر با هدف اتصال استان آذربایجان شرقی به شبکه ریلی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت . این مسیر از ایستگاه مراغه در محور راه‌آهن تهران - تبریز منشعب و از جوار شهرهای ملکان ، میاندوآب ، مهاباد ، محمدیار و نقده عبور کرده ، سپس به ارومیه می رسد .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۸۵ کیلومتر از محور راه آهن مراغه-ارومیه حدفاصل ایستگاه مراغه تا ایستگاه مهاباد در سال ۹۲ به بهره‌برداری رسیده است ، گفت : ادامه مسیر به طول ۹۸ کیلومتر پس از عبور از ایستگاه های مهاباد ، نقده ، رشکان و شیرین بلاغ به ایستگاه تشکیلاتی ارومیه منتهی می‌شود در سال جاری با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید .

  محمدزاده با اشاره به شرایط اقلیمی ۶۵ درصدی دشت، ۱۰ درصدی تپه ماهور و ۲۵ درصدی کوهستانی راه آهن ارومیه هدف از اجرای این طرح را اتصال استان آذربایجان غربی به شبکه ریلی کشور ، افزایش سهم راه آهن در ترانزیت کالا و مسافر این استان ، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و سوانح جاده‌ای ، همچنین رونق اقتصادی منطقه و دسترسی به کارخانجات و صنابع کشاورزی به ترانزیت ریلی برشمرد .

  مدیرعامل شرکت راه‌آهن در ادامه با اشاره به راه‌آهن غرب کشور بیان داشت : محور ریلی ملایر-کرمانشاه به طول ۱۷۵ کیلومتر شامل ملایر به فیروزان ۶۳ کیلومتر و ملایر تا کرمانشاه ۱۱۲ کیلومتر است که دسترسی مردم غرب کشور به شبکه ریلی را فراهم کرده است .
  مطالب مرتبط

  ساخت خطوط اصلی در شبکه ریلی از دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی

  ساخت خطوط اصلی در شبکه ریلی از دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی

  آغاز عملیات اجرایی برقی سازی در محورهای تهران – مشهد ، گرمسار – اینچه برون و آغاز عملیات اجرایی احداث راه‌آهن سریع‌السیر در محور تهران – قم – اصفهان نیز از برنامه‌های در حال اجرای این معاونت است .

  |

  نگاه مثبت مجلس و دولت به توسعه شبکه ریلی کشور

  نگاه مثبت مجلس و دولت به توسعه شبکه ریلی کشور

  در حال حاضر عمر متوسط واگن های کشور بیش از ۳۰ سال است و با توجه به توان داخلی برای تولید واگن در کشور می‌توانیم نیازهای کشور را در این زمینه برطرف کرده و خود تعمیرات مورد نیاز را انجام دهیم .

  |

  نظرات کاربران