در حال بارگذاری ...
 • ارتقای صنعت گردشگری دریایی با استفاده از شناورهای تفریحی استاندارد ساخت داخل

  با توجه به اینکه شناورهای تفریحی موجود ، به هیچ وجه استانداردهای لازم برای گشت های ایمن دریایی را ندارند ، به دنبال این هستیم که با جلب مشارکت مردمی در قالب تعاونی ها ، شناورهایی ایمن و استاندارد که گواهینامه های لازم از موسسات رده بندی دارند ، جایگزین شوند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت : نخستین نمونه از شناورهای تفریحی مونوهال (تک بدنه) به آب انداخته شد و قرار است تا پایان سال جاری ، جایگزین شناورهای غیراستاندارد معروف شود .

  اله مراد عفیفی پور درباره رونمایی از نخستین شناورهای تفریحی استاندارد ساخت داخل ، اظهار داشت : سازمان بنادر و دریانوردی در راستای ارتقای صنعت گردشگری دریایی ، نوسازی ناوگان و استانداردسازی قایق های تفریحی اقدام به ارایه تسهیلات بانکی با سود صفر درصد به متقاضیان کرده است تا شناورهایی استاندارد جایگزین قایق های تفریحی معروف به "تشتی" شوند .

  وی با اشاره به تأکیدات استاندار هرمزگان و مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی بر لزوم نوسازی ناوگان گردشگری دریایی و خروج شناورهای سنتی از این چرخه ، افزود : با توجه به اینکه شناورهای تفریحی موجود ، به هیچ وجه استانداردهای لازم برای گشت های ایمن دریایی را ندارند ، به دنبال این هستیم که با جلب مشارکت مردمی در قالب تعاونی ها ، شناورهایی ایمن و استاندارد که گواهینامه های لازم از موسسات رده بندی دارند ، جایگزین شوند .

  عفیفی پور تصریح کرد : با توجه به سفارش یکی از تعاونی های گردشگری در جزیره قشم ، نخستین نمونه قایق تفریحی استاندارد مونوهال (تک بدنه v شکل) با نام " هنگام ۱ " در کارخانه شناورسازی مدکندالو در جزیره قشم به آب اندازی شد و آزمایش های دریانوردی نیز بر روی آن با موفقیت به انجام رسید .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی از مشخصات فنی این شناور ، گفت : بدنه این قایق تفریحی از جنس فایبرگلاس مونوهال ساخته شده و سامانه رانش آن نیز از نوع شافت و پروانه است .

  وی با اشاره به قابلیت های این شناور گردشگری گفت : بدنه این قایق تفریحی به گونه ای طراحی و ساخته شده که با عمر مفید ۱۰ ساله در شرایط آب و هوایی منطقه خلیج فارس و دریای عمان فعالیت کند .

  عفیفی پور ظرفیت ترابری این شناور را شامل دو نفر خدمه و ۱۱ نفر گردشگر عنوان کرد و افزود : طول کلی این شناور ۱۱,۸ متر ، عرض آن ۳متر و آبخور شناور در حالت بار کامل ۵۸ سانتی متر است . همچنین ، سرعت آن در زمان ظرفیت کامل سرنشینان ، ۳۰ مایل دریایی(حدود ۵۵ کیلومتر بر ساعت) است . پیش از این و طی سال جاری نیز ، ساخت یک فروند قایق تفریحی با بدنه کاتاماران (شناور دارای بدنه زیرآبی دوتکه) تولید داخل به منظور جایگزینی با شناورهای غیراستاندارد سنتی به پایان رسیده و با نظارت اداره ثبت شناوران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در همین کارخانه شناورسازی به آب اندازی شده بود .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان به عنوان استان پایلوت در زمینه نوسازی و استاندادسازی ناوگان گردشگری دریایی در کشور تعیین شده است ، اضافه کرد : ابلاغ رسمی جلوگیری از تردد شناورهای غیراستاندارد تفریحی در دستور کار این اداره کل قرار دارد .

  عفیفی پور با اشاره به استفاده از ظرفیت کشتی سازی های داخلی برای ساخت شناورهای جدید تفریحی ، تصریح کرد : تلاش ما بر این است که تعاونی ها کمترین میزان آورده برای استفاده از این تسهیلات فراهم کنند و از طریق مذاکره با بانک های عامل در خصوص اقساط آنها ، دوره زمانی بازپرداخت نیز افزایش پیدا کند .
  مطالب مرتبط

  اعزام اولین محموله کانتینری از مسیر بندر خرمشهر به بندر امام خمینی (ره) به وسیله قطار باری

  اعزام اولین محموله کانتینری از مسیر بندر خرمشهر به بندر امام خمینی (ره) به وسیله قطار باری

  برای اجرایی کردن حمل و نقل ریلی مشکلاتی بین سازمانهای عمل کننده بود که با بر گذاری جلسات و پیگیری های مکرر و همکاری های مناسب سازمان های مرتبط مشکلات به حداقل رسید و هم اکنون استفاده از ریل برای صاحبان کالا دارای توجیه اقتصادی است .

  |

  ضرورت توسعه و نوسازی خطوط ریلی در بنادر

  ضرورت توسعه و نوسازی خطوط ریلی در بنادر

  امیدواریم با انجام اقدامات برنامه‌ریزی شده بتوانیم حجم جابجایی بار از طریق ریل در بنادر را طی یک برنامه عملیاتی به ۳۰ درصد نزدیک کنیم ، یکی از راهکار‌های آن اصلاح فرآیند مانیفست الکترونیکی و اجرای طرح بارنامه سراسری است .

  |

  تشریح اقدامات انجام شده به منظور ترخیص سریع تر کالا از بنادر هرمزگان

  تشریح اقدامات انجام شده به منظور ترخیص سریع تر کالا از بنادر هرمزگان

  با توجه به اینکه روند صادرات شرایط مطلوبی دارد و ۷۰ تا ۸۰ درصد اسکله ها مشغول فعالیت های صادراتی هستند ، اما تعادل بین کالاهای اساسی وارداتی و کالاهای صادراتی مدنظر قرار گرفته است و پهلودهی با اولویت کالاهای اساسی انجام می شود .

  |

  برگزاری مراسم روز جهانی هیدروگرافی به میزبانی سازمان بنادر و دریانوردی

  برگزاری مراسم روز جهانی هیدروگرافی به میزبانی سازمان بنادر و دریانوردی

  سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO) بر این باور است که هیدروگرافی می تواند اساس توانمندی تمامی فعالیتهای بشر در سطح ، زیر سطح و یا بستر دریا و یک عامل غیر قابل انکار در پایش و نظارت ، مدیریت و حاکمیت شایسته و مناسب در دریاها و آبراهه ها باشد .

  |

  نظرات کاربران