در حال بارگذاری ...
 • آغاز عملیات نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری و درون شهری در آینده نزدیک

  در این طرح ۲۰۲ هزار دستگاه اتوبوس ، مینی‌بوس ، کامیون و کامیونت فرسوده در حوزه درون و برون‌شهری با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلار نوسازی خواهد شد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه نوسازی ۱۸۳ هزار ۵۰۰ دستگاه انواع خودروهای عمومی فرسوده برون شهری از طرح نوسازی ۲۰۲ هزار ناوگان فرسوده عمومی درون و برون‌شهری با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلاری گفت : احتمال آغاز عملیات نوسازی در آینده نزدیک با توجه به تسریع فرایند پیگیری‌ها از سوی دولت و بانک مرکزی بسیار بالاست .

  عبدالهاشم حسن‌نیا از احتمال آغاز عملیات نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری و درون شهری در آینده نزدیک خبر داد و گفت : با توجه به تسریع فرایند پیگیری و تصویب شورای اقتصاد ، مصوبه صندوق توسعه ملی ، صدور ابلاغیه از جانب معاون اول رئیس‌جمهوری به کلیه بانک‌ها و صدور ابلاغیه از جانب مرکزی به بانک‌های عامل این طرح با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گرفته است . در بخش برون شهری از مجموع ۱۴۰ هزار دستگاه کامیون فرسوده ۱۲۰ هزار دستگاه ، از ۱۳ هزار اتوبوس فرسوده ۹ هزار دستگاه ، از ۵۷ هزار دستگاه مینی‌بوس فرسوده ۴۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ۶هزار دستگاه وانت در این طرح نوسازی خواهند شد .

  وی ضمن تأکید بر مسئولیت نظارت بر فرایند نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت : در این طرح ۲۰۲ هزار دستگاه اتوبوس ، مینی‌بوس ، کامیون و کامیونت فرسوده در حوزه درون و برون‌شهری با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلار نوسازی خواهد شد . البته پیشنهاد این مصوبه از سوی «وزارت صنعت ، معدن و تجارت» با هدف نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون و برون‌شهری مطرح شد و پیگیری امور مربوطه نیز بر عهده همین وزارتخانه است . که شهرداری‌ها در بخش درون شهری و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بخش برون‌شهری ، عملیات اجرایی را  بر عهده دارند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد برای نوسازی ناوگان عمومی فرسوده حمل‌ونقل بار و مسافر کشور اظهار داشت : در این طرح ، مابه‌التفاوت صرفه‌جویی انجام‌گرفته در نوسازی خودرو از سوی وزارت نفت به ازای اسقاط یک خودرو فرسوده و جایگزینی یک خودرو نو ، محاسبه و پرداخت‌ می‌شود . منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت به سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی ناوگان فرسوده درصورت برابر یا بیشتر بودن تعداد و مجموع ظرفیت کامیونت‌ها ، کامیون‌ها و کشنده‌های اسقاط شده با تعداد و مجموع ظرفیت خودروهای جایگزین شده جدید برای هر قرارداد منعقده مشروط به آن‌که خودروهای فرسوده فوق با تأیید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ، حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی فعال بوده باشند طبق جدول محاسباتی تهیه شده قابل پرداخت است .

