در حال بارگذاری ...

کتاب برنامه ریزی و تمرکز زدایی
(فضاهای متعارض برای اقدام جمعی در جهان جنوب)

 

 

 

نام لاتین : Planning and decentralization : contested spaces for public action in the global south

 

 

پیش گفتار

 

می توان ادعا کرد که آرمان توسعه یگانه آرمان مشترک و پذیرفته شده ی تمام جوامع در حال توسعه است . البته باید افزود که در مفهوم و چگونگی دست یابی به آن هیچ توافق فراگیری وجود ندارد ؛ هرچند در به کارگیری برنامه ریزی - گرچه در طیفی از رهیافت های تمامیت خواهانه تا گزینشی و تقلیل گرایانه - کمتر تردیدی وجود داشته است . توجیه استفاده از ابزار برنامه ریزی در عرصه ی عمومی برآمده از این تشخیص بود که روند تحولات جامعه ی مورد برنامه ریزی در راستای توسعه نبوده و یا آن که شتاب کافی برای جبران شکاف توسعه در قیاس با جوامع پیشرفته ی صنعتی را نداشته است . بدین سان ، از نیمه دوم قرن بیستم میلادی ، الگو واره ی برنامه ریزی با انگاشتی آمرانه از بالا برای القای عناصر مدرن و همچون نسخه ای (کشور شمول) متداول شد . شیوه ی عمل به گونه ای بود که (توسعه) را همچون فرآورده ای قابل تولید و تحویل از سوی دولت مرکزی می پنداشت و مفهوم توسعه به ندرت هم چون فرآیندی ناشی از تحول اجتماعی مطرح می شد .

 

 

فهرست متون کتاب

 

آ ) نمودارها

ب ) جدول ها

 

 

نویسندگان : ویکتوریا ای . برد - فرانک میرآفتاب - کریستوفر سیلور

 

مترجمین : دکتر عباس آخوندی - سمانه افشاری

 

ناشر : نشر آگه

 

 
مطالب مرتبط

واگذاری طرح توسعه و تکمیل راه های روستایی به سازمان راهداری

واگذاری طرح توسعه و تکمیل راه های روستایی به سازمان راهداری

به موجب این ابلاغیه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای موظف شده است در سال ۹۸ با مشخصات فنی متناسب ضمن تعیین تکلیف کارهای نیمه تمام نسبت به تکمیل راه های روستایی به شرح برنامه اجرایی اعلام شده اقدام کند .

|

تکمیل حلقه اتصال کریدورهای بین‌المللی شرق به غرب

تکمیل حلقه اتصال کریدورهای بین‌المللی شرق به غرب

این آزادراه دارای ۴۲۵ متر تونل و ۳۵۰ متر پل رودخانه‌ای و خاص است و ۹ میلیون متر مکعب خاکریزی ، ۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری ، ۹۴۰ هزار متر مکعب زیر اساس و ۶۷۵ هزار متر مکعب اساس از دیگر عملیات اجرایی در این پروژه خواهد بود .

|

نظرات کاربران