در حال بارگذاری ...
 • درخواست وزیر راه و شهرسازی برای استفاده از کلمه لجستیک در نام شرکت‌ها و متون رسمی

  لغت لجستیک ریشه یونانی دارد اما به دلیل ماهیت چندوجهی بودن مفهوم آن ، در قریب به اتفاق کشورهای پیشروی لجستیک در دنیا مانند آمریکا ، آلمان ،‌ اسپانیا ، ترکیه و غیره برای کلمه لجستیک معادلی در نظر گرفته نشده و صرفاً با رسم‌الخط آن کشور بازنویسی شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواستار اعلام موافقت آن فرهنگستان با استفاده از کلمه لجستیک در نام شرکت‌ها و متون رسمی به نهاد‌های مربوطه علی‌الخصوص اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شد .

  محمد اسلامی در نامه‌ای به غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشت : امروزه بهبود و ارتقای عملکرد لجستیک به‌عنوان یکی از محورهای مهم توسعه کشورها شناخته می‌شود ، به‌طوری‌که از میان کشورهای با درآمد سرانه هم‌سطح ، آن کشورهایی که عملکرد لجستیکی بهتری داشته‌اند شاهد یک درصد رشد بیشتر در تولید ناخالص داخلی ﴿GDP﴾ و دو درصد رشد بیشتر در حوزه تجارت بوده‌اند .

  وی افزود : ایران نیز با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و زیرساخت‌های موجود ، استعداد قابل‌توجهی برای توسعه فعالیت‌های لجستیکی داراست که در این‌ زمینه ایجاد شرکت‌های تخصصی برای ارائه خدمات لجستیک به‌عنوان یکی از پیش‌نیازهای بالفعل شدن استعداد‌های ملی موجود همراه مورد توجه بوده است . لیکن به دلیل عدم وجود واژه متناظر مناسب و فراگیر برای کلمه لجستیک در زبان فارسی از یک سو و لاتین محسوب شدن واژه لجستیک از دیگر سو ، این شرکت‌ها حتی برای ثبت‌نام خود با عنوانی که معرف فعالیت لجستیکی آن‌ها باشد با مشکل مواجه هستند .

  وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت : بر اساس تعریف ستاد مراکز لجستیک کشور ، لجستیک مدیریت جریان کالاها از محل موجودی به محل مصرف شامل فرآیند مطالعه ، برنامه‌ریزی ، نظارت بر خدمات ، عملیات و اطلاعات مرتبط با حمل کالا ، نگهداری و فعالیت‌های ارزش افزوده ﴿همچون بیمه ، مدیریت مالی ، کنترل کیفیت ، بسته‌بندی و ...﴾ است که با هدف تأمین نیاز مشتریان و کاهش هزینه‌ها انجام می‌پذیرد . لغت لجستیک ریشه یونانی دارد اما به دلیل ماهیت چندوجهی بودن مفهوم آن ، در قریب به اتفاق کشورهای پیشروی لجستیک در دنیا مانند آمریکا ، آلمان ،‌ اسپانیا ، ترکیه و غیره برای کلمه لجستیک معادلی در نظر گرفته نشده و صرفاً با رسم‌الخط آن کشور بازنویسی شده است .

   وی در ادامه یادآور شد : کلمه‌های استفاده شده در فارسی همچون آماد ، پشتیبانی و تدارکات نیز یا دربرگیرنده حوزه پوشش لجستیک به‌طور کامل نیستند ﴿همچون تدارکات﴾ و یا متبادر کننده مفهوم دیگری به ذهن هستند ﴿همچون آماد که هیچ‌یک از فعالان لجستیک به دلیل استفاده نظامی از این کلمه استفاده نمی‌کنند﴾ .

  اسلامی در پایان این نامه خطاب به رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشت : با عنایت به موارد فوق‌الذکر مستدعی است دستور فرمایید در راستای تسهیل در امور ثبت شرکت‌های لجستیک ، نسبت به اعلام موافقت آن فرهنگستان با استفاده از کلمه لجستیک در نام شرکت‌ها و متون رسمی به نهاد‌های مربوطه علی‌الخصوص اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اقدام مقتضی مبذول فرمایند .
  مطالب مرتبط

  ضرورت خوداتکایی در شرکت فرودگاه‌ها و بی‌نیازی به بودجه دولتی

  ضرورت خوداتکایی در شرکت فرودگاه‌ها و بی‌نیازی به بودجه دولتی

  رقابت بزرگی میان کشورها برای اخذ سهم بیشتر در هوانوردی ، امور ناوبری و عملیات فرودگاهی در جریان است و این صنعت در نوع خود فرهنگ ساز و تمدن ساز است . کسانی که با دانش و با عشق در این محیط خدمت می کنند ، باید بدانند که می توانند با نقش ارزنده‌ای که ایفا می‌کنند ، در تاریخ ماندگار ...

  |

  لزوم تعامل هر چه بیشتر هوانیروز با شرکت فرودگاه‎ها برای توسعه خدمات فرودگاه اهواز

  لزوم تعامل هر چه بیشتر هوانیروز با شرکت فرودگاه‎ها برای توسعه خدمات فرودگاه اهواز

  در حال حاضر با توجه به حجم ترافیک پروازی در فرودگاه اهواز و کمبود فضای ترمینالی ، انتظار می‎رود هوانیروز همکاری لازم در جهت گسترش فرودگاه و زمینه ارایه خدمات هر چه بیشتر و بهتر به همشهریان و مسافران گرامی را ایجاد کند .

  |

  تأسیس صندوق توسعه حمل‌ونقل با بودجه‌ای بالغ‌ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان

  تأسیس صندوق توسعه حمل‌ونقل با بودجه‌ای بالغ‌ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان

  ساختمان این صندوق نیز پیش‌بینی‌شده و مقدمات کار در حال انجام است ، جایگاه مدیرعامل صندوق توسعه حمل‌ونقل ، هم‌سطح و هم‌تراز با معاونان این وزارتخانه است ، بنابراین مدیر صندوق در شورای معاونان حاضر خواهد بود .

  |

  نظرات کاربران