در حال بارگذاری ...
 • آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در راه آهن ایران

  اعلام آمادگی مجدد پوتین در حوزه حمل و نقل ریلی به ویژه پروژه های خطوط و ناوگان برقی بیانگر تحکیم برنامه های دولت در این حوزه و تحقق آن تا سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس جمهور روسیه در دیدار با مشاورعالی رهبری در امور بین الملل نسبت به سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی ایران اعلام آمادگی و بر راه اندازی کریدور های شمال - جنوب و سن پترزبورگ - چابهار تاکید کرد .

  علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظّم انقلاب در امور بین‌الملل که برای تسلیم پیام رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به این کشور سفر کرده است ، این ملاقات دو ساعته را مفید و سازنده توصیف کرد . در این دیدار یکی از مباحث مطرح شد همکاری های حمل و نقلی دو جانبه به ویژه حمل و نقل ریلی بود .

  طبق اظهارات مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین الملل رهبر انقلاب به رابطه ایران و روسیه از دیرباز به عنوان رابطه‌ای راهبردی و استراتژیک نگاه می‌کنند‌ و این سیاست تحت اشراف رهبر معظّم انقلاب ادامه پیدا می‌کند .

  ولایتی پس از اتمام این دیدار دو ساعته از اظهار رضایت پوتین و جمهوری اسلامی ایران ، از همکاری‌ها در توسعه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد و خاطرنشان کرد : طی ده روز گذشته مقدمات عملیاتی برقی‌کردن راه‌آهن اینچه‌برون - گرمسار در شهر ساری آغاز شد و آقای پوتین بر سرمایه‌گذاری در این حوزه اعلام آمادگی کرد . پوتین بر کریدور شمال - جنوب ؛ سن‌پترزبورگ - چابهار تأکید داشتند که برای حمل کالا از آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی از طریق ایران باعث صرفه‌جویی ۴۰ درصدی در زمان و هزینه می‌شود .

  اعلام آمادگی مجدد پوتین در حوزه حمل و نقل ریلی به ویژه پروژه های خطوط و ناوگان برقی بیانگر تحکیم برنامه های دولت در این حوزه و تحقق آن تا سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود .

  همان طوریکه سعید محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن در مراسم آغاز عملیات برقی سازی راه آهن گرمسار - اینچه برون بیان داشت : در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ پیش‌بینی‌شده است به ۶۰۰۰ کیلومتر راه‌آهن برقی دست‌یافته باشد و مهم‌ترین این مسیر‌ها دوخطه و برقی کردن خط ریلی بین بافق تا سرخس و اتصال آن به خواف همچنین برقی کردن از سرخس تا بندرعباس است .

  مدیرعامل راه‌آهن همچنین اظهار داشت: در مسر شرق خزر با برقی کردن گرمسار - اینچه‌برون ، ارتباط حمل‌ونقل بین ایران و کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و روسیه همچنین ایران ، ترکمنستان و ازبکستان افزایش پیدا خواهد کرد و امیدواریم این پروژه در زمان مقرر تکمیل شود .

  اجلاس وزرای کریدور شمال - جنوب در مهرماه سال جاری به میزبانی تهران برگزار خواهد شد و تاکنون شش اجلاس شورای هماهنگی کریدور شمال - جنوب و تنها یک اجلاس وزرا در بدو تاسیس این کریدور در سال ۲۰۰۰ برگزار شده است .

  همچنین ، هفتمین شورای هماهنگی کریدور شمال - جنوب نیز در خلال اجلاس وزرای کریدور شمال - جنوب به میزبانی تهران برگزار می‌شود و در صورت امضای پروتکل‌ گمرکی جدید در دومین اجلاس کریدور شمال - جنوب ، می‌‌توان شرایط تردد بدون توقف در گمرک‌ کشورهای عضو را فراهم کرد .

  امین ترفع مدیر کریدور های بین المللی معاونت حمل و نقل وزارت راه. و شهرسازی معتقد است : اهمیت برگزاری اجلاس وزرای حمل‌ونقل کشورهای عضو کریدور شمال - جنوب در شرایط کنونی که شدت هجمه‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی را در پی دارد و به‌رغم تهدیدات ، فشارهای خارجی و تلاش‌های گسترده برای دور زدن مسیرهای ترانزیتی ایران و تغییر مسیر ترانزیت کالا در منطقه ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

  وی همچنین بیان داشته که برگزاری اجلاس وزرای کریدور شمال - جنوب به لحاظ سیاسی یک دستاورد مهم شمرده می‌شود زیرا ابتکار عمل و محوریت فعال‌سازی این کریدور در اختیار ایران به عنوان امین موافقت‌نامه و میزبان دبیرخانه است .
  مطالب مرتبط

  رونمایی از مرکز پایش و مانیتورینگ پلیس راه آهن کشور

  رونمایی از مرکز پایش و مانیتورینگ پلیس راه آهن کشور

  ایران کشوری است که چهل سال در مقابل تهدید و تحریم مقابله کرده و حمل و نقل یکی از اجزای تاثیر گذار در اقتصاد کشور است . حمل و نقل ریلی در این بین جایگاه خاصی دارد و ما برای خودکفایی و حمایت از تولید داخل و صنعت ریلی اقدامات زیادی انجام دادیم .

  |

  آمادگی بخش خصوصی برای ایجاد همگرایی در لجستیک و حمل ‌و نقل ریلی

  آمادگی بخش خصوصی برای ایجاد همگرایی در لجستیک و حمل ‌و نقل ریلی

  انجمن بنادر خصوصی ایران از ۹ شرکت تشکیل شده و تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در پروژه‌های خود سرمایه‌گذاری کرده است . البته شرکت‌های دیگری نیز مراحل ثبت خود را سپری می‌کنند که با عضویت آن‌ها ، انجمن به ۱۵ شرکت ارتقا پیدا خواهد کرد . 

  |

  نظرات کاربران