در حال بارگذاری ...
 • عبور قطار سریع السیر تهران - قم - اصفهان از منطقه جمکران

  طبق جدول زمان‌بندی ، این طرح باید تا سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد . عملیات اجرایی طرح بر عهده پیمانکار داخلی و مسائل سیستم‌ها و تکنولوژی بر عهده پیمانکار چینی است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم گفت : برای ایجاد همپوشانی قطار پرسرعت و خطوط متروی قم ، ایستگاه قطار پرسرعت در منطقه جمکران ساخته می‌شود .

  محسن بهشتی در جلسه‌ای با حضور مدیران راه‌آهن جمهوری اسلامی در خصوص تصمیم‌گیری نهایی ایستگاه قطار پرسرعت گفت : با توجه به عبور این قطار در حدفاصل بلوار خلیج‌فارس و بلوار پیامبر اعظم (ص) و نقطه تبادل با خطوط A و B مترو ، ایستگاهی در نزدیکی جمکران ساخته می‌شود تا هم شهروندان قم و هم زائران حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران به آن دسترسی داشته باشند . در طرح توسعه این پروژه ، به‌منظور دسترسی آسان‌تر مردم ، ساخت یک خط فرعی از این ایستگاه پیش‌بینی شده تا ایستگاه مرکزی راه‌آهن داخل شهر قم به ایستگاه قطار پرسرعت متصل شود .

  بهشتی با اشاره به عبور ۱۳۷ کیلومتر از مسیر ۴۱۰ کیلومتری قطار پرسرعت تهران - قم - اصفهان از جغرافیایی سیاسی استان قم گفت : مهم‌ترین بخش این مسیر عبور ۵ کیلومتر آن از زیر کوه دوبرادران است که در جلسه امروز مقرر شد زمین‌هایی در دو طرف این کوه در اختیار پیمانکار قرار گیرد تا سرعت پیشرفت طرح افزایش یابد .

  مدیرکل ساختمان و تأسیسات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تأمین مالی این طرح به میزان دو میلیارد دلار از سوی پیمانکار چینی گفت : با رفع مشکلات مالی ، ۱۲ کارگاه در مسیر این قطار ، با سرعت بیشتری به فعالیت خود ادامه می‌دهند . عملیات زیرسازی این طرح نسبت به کل عملیات اجرایی ۱۱ درصد پیشرفت داشته است که شامل ساخت بدنه‌های خاک‌ریز و پل‌ها است .

  وی با اشاره به اینکه قرارداد مرحله دوم این طرح با پیمانکار چینی منعقد شده است گفت : طبق جدول زمان‌بندی ، این طرح باید تا سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد . عملیات اجرایی طرح بر عهده پیمانکار داخلی و مسائل سیستم‌ها و تکنولوژی بر عهده پیمانکار چینی است .

  در ادامه جلسه صبوری مدیرکل راه و شهرسازی استان قم ضمن ارائه گزارش از آخرین وضعیت اجرایی پروژه قطار پرسرعت در محدوده استان قم گفت : اولویت اجرای پروژه احداث تونل در محدوده کوه دوبرادران است و برای پرهیز از مشکلات اجرایی و انشعابات ، در صورت امکان سایت متمرکز برای تجهیز کارگاه‌ها آماده شود  .

  مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به اهمیت این پروژه در توسعه حمل‌ونقل استان ، تأکید کرد : برای اخذ تصمیمات بهتر و هماهنگی بیشتر ، طرح پروژه قطار سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان برای کلیه مدیران اجرایی دستگاه‌های استان تبیین و تشریح شود .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران