در حال بارگذاری ...
 • کاهش ۱۴ درصدی مدت زمان ماندگاری واگن کشورهای CIS در شبکه ریلی کشور

  از زمان ورود واگن‌های آسیای میانه از مرز به کشور ، واگن ها مشمول پرداخت حق استفاده بهره برداری در شبکه ریلی کشور می شود بنابراین کاهش ماندگاری واگن‌ها در کشور طی شش ماهه سال جاری ، صرفه جویی ارزی را به دنبال داشته است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدت زمان ماندگاری واگن های CIS در شبکه ریلی کشور در نیمه نخست امسال ، ۱۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است .

  ۱۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه واگن ، در نیمه نخست سال جاری ، از طریق مرز بین المللی سرخس وارد کشور شده و پس از تخلیه بار و یا بارگیری مجدد از این مرز خارج شده اند که میانگین زمان ماندگاری آن‌ها در ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ، ۱۴ درصد کاهش یافته است .

  سرمایه‌گذاری در بخش توسعه زیرساخت‌ها شامل توسعه ایستگاه سرخس ، افزایش خطوط مبادله ، ارتقاء ظرفیت تعویض بوژی و تقویت خطوط پارکینگ بوژی ها ، احداث چندین سایت تخلیه و بارگیری ، بهبود نسبی شرایط در مبادی تخلیه به ویژه بندرعباس و همچنین راه اندازی قطارهای برنامه ای و مستقیم ترانزیتی سرخس – بندرعباس و بالعکس ، موجب کاهش میانگین زمان ماندگاری واگن های CIS در ایران از ۲۱ روز به ۱۸ روز شده است .

  بر اساس این گزارش ، از زمان ورود واگن‌های آسیای میانه از مرز به کشور ، واگن ها مشمول پرداخت حق استفاده بهره برداری در شبکه ریلی کشور می شود بنابراین کاهش ماندگاری واگن‌ها در کشور طی شش ماهه سال جاری ، صرفه جویی ارزی را به دنبال داشته است .

  گفتنی است ۵۰ درصد از واگن های ورودی و خروجی از مرز سرخس واگن های لبه بلند است که عمدتا حامل گوگرد ترانزیتی و میانگین ماندگاری آن ۱۷ روز است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد کاهش یافته ، همچنین ۳۳ درصد مربوط به واگن های مسقف با میانگین مدت زمان ماندگاری ۲۰ روز است .
  مطالب مرتبط

  تحلیل بازار حمل مواد معدنی در کشور

  تحلیل بازار حمل مواد معدنی در کشور

  به طور متوسط ، در حدود ۶۵ درصد از تناژ باری که توسط شبکه ی راه آهن حمل میشود ، مواد معدنی است و میتوان گفت در حدود ۶۰ درصد از این بار ، سنگ آهن است .

  |

  ساخت خطوط اصلی در شبکه ریلی از دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی

  ساخت خطوط اصلی در شبکه ریلی از دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی

  آغاز عملیات اجرایی برقی سازی در محورهای تهران – مشهد ، گرمسار – اینچه برون و آغاز عملیات اجرایی احداث راه‌آهن سریع‌السیر در محور تهران – قم – اصفهان نیز از برنامه‌های در حال اجرای این معاونت است .

  |

  نظرات کاربران