در حال بارگذاری ...
 • آغاز عملیات نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری و درون شهری در آینده نزدیک

  در این طرح ۲۰۲ هزار دستگاه اتوبوس ، مینی‌بوس ، کامیون و کامیونت فرسوده در حوزه درون و برون‌شهری با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلار نوسازی خواهد شد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه نوسازی ۱۸۳ هزار ۵۰۰ دستگاه انواع خودروهای عمومی فرسوده برون شهری از طرح نوسازی ۲۰۲ هزار ناوگان فرسوده عمومی درون و برون‌شهری با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلاری گفت : احتمال آغاز عملیات نوسازی در آینده نزدیک با توجه به تسریع فرایند پیگیری‌ها از سوی دولت و بانک مرکزی بسیار بالاست .

  عبدالهاشم حسن‌نیا از احتمال آغاز عملیات نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری و درون شهری در آینده نزدیک خبر داد و گفت : با توجه به تسریع فرایند پیگیری و تصویب شورای اقتصاد ، مصوبه صندوق توسعه ملی ، صدور ابلاغیه از جانب معاون اول رئیس‌جمهوری به کلیه بانک‌ها و صدور ابلاغیه از جانب مرکزی به بانک‌های عامل این طرح با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گرفته است . در بخش برون شهری از مجموع ۱۴۰ هزار دستگاه کامیون فرسوده ۱۲۰ هزار دستگاه ، از ۱۳ هزار اتوبوس فرسوده ۹ هزار دستگاه ، از ۵۷ هزار دستگاه مینی‌بوس فرسوده ۴۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ۶هزار دستگاه وانت در این طرح نوسازی خواهند شد .

  وی ضمن تأکید بر مسئولیت نظارت بر فرایند نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت : در این طرح ۲۰۲ هزار دستگاه اتوبوس ، مینی‌بوس ، کامیون و کامیونت فرسوده در حوزه درون و برون‌شهری با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلار نوسازی خواهد شد . البته پیشنهاد این مصوبه از سوی «وزارت صنعت ، معدن و تجارت» با هدف نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون و برون‌شهری مطرح شد و پیگیری امور مربوطه نیز بر عهده همین وزارتخانه است . که شهرداری‌ها در بخش درون شهری و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بخش برون‌شهری ، عملیات اجرایی را  بر عهده دارند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد برای نوسازی ناوگان عمومی فرسوده حمل‌ونقل بار و مسافر کشور اظهار داشت : در این طرح ، مابه‌التفاوت صرفه‌جویی انجام‌گرفته در نوسازی خودرو از سوی وزارت نفت به ازای اسقاط یک خودرو فرسوده و جایگزینی یک خودرو نو ، محاسبه و پرداخت‌ می‌شود . منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت به سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی ناوگان فرسوده درصورت برابر یا بیشتر بودن تعداد و مجموع ظرفیت کامیونت‌ها ، کامیون‌ها و کشنده‌های اسقاط شده با تعداد و مجموع ظرفیت خودروهای جایگزین شده جدید برای هر قرارداد منعقده مشروط به آن‌که خودروهای فرسوده فوق با تأیید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ، حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی فعال بوده باشند طبق جدول محاسباتی تهیه شده قابل پرداخت است .

  حسن‌نیا در خصوص مکانیسم پرداخت حاصل از صرفه‌جویی گفت : پس از تحویل خودرو نو به خریدار ، شرکت ملی نفت ایران مکلف است در مقاطع ۶ماهه پس‌ از آن ، بسته به نوع خودرو ، در سررسیدهای بازپرداخت مبالغ ذکرشده در جداول محاسباتی ، معادل صرفه‌جویی سوخت حاصله تا سقف کل مبلغ جدول مصوب ، پس از تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه کشور از محل سر جمع درآمد حاصل از صادرات مجموع نفت گاز یا کاهش واردات فرآورده‌های نفتی ، از طریق بانک مرکزی به‌حساب اعلامی از سوی خزانه‌داری کل کشور واریز کرده و به‌حساب بدهکار دولت منظور نماید .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت : در این روش ، کارخانه تولیدکننده برای تأمین قطعات ، نسبت به گشایش LC اقدام و قطعات مورد نیاز را از طریق فاینانس تامین میکنند . البته بازپرداخت فاینانس از محل اجرای این طرح با تضمین دولت انجام می‌شود . به طوریکه در موعد سررسید اقساط از سوی وزارت نفت بر اساس تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه پرداخت می‌شود . در فرایند خرید خودرو ، مبلغ پرداختی دولت بابت خریدخودرو  به صورت کمک بلاعوض دولت از محل صرفه جویی سوخت تأمین می‌شود ، متقاضی نیز برای خرید ۲۰ درصد به‌عنوان آورده و حدود ۳۰ درصد قیمت خرید نیز به‌صورت تسهیلات با نرخ سود اعلامی از سوی بانک  مرکزی پرداخت می‌شود .
  مطالب مرتبط

  لزوم بازتعریف مدیریت سیلاب در راه و راه‌آهن

  لزوم بازتعریف مدیریت سیلاب در راه و راه‌آهن

  رخداد‌های ناشی از سیل علاوه بر آثار مخرب بر جان و مال هموطنان ، زیرساخت‌های کشور به ویژه شبکه حمل‌ونقل را به شدت تحت تاثیر قرار داد ، لذا ضرورت دارد اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع هرگونه رخداد مجدد ، همچنین مقابله در زمان آن انجام و شرایط حمل‌ونقل برای امداد رسانی و کمک به ...

  |

  امضا یادداشت تفاهم همکاری های حمل و نقل جاده ای میان ایران و بلغارستان

  امضا یادداشت تفاهم همکاری های حمل و نقل جاده ای میان ایران و بلغارستان

  موارد مهمی از جمله تحلیل آمار و اطلاعات تبادل تجاری ، ضرورت از سرگیری حمل‌ونقل مسافری ، ضرورت رفع موانع بازرسی‌ها و تخلیه‌های دوباره در مرزها ، الحاق ایران به کنوانسیون تردد ثالث ، ضرورت رفع موانع تاخیرات نظارت بهداشتی ، مشکلات پرداخت عوارض و جرائم توسط رانندگان ایران ، ...

  |

  بازدید رئیس سازمان راهداری از محور سیل زده راور - دیهوک در استان کرمان

  بازدید رئیس سازمان راهداری از محور سیل زده راور - دیهوک در استان کرمان

  این محور به دلیل طغیان رودخانه در بارندگی های ۲۵ فروردین ۹۸ دچار تخریب و آبگرفتگی و در نتیجه موجب تخریب پل بزرگ کالیشور گردید ، شکسته شدن این پل در فاصله ۱۰۰ کیلومتری محور راور - دیهوک به انسداد این جاده منجر شد که با تلاش شبانه روزی راهداران استان ، محور بصورت موقت بازگشایی شد ...

  |

  آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی مسدود شده بر اثر سیلاب اخیر

  آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی مسدود شده بر اثر سیلاب اخیر

  با توجه به استقرار تعدادی از ماشین‌آلات و نیروهای راهداری در استان‌های خسارت دیده در سیل ، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در چند روز آینده در محورهای مواصلاتی که درگیر بارش برف و باران می‌شوند ، آمادگی کامل برای خدمت رسانی به هم‌وطنان دارد .

  |

  نظرات کاربران