در حال بارگذاری ...
 • ابلاغ سند آمایش مراکز لجستیک کشور توسط وزیر راه و شهرسازی

  مرکز لجستیک محدوده مشخصی است که به منظور تجمیع فعالیت‌های مرتبط با لجستیک و حمل و نقل کالا در بعد داخلی یا بین‌المللی و در جهت بهینه‌سازی فرآیندها و کاهش هزینه‌ها ایجاد می‌شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی سند آمایش مراکز لجستیک کشور و تمامی اطلاعات لازم جهت ایجاد انواع مراکز لجستیک را به ۲ سازمان بنادر و راهداری و همچنین شرکت‌های راه‌آهن و شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ابلاغ کرد .

  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی سند آمایش مراکز لجستیک حاوی مشخصات ، سطح‌بندی ، تعاریف و پهنه‌های تعیین‌شده برای هریک از انواع مراکز لجستیک را به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ، سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ابلاغ و تاکید کرد گزارش‌ها به صورت دوره‌ای به دبیرخانه ستاد ارائه شود .

  متن ابلاغیه به شرح زیر است :

  با سلام

  با توجه به اهمیت توسعه یکپارچه و هماهنگ مراکز لجستیک در کشور و پیرو مصوبه دومین نشست ستاد مراکز لجستیک، به پیوست "سند آمایش مراکز لجستیک کشور" حاوی مشخصات ، سطح‌بندی ، تعاریف و پهنه‌های تعیین‌شده برای ایجاد هریک از انواع مراکز لجستیک ابلاغ می‌گردد.

  انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر ساز و کار اجرایی نمودن مفاد این سند و ایجاد مراکز لجستیک در پهنه‌های مشخص شده، با استقرار ساختار مناسب برای این منظور در آن شرکت/سازمان پیگیری شده و نتایج به صورت دوره‌ای به دبیرخانه ستاد مراکز لجستیک گزارش شود.

  تصویب سند آمایش مراکز لجستیک کشور

  «سند آمایش مراکز لجستیک» در دومین نشست «ستاد مراکز لجستیک کشور» در تاریخ ۳۰ مردادماه به تصویب رسید .

  مرکز لجستیک محدوده مشخصی است که به منظور تجمیع فعالیت‌های مرتبط با لجستیک و حمل و نقل کالا در بعد داخلی یا بین‌المللی و در جهت بهینه‌سازی فرآیندها و کاهش هزینه‌ها ایجاد می‌شود .

  طبق این سند بندر دریایی ، شهر لجستیک ، دهکده لجستیک ، پارک لجستیک ، مرکز لجستیک مرزی ، پایانه بار و انبار و مرکز توزیع محلی از انوع مراکز لجستیک تصویب شده به شمار می‌روند .

  پیش از این وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت تشویق رقابت در مراکز لجستیک در نشست دوم ستاد مراکز لجستیک کشور اعلام کرده بود : هنگام واگذاری مدیریت و بهره‌برداری این مراکز به بخش خصوصی، باید تمهیداتی ایجاد شود که از انحصار خصوصی جلوگیری شده و رقابت تشویق شود .

  وزیر راه و شهرسازی همچنین بر اهمیت جنبه حقوقی واگذاری بهره‌برداری و قطعه‌بندی مراکز لجستیک تاکید کرده و گفته بود : حاکمیت باید بتواند در این مراکز از حق انحصاری خود برای سیاست‌گذاری تعیین مقررات استفاده کرده و بانی ایجاد رقابت در این مراکز شود ، همچنین ضروری است برای تنظیم قراردادهای معتبر از مشاوران و کارشناسان برجسته حقوقی کمک گرفته شود .

  گفتنی است وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس ستاد ، معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی به عنوان دبیر ستاد ، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی ، معاون امور اقتصادی و وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ، مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ، رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ، رئیس اتاق تعاون ایران و معاون فنی ، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان اعضای ستاد مراکز لجستیک به شمار می‌روند .
  مطالب مرتبط

  اعلام علت نهایی تصادف اتوبوس و تانکر حامل سوخت محور کاشان - نطنز در آینده نزدیک

  اعلام علت نهایی تصادف اتوبوس و تانکر حامل سوخت محور کاشان - نطنز در آینده نزدیک

  در دقایق اولیه وقوع حادثه تمامی عوامل کارشناسی ، امدادی و اجرایی در سر صحنه حضور پیدا کرده و در این میان عوامل راهداری نیز با حضور به موقع نسبت به پاکسازی ، ایمن‌سازی محل حادثه تصادف و جابجایی خودروهای درگیر تصادف از سطح رویه راهها نسبت به عادی سازی و روان‌سازی جریان تردد ...

  |

  تشریح دستاوردهای ۵ ساله اداره کل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی

  تشریح دستاوردهای ۵ ساله اداره کل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی

  در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۶ تعداد ۶ میلیون و ۶۲۸ هزار ۷۵۲ مسافر داخلی و ۱ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۴۷۵ مسافر خارجی از طریق فرودگاه تبریز جابجا شده‌اند که که این آمار نسبت به ۵ سال پیش از آن به ترتیب ۴۰ و ۷ درصد افزایش داشته است .

  |

  برگزاری مانور مقابله با حوادث کالاهای خطرناک در بندر امام خمینی (ره)

  برگزاری مانور مقابله با حوادث کالاهای خطرناک در بندر امام خمینی (ره)

  طی مانور صورت گرفته ، نیروهای عملیاتی مرکز ایمنی و آتش نشانی به منظور ممارست نحوه مقابله با نشت مواد نفتی و درس آموزی از تجارب و اتفاقات احتمالی برای تانکرهای حامل مواد نفتی ، مانور مقابله با حوادث کالای خطرناک طی دو بخش به مرحله اجرا گذاشته شد .

  |

  نظرات کاربران