در حال بارگذاری ...
 • اهمیت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در مورد توجه به ایمنی و رعایت حریم خطوط ریلی

  فرهنگ سازی و پروژه های ایمنی در همه بخشها از جمله بخشهای زیر بنایی لازم و ملزوم یکدیگر است و برنامه ریزی مستند و عینی در این زمینه می تواند بسیار موثر باشد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، روند تمام مواردی که منجر به سوانح ریلی می شود باید کاهشی بوده و نقش نیروی انسانی در بروز چنین حوادثی پیوسته کمرنگ تر شود .

  حسین عاشوری قائم‌مقام راه‌آهن با بیان این مطلب در چهارمین جلسه ستاد مدیریت بحران و ارتقای ایمنی راه‌آهن گفت : نظارت بر ایمنی حمل و نقل ریلی ، باید مستمر و سختگیرانه و توام با فرهنگ سازی باشد .

  وی در جمع اعضای کارگروه این ستاد تاکید کرد : نباید در خصوص وقوع حوادث واگن های باری بی توجه باشیم زیرا این گونه حوادث تنها باعث آسیب مالی به واگن ها و بار نمی شود بلکه باعث اختلال حرکت قطارهای مسافری و ایجاد حوادث بزرگتر از حوادث مسافری مانند حادثه تلخ خیام می شود .

  ضرورت اطلاع رسانی و هدف گذاری

  قائم مقام راه آهن در ادامه این جلسه با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در مورد تبعات بی‌توجهی به ایمنی و رعایت نکردن حریم خطوط ریلی گفت : فرهنگ سازی و پروژه های ایمنی در همه بخشها از جمله بخشهای زیر بنایی لازم و ملزوم یکدیگر است و برنامه ریزی مستند و عینی در این زمینه می تواند بسیار موثر باشد .

  او با اشاره به اینکه ایجاد زیر گذرهای چند منظوره می تواند موجب علاقمندی و احساس امنیت بیشتر مردم برای عبور و مرور از آنها شود ، افزود : احداث معبر همسطح راه آهن در ناحیه شمال تجربه موفقی در رابطه با تشویق مردم عبور از گذرگاه های همسطح مجازاست .

  قائم مقام راه آهن همچنین در زمینه مسئله فرونشست زمین در برخی از مناطق ریلی گفت : این مسئله تهدیدی خطرناک است که بایستی به دقت مورد پایش و بررسی قرار گیرد که در این خصوص می‌توان از همکاری پژوهشکده وزارت راه و شهرسازی و تحقیقات انجام شده در این زمینه استفاده کرد . برای اصلاحات بلند مدت در این زمینه نیازمند مذاکره با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هستیم و راه آهن به تنهایی قادر نیست تا هزینه این اقدامات را تامین کند .

  کاهش ۲۰ درصدی سوانح

  سید محمد موسوی مدیر کل خط وسازه های فنی راه‌آهن نیز با تشریح برنامه‌های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت راه آهن در راستای ارتقای ایمنی رو سازی خط گفت : فرهنگ سازی نقش عمده ای در ارتقای ایمنی ریلی دارد و در این زمینه روابط عمومی می تواند نقش برجسته ای را ایفا کند . افزایش جمعیت، خطوط ریلی ، حاشیه نشینی در اطراف این خطوط از یک سو و آشنا نبودن همسایگان ریلی با خطرات ناشی از حرکت قطار ، شرایط را برای وقوع سوانح ریلی تشدید کرده و درصورتی که فرهنگ سازی در این زمینه صورت نگیرد ، اقدامات فنی دیگر از جمله ساخت تقاطع ها نمی تواند مثمر ثمر باشد .

  همچنین خسرو رشیدی مدیرکل ایمنی و نظارت بر شبکه در این جلسه با ارائه گزارش ۹ ماهه امسال حوادث ، گفت : بسیاری از حوادث ریلی خارج از گذرگاه های مجاز رخ می دهد .

  وی با بیان اینکه میزان حوادث ریلی بخش خط در ۹ ماهه امسال در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است ، افزود : با این حال ساکنان حاشیه خطوط به دلایل متعدد از روگذرها و زیر گذرها استقبال نمی‌کنند و در این زمینه با توجه به تجربه های دیگر کشورها می توان در مورد استفاده از گذرگاه های همسطح برای عابران روش های جدیدتری را بکار گرفت .

  رشیدی موضوع مقابله با شنهای روان را از دیگر موضوعات مورد توجه برای راه آهن دانست و یادآور شد : این امر با توجه به روند فزاینده خشکسالی در آینده خطری جدی برای راه آهن به شمار می رود .
  مطالب مرتبط

  حمایت دیوان محاسبات کشور از رونق و توسعه حمل و نقل ریلی در کشور

  حمایت دیوان محاسبات کشور از رونق و توسعه حمل و نقل ریلی در کشور

  جایگاه صنعت حمل و نقل ریلی و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در کشور در کلاس جهانی است و در حوزه بین‌الملل باید با توسعه خطوط ریلی طوری برنامه ریزی شود تا زائران ایرانی و خارجی بتوانند به سهولت از قطار برای تردد به عتبات عالیات در ایام اربعین استفاده کنند .

  |

  محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده خدمات حمل‌ونقل ریلی با نرخ صفر درصد

  محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده خدمات حمل‌ونقل ریلی با نرخ صفر درصد

  در نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی ، خدمات ، تجهیزات و صنایع وابسته ، جهت‌گیری و عظم رآه‌هن برای کاهش وابستگی به خارج مشهود بود ، اما نیازمند حمایت است و در صورتی که هماهنگی با دستگاه‌های مختلف بیشتر شود امسال حتما سال فرصت‌ها خواهد بود .

  |

  بهره برداری از فیدر تخلیه و بارگیری ترکیبی ایستگاه راه آهن بناب

  بهره برداری از فیدر تخلیه و بارگیری ترکیبی ایستگاه راه آهن بناب

  برای آماده سازی فیدر بناب ۱.۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است و طبق برنامه ریزی این فیدر در مدت دو ماه آماده عملیات تخلیه و بارگیری شده است و به طور متوسط روزانه ۳۰ واگن باری می تواند در این فیدر تخلیه و یا بارگیری شود .

  |

  نظرات کاربران