در حال بارگذاری ...
 • واگذاری اپراتوری بندر چابهار به شرکتی هندی طی دو هفته آینده

  شرکت IPGL برای تجهیزات و اپراتوری بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده است ضمن آنکه با آغاز به کار این موافقتنامه تلاش شده است تا از ظرفیت سه کشور برای صادرات کالا به اقیانوس هند استفاده شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این مطلب که به واسطه توافقنامه چابهار از ظرفیت ایران ، هند و افغانستان برای صادرات کالا به هند استفاده خواهد شد از واگذاری اپراتوری بندر چابهار طی دو هفته آتی به هند خبر داد .

  محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی امروز اول آبان ماه در حاشیه نشست شورای هماهنگی موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه ایران ، هند و افغانستان (موافقنامه چابهار) در جمع خبرنگاران ، اعلام کرد : موافقتنامه تزانزیتی حمل و نقل دریایی ایران ، هند و افغانستان در سال ۹۵ با حضور روسای جمهوری دو کشور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند به  امضا رسید .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد : این موافقتنامه در سال ۹۶ در مجلس تصویب و در سال جاری از سوی هیات دولت ابلاغ شد . همچنین بر اساس ماده ۹ این موافقتنامه باید شورای هماهنگی تشکیل می‌شد که امروز اول آبان ماه شاهد تشکیل اولین شورای هماهنگی در این خصوص هستیم و دومین نشست نیز طی ۲ ماه‌ آینده برگزار می‌شود .

  راستاد با تاکید بر این مطلب که نقش سه کشور ایران ، هند و افغانستان در موافقتنامه چابهار بسیار حائز اهمیت است ، افزود : موافقت‌نامه به بهبود روابط تجاری سه کشور کمک کرده و کشتیرانی سه کشور نیز از طریق بندر چابهار انجام می‌شود . شرکت IPGL برای تجهیزات و اپراتوری بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده است ضمن آنکه با آغاز به کار این موافقتنامه تلاش شده است تا از ظرفیت سه کشور برای صادرات کالا به اقیانوس هند استفاده شود .

  وی اعلام کرد : طی دو هفته آینده شاهد امضای قرارداد رسمی بهره‌برداری از بندر چابهار از سوی شرکت IPGL هند خواهیم بود . ما در ایران به دنبال جذب سهم بیشتری از بار هند به مقصد چابهار هستیم تا مزیت رقابت بندر چابهار و کریدور شمال به جنوب با امضای موافقت نامه ارتقا یابد .

  وی همچنین در پاسخ به این پرسش که برای رفع مشکلات بانکی دو کشور ایران و هند برای بهره برداری از قرارداد چابهار چه تمهیداتی را در نظر گرفته است ؟ ، گفت : کشور هند ضمانت نامه بانکی حُسن اجرای تعهدات بانکی را به ایران ارائه کرده است .
  مطالب مرتبط

  سازمان بنادر و دریانوردی آماده پذیرش طرح‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بندر چابهار

  سازمان بنادر و دریانوردی آماده پذیرش طرح‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بندر چابهار

  طی مدت‌زمانی که تحریم‌ها بر کشور حاکم بوده است ، در بندر چابهار بیشترین جذب سرمایه‌گذاری را شاهد بودیم به‌گونه‌ای که سال گذشته موفق به جذب بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بندر شدیم ، چرا که این سازمان تسهیلات بیش‌تری را در اختیار سرمایه‌گذاران ...

  |

  ظرفیت های بالای ایران برای اتصال کشورهای منطقه به کشورهای حوزه (Indo-Pacific)

  ظرفیت های بالای ایران برای اتصال کشورهای منطقه به کشورهای حوزه (Indo-Pacific)

  ایران دروازه ای برای اتصال به نقاط مختلف جهان است و به لطف همسایگی با ۱۵ کشور در منطقه و وجود بنادر مختلف در شمال و جنوب و همچنین محورهای مواصلاتی ریلی و جاده ای داخلی ، نقش قابل توجهی در اتصال کشورهای منطقه دارد .

  |

  توسعه بیش از پیش تجارت دریایی میان ایران و قطر

  توسعه بیش از پیش تجارت دریایی میان ایران و قطر

  با فعال شدن خط کشتیرانی بوشهر – قطر علاوه بر بعد رونق تجاری از لحاظ گردشگری نیز می توان افق روشنی برای استان بوشهر ترسیم و از آن برای رونق فعالیت های این حوزه در بوشهر استفاده کرد .

  |

  نظرات کاربران