در حال بارگذاری ...
 • معاونت حمل و نقل یا سازمان مدیریت راهبردی حمل و نقل کشور

  بعد از ادغام وزارتخانه های مسکن و شهرسازی و راه و ترابری شرایط برای بخش حمل و نقل و به ویژه حوزه ترابری سخت تر از گذشته گردید . حوزه فعالیت وزارتخانه چندین برابر شد اما حیطه نظارت وزیر تحلیل رفت . این وسط سازمان های حمل و نقلی هم شدند همه کاره ، سیاستگذار و در عین حال مجری . عملا شدند نماینده تمام و کمال حاکمیت و ستاد وزارتخانه تنزل یافت به دبیرخانه حمل و نقل کشور . در این میان آنچه که کلا مغفول ماند سازوکار و چارچوب یکپارچگی مدهای حمل و نقل بود . سازمان های حمل و نقلی مثل راه آهن و سازمان راهداری شدند مرکز تصمیم گیری های خلق الساعه که معلوم نبود چه میزان این تصمیمات به نفع کل بخش و اقتصاد کشور است .

  خب این میان یک متعادل کننده ، یکپارچه ساز ، طراح و مجری بیگ پیکچر کل حمل و نقل نیاز بود . این امکان در خود وزیر نبود چرا که حیطه بزرگتری را می بایست مدیریت می کرد . پس معاونت حمل و نقل ایجاد شد تا این حلقه مفقوده زنجیره حمل و نقل کشور تکمیل شود .

  در این دو سالی که از این اقدام درست گذشت نتایجی که حاصل شده قابل تامل است اما به هیچ وجه کافی نیست . به نظرم این ساختار معاونت حمل و نقل از نقشی که در ابتدا برایش تعریف شده در حال فاصله گرفتن است . چندان خبری از یکپارچه سازی زیربخش ها نیست . تصمیمات خلق الساعه و جزیره ای همچنان در زیربخش ها گرفته می شود . شاخص های موفقیت بخش حمل و نقل به شاخص های موفقیت زیربخش ها گره نخورده است . از همه بدتر نقش رگولاتوری که می تواند یکی از مسولیت های این معاونت باشد کلا فراموش شده است . از طرفی در درون سازمان های حمل و نقل حداقل تاکنون چنین نقش یکپارچه سازی که از دیدگاه هایش استقبال جدی شود و بشود مرجع رسیدگی به نابسامانی ها و ایجاد کننده بستری برای تصمیمات مشترک و جامع نگر مشاهده نمی شود . آنها کار خودشان را با همان سبک و سیاق و به گمان خودشان در بهترین شکل ادامه می دهند .

  امروز اگر بخواهم ارزیابی خودم را از معاونت حمل و نقل بگویم بیشتر ترجیح می دهم آن را دستیار ارشد وزیر بنامم .

  شاید یک دلیل برای این ادعا تعامل بیشتر معاون حمل و نقل با شخص وزیر است تا مدیران و فعالین مدهای حمل و نقلی ، تا بخش خصوصی و انجمن ها . به نظرم این ضعف بیشتر بر می گردد به شکل ساختاری این معاونت که فاقد انعطاف و استقلال لازم است . فاقد توان برنامه ریزی و سازماندهی برای کل بخش است . و فاقد ابزارهایی است برای اجرای ایده هایش در شاکله کل حمل و نقل . شاید تغییر جنس ساختاری از "معاونت حمل و نقل" به "سازمان مدیریت راهبردی حمل و نقل کشور" چنین ویژگی را به او بدهد . سازمانی که می تواند برای اهدافش برنامه ریزی و سازماندهی کند و با استفاده از اهرم های مالی ، بودجه ای و حقوقی بر اجرای درست آن نظارت و کنترل داشته باشد . تدوین و تنظیم مقررات ، استانداردها و امور رگولاتوری زیربخش های حمل و نقل را بر عهده گیرد . به این ترتیب دبیرخانه شورایعالی هماهنگی ترابری کشور را سازمانی با اختیارات و مسئولیت های متناسب اداره خواهد کرد که می تواند نتایج درخوری در پی داشته باشد . البته همزمان با داغ شدن مجدد بحث تفکیک بخش راه و مسکن و ایجاد وزارت حمل و نقل می توان به جایگاه مناسب این مسئولیت ها که اینک بلاتکلیف مانده ‌است بیشتر توجه کرد .

   

  مجید بابایی - پژوهشگر حوزه مدیریت فناوری و حمل و نقل
  مطالب مرتبط

  امضا یادداشت تفاهم همکاری های حمل و نقل جاده ای میان ایران و بلغارستان

  امضا یادداشت تفاهم همکاری های حمل و نقل جاده ای میان ایران و بلغارستان

  موارد مهمی از جمله تحلیل آمار و اطلاعات تبادل تجاری ، ضرورت از سرگیری حمل‌ونقل مسافری ، ضرورت رفع موانع بازرسی‌ها و تخلیه‌های دوباره در مرزها ، الحاق ایران به کنوانسیون تردد ثالث ، ضرورت رفع موانع تاخیرات نظارت بهداشتی ، مشکلات پرداخت عوارض و جرائم توسط رانندگان ایران ، ...

  |

  بازدید رئیس سازمان راهداری از محور سیل زده راور - دیهوک در استان کرمان

  بازدید رئیس سازمان راهداری از محور سیل زده راور - دیهوک در استان کرمان

  این محور به دلیل طغیان رودخانه در بارندگی های ۲۵ فروردین ۹۸ دچار تخریب و آبگرفتگی و در نتیجه موجب تخریب پل بزرگ کالیشور گردید ، شکسته شدن این پل در فاصله ۱۰۰ کیلومتری محور راور - دیهوک به انسداد این جاده منجر شد که با تلاش شبانه روزی راهداران استان ، محور بصورت موقت بازگشایی شد ...

  |

  آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی مسدود شده بر اثر سیلاب اخیر

  آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی مسدود شده بر اثر سیلاب اخیر

  با توجه به استقرار تعدادی از ماشین‌آلات و نیروهای راهداری در استان‌های خسارت دیده در سیل ، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در چند روز آینده در محورهای مواصلاتی که درگیر بارش برف و باران می‌شوند ، آمادگی کامل برای خدمت رسانی به هم‌وطنان دارد .

  |

  خسارت ۳ هزار میلیارد ریالی به راه‌های استان کرمان بر اثر سیلاب

  خسارت ۳ هزار میلیارد ریالی به راه‌های استان کرمان بر اثر سیلاب

  جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه‌ها بیش از ۶۳۳ میلیارد ریال به راه‌های راور ، ۴۸۷ میلیارد ریال به راههای شهداد ، ۳۲۲ میلیارد ریال به راههای سیرجان ، ۲۸۵ میلیارد ریال به راه‌های کرمان و راین، ۲۰۹ میلیارد ریال به راههای بردسیر، ۲۰۲ میلیارد ریال به راههای شهربابک خسارت زده است .

  |

  نظرات کاربران