  حسن‌نیا در خصوص مکانیسم پرداخت حاصل از صرفه‌جویی گفت : پس از تحویل خودرو نو به خریدار ، شرکت ملی نفت ایران مکلف است در مقاطع ۶ماهه پس‌ از آن ، بسته به نوع خودرو ، در سررسیدهای بازپرداخت مبالغ ذکرشده در جداول محاسباتی ، معادل صرفه‌جویی سوخت حاصله تا سقف کل مبلغ جدول مصوب ، پس از تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه کشور از محل سر جمع درآمد حاصل از صادرات مجموع نفت گاز یا کاهش واردات فرآورده‌های نفتی ، از طریق بانک مرکزی به‌حساب اعلامی از سوی خزانه‌داری کل کشور واریز کرده و به‌حساب بدهکار دولت منظور نماید .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت : در این روش ، کارخانه تولیدکننده برای تأمین قطعات ، نسبت به گشایش LC اقدام و قطعات مورد نیاز را از طریق فاینانس تامین میکنند . البته بازپرداخت فاینانس از محل اجرای این طرح با تضمین دولت انجام می‌شود . به طوریکه در موعد سررسید اقساط از سوی وزارت نفت بر اساس تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه پرداخت می‌شود . در فرایند خرید خودرو ، مبلغ پرداختی دولت بابت خریدخودرو  به صورت کمک بلاعوض دولت از محل صرفه جویی سوخت تأمین می‌شود ، متقاضی نیز برای خرید ۲۰ درصد به‌عنوان آورده و حدود ۳۰ درصد قیمت خرید نیز به‌صورت تسهیلات با نرخ سود اعلامی از سوی بانک  مرکزی پرداخت می‌شود .
  مطالب مرتبط

  کلنگ‌زنی ساخت راهدارخانه حضرت ابوالفضل شهرستان زرند با حضور رئیس سازمان راهداری

  کلنگ‌زنی ساخت راهدارخانه حضرت ابوالفضل شهرستان زرند با حضور رئیس سازمان راهداری

  راهدارخانه حضرت ابوالفضل در مجاورت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) زرند محل تلاقی محورهای زرند - راور و کوهبنان احداث می‌شود و محورهای تحت پوشش گردنه های برف‌گیر عیسی‌آباد - ده علیرضا و سایر محورهای حوزه استحفاظی منتهی به شهرستان زرند ، راور و کوهبنان خدمت‌رسانی می‌کند .

  |

  برگزاری فراخوان سرمایه‌گذاری در احداث و بهره‌برداری از تیرپارک ها

  برگزاری فراخوان سرمایه‌گذاری در احداث و بهره‌برداری از تیرپارک ها

  افزود : احداث و استقرار تیرپارک‌ها در کریدورهای ترانزیتی و حمل و نقل عمومی می‌تواند یکی از ظرفیت‌های مؤثر برای کارخانه‌های سازنده ناوگان سنگین جهت ارائه خدمات پس از فروش و نیز ایجاد و ارتباط مؤثر با مشتریان واحد تولیدی یادشده و همچنین مکانی برای استقرار کارخانه در ...

  |

  بازدید سرزده رئیس سازمان راهداری از پایانه بار کرمان

  بازدید سرزده رئیس سازمان راهداری از پایانه بار کرمان

  رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ضمن بررسی وضعیت حمل و نقل جاده ای استان کرمان با رانندگان بخش حمل و نقل کالا دیدار صمیمانه ای داشت و از روند توزیع لاستیک، بیمه تکمیلی رانندگان ، مسائل و مشکلات پایانه بار کرمان مطلع شد .

  |

  حمایت از شرکت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه حمل و نقل از اهداف سازمان راهداری

  حمایت از شرکت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه حمل و نقل از اهداف سازمان راهداری

  نگاه ما به شرکت‌های حمل و نقل ، نگاه حمایتی است و می‌خواهیم از شرکت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه حمل و نقل حمایت کنیم ‎و با این حمایت که در چهارچوب قانون صورت خواهد گرفت به دنبال افزایش کارایی و ظرفیت شرکت‌های حمل و نقل در داخل کشور ، سطح منطقه و در صورت امکان در عرصه ...

  |

  شفاف سازی و بهبود فضای کسب و کار با تشکیل کمیته راهبری حمل و نقل جاده‌ای

  شفاف سازی و بهبود فضای کسب و کار با تشکیل کمیته راهبری حمل و نقل جاده‌ای

  در ماده ۳ دستورالعمل یاد شده وظایف و اختیارات کمیته به عنوان یک نهاد تصمیم‌سازی در سازمان شامل ۱۳ مورد می‌باشد که حسب اولویت ها و موارد ارجاعی و منعکس شده به کمیته در دستور کار قرار گرفته و در قالب پیشنهادهای مناسب برای تایید و طی مراحل تصویب از طرق قانونی ارائه می‌گردد .

  |

  نظرات کاربران