در حال بارگذاری ...
 • بنادر نسل سوم و تعامل با زندگی شهری

  با توسعه بنادر نسل سوم و ارایه خدمات مطلوب و ایجاد جذابیت و معافیت های قانونی و ارائه خدمات مطلوب آب ، برق ، سوخت ، امکانات رفاهی برای پرسنل و خانواده های آنها در کنار بنادر نسل سوم مانند شهید رجایی ، امام خمینی و امیرآباد و اخیرا بندر چابهار با توجه به طرح توسعه سواحل مکران باید فراهم شود .

  با توجه به توسعه حمل و نقل کانتینری و حمل و نقل ترکیبی در دریا ، خشکی نگاه به بنادر به عنوان یک مرکز صرفاً تخلیه و بارگیری و نگهداری و انبارداری کالاها تغییر یافته است و بنادر به عنوان مراکز تجاری و بنگاه اقتصادی که در آن محدوده بسیاری از عملیات های تکمیلی بر روی کالاهای ورودی می‌تواند انجام شود ، مورد توجه قرار گرفته است . همین امر سبب شده تا محدوده پسکرانه بنادر افزایش یافته و به مجموعه ای از مراکز صنعتی و تولیدی به منظور افزایش ارزش بر روی کالاها با ایجاد کارخانه ها، صنایع بسته بندی ، بازاریابی ، خدمات مرتبط با کالاهای تولید شده، ایجاد کار و گردش سرمایه در بنادر تبدیل گردند .

  در بنادر نسل سوم جایگاه بندر از یک بندر محلی و یا انحصاری به یک بندر در ابعاد بین المللی و رقابتی با دیگر بنادر قرار می گیرد . حجم ترافیک دریایی آن بنادر با تعداد کشتی های ورودی و خطوط منظم لاینری و ورود و خروج کالا به پسکرانه های بندر افزایش می یابد . میزان اشتغالزایی با ایجاد شهرک های صنعتی در بنادر و اطراف آن به منظور ارزش افزوده بر روی کالاها و خدمات جانبی گسترش پیدا می کند . بنادر نسل سوم به عنوان بنگاه های اقتصادی سودآور و خودکفا تبدیل شده و به دنبال تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت های سرمایه گذاری و تامین منابع  را در درون بنادر فعال تر می نمایند و به همین دلیل به برخی معافیت ها و حمایت های مالی  از طرف قانون گذار و مراجع  رسمی دولت نیاز دارد .

  در دو دهه اخیر با نگاه ایجاد و توسعه بنادر نسل سوم در ایران ، بنادر شهید رجایی ، امام خمینی و امیرآباد سعی کردند شرایط لازم را برای ارائه خدمات مطلوب تر و از نوع نسل سوم برای مشتریان خود فراهم آورند که در برخی از موارد هم موفق بوده است . در برخی از شاخص های بنادر نسل سوم نیاز به هماهنگی های بیشتر بین ذینفعان و بخش های مختلف فعال در بنادر ضروری به نظر می رسد .

  بندر نسل سوم در خصوص نگهداری کالاها ، به صورت تخصصی انبار مخصوص هر کالا را فراهم می نماید و دارای ترمینال خاص تخلیه و بارگیری و انبار هر یک از کالا ها می باشد . از تجهیزات متناسب با هر یک از کالاها در ترمینال‌های خاص استفاده می کند .

  در یک بندر نسل سوم صنایع بندری و دریایی در محدوده بندر و پسکرانه آن توسعه پیدا می کند . با توجه به کشتی های ورودی به آن بنادر امکان ارائه خدمات مختلف به کشتی ، تعمیرات ، قطعات ، سوخت ، آذوقه و امکان ارتباط با موسسات رده بندی ، بیمه کشتی ، تعویض پرسنل کشتی فراهم می باشد . در  بندر نسل سوم در کنار خود امکان حضور کلیه شرکت های خدماتی دریایی را فراهم کرده است تا کشتی بتواند در سریع ترین زمان ممکن خدمات دریایی متناسب را دریافت کند .

  با توجه به توسعه کانتینری شدن بنادر ، در بنادر نسل سوم باید اطلاعات به موقع در مورد موجودی کالا و کانتینر و جابجایی آنها و امکان چیدن کالا و تخلیه آن از کانتینر ،  بسته بندی و توزین بسته‌بندی‌های مجدد فراهم باشد و این اقدامات با سرعت به صورت مکانیزه انجام گیرد . ارائه خدمات ارزش افزوده بر روی کالاهای ورودی به محدوده بنادر و ایجاد کارخانه های مرتبط با هر یک از کالاها به نحوی که از جهت قانونی و معافیت های گمرکی در بندر نسل سوم باید امتیازهای ویژه و جذابیت ایجاد نموده تا شرایط برای احداث انواع کارخانه ها در محدوده بنادر و پسکرانه یک بندر نسل سوم فراهم شود .

  در این راستا قطعاً توسعه نرم افزارهای مرتبط و IT از ضروریات می باشد تا ارائه اطلاعات و ایجاد بانک اطلاعاتی خدمات مختلف در زمینه های دریایی و بندری و مالی در دسترس کلیه شرکت های فعال در بندر و نمایندگی کشتی ها و متقاضیان قرار گیرد .

  با توجه به اینکه در سه دهه اخیر در ایران جمعیت شهری چند شهر بزرگ به صورت ناموزون افزایش پیدا کرده و با توسعه بی رویه حاشیه آنها ، موجب شده است که زندگی در شهرها مختل شود و موضوعاتی مانند ترافیک ، آلودگی هوا ، آلودگی صوتی ، بیکاری و شغل های کاذب به عنوان معضل غیر قابل حل  برای مدیریت شهری ایجاد کرده است ، توسعه بنادر نسل سوم می‌تواند به عنوان یکی از راه حل ها برای انتقال جمعیت و محل کسب و کار  به خارج از شهرهای بزرگ مورد توجه قرار گیرد .

  کارخانه هایی که در حاشیه شهرها هستند به عنوان مثال کارخانه های خودروسازی که بین تهران، کرج و قزوین در حال فعالیت هستند و به جهت استقرار آنها در مرکز کشور سالیانه تعداد بسیار زیادی از کانتینرهای مربوط به کالاهای آنها ترافیک جاده ای کشور را اشغال نموده و از طرف دیگر موجب تراکم جمعیت و آلودگی در تهران  و حاشیه شهرهای بزرگ شده است . این کار خانه ها باید به بنادر نسل سوم کشور و پسکرانه های آن ، مانند بندرعباس و بندر امام منتقل شوند ، دقیقا در همان جایی که کانتینرهای قطعات خودرو وارد کشور می شوند در همان بندر کارخانه مرتبط احداث شده و از معافیت های لازم نیز بهره مند شوند . در بسیاری از کشورها صنایع خودروسازی آنها در محدوده بنادر و نزدیک به بندر نسل سوم قرار دارد تا امکان ایجاد ارزش افزوده فراهم گردد و صادرات مجدد به کشورهای دیگر با حداقل هزینه تمام شده انجام گیرد .

  با توسعه بنادر نسل سوم و ارایه خدمات مطلوب و ایجاد جذابیت و معافیت های قانونی و ارائه خدمات مطلوب آب ، برق ، سوخت ، امکانات رفاهی برای پرسنل و خانواده های آنها در کنار بنادر نسل سوم مانند شهید رجایی ، امام خمینی و امیرآباد و اخیرا بندر چابهار با توجه به طرح توسعه سواحل مکران باید فراهم شود . نه تنها صنایع خودروسازی بلکه بسیاری از کارخانه های موجود در حاشیه شهرهای بزرگ مانند تهران ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، کرمان و ... می توانند در پسکرانه آنها استقرار پیدا کنند ، باید این اقدام را حتی اگر شده با تعدادی از این کارخانه ها شروع کرد تا هم بنادر نسل سوم با شکل واقعی خود در کشور توسعه یابد و هم این معضل مهم کشور حل شود . در حال حاضر محدوده بین بندرعباس تا بندر لنگه امکانات راه دسترسی جاده ای ، هوایی و ریلی را دارا می باشد و نه تنها با ایجاد چند کارخانه آب شیرین کن و فراهم کردن آب و برق مورد نیاز می توان شهرک های مسکونی و صنعتی مورد نیاز در پسکرانه بنادر نسل سوم را احداث نموده بلکه با ایجاد اشتغالزایی در محدوده نزدیک به دریا ، استراتژی توسعه دریا محور را تقویت کرد .

  با این اقدام توسعه بنادر نسل سوم در راستای تصمیمات توسعه دریامحور کشور قرار گرفته که مطالعات و تحقیقات قبلی نشان می دهد که بسیاری از کشورهای پیشرفته مبنای فعالیت های توسعه خود را  بر اساس توسعه دریا محور قرار دادند و از این موهبت برای پیشرفت کشور و شرایط مطلوب تر اقتصادی مردم خود استفاده می کنند .

   

  محمدرضا قادری ؛ کارشناس اقتصادی
  مطالب مرتبط

  بر اساس راهبرد ملی و سند توسعه سواحل مکران ، این محدوده به‌ عنوان منطقه تجاری و هاب انرژی معرفی شده است . در همین راستا سازمان بنادر و دریانوردی علاوه‌ بر برنامه‌ریزی جهت توسعه بندر شهید بهشتی چابهار ، مقدمات لازم جهت ایجاد بندر بزرگ (مجتمع بندری مکران) در منطقه کوه مبارک را ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، کمیته حمل و نقل ترکیبی صادرات مرکبات و کیوی با هدف احصاء چالش‌ها و برنامه‌ریزی در جهت صادرات این نوع محصول ، در بندر ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ،آخرین تصمیمات در خصوص ساخت بندر بزرگ مکران را تشریح کرد و گفت : ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت : ارتقاء مرکز لجستیک شهر اراک به دهکده ، در دستور کار این اداره کل و همچنین وزارت ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ نشست کارگروه اقتصاد دریا با حضور علی‌اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ، علی‌رضا جعفری مدیرعامل شرکت ...

  |

  نظرات کاربران