در حال بارگذاری ...

تسهیل دستیابی به توسعه انسان‌محور با تغییر نگرش در مرکز ارتباطات

در دوره فعلی نکته مهم شناخت سازمان و ادارات ارتباطات نسبت به ارزش‌افزوده اطلاعاتی است که به مردم منتقل می‌کنند تا آن اطلاعات بتواند بر روی زندگی ، رفتار و تصمیم مردم اثرگذاری داشته باشد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، آخوندی با اعلام این نکته که همواره در وزارت راه و شهرسازی نه صرفاً طرح‌ها و پروژه‌های کالبدی ، بلکه شهروندان و به مفهوم عام انسان را مبنای توسعه می‌دانیم گفت : با اصلاح نگاه خود می‌توانیم به سازمان انسان‌محور و توسعه شهروند محور را مدنظر داشته باشیم و به مفهوم توسعه انسانی و سایر مسائل مربوط به حقوق شهروندی بپردازیم .

عباس آخوندی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی که شامگاه ۲۵ اردیبهشت‌ماه در شرکت راه‌آهن و با حضور جمعی از مدیران روابط عمومی سازمان‌ها ، شرکت‌ها و ادارات تابعه برگزار شد ، ضمن عرض تبریک پیشاپیش به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان اظهار داشت : شاید به‌تدریج توانسته باشم طی این سال‌ها رویکرد خود را به شما منتقل کرده باشم ، مبنی بر اینکه در وزارتخانه نه صرفاً طرح‌ها و پروژه‌های کالبدی ، بلکه شهروندان و به مفهوم عام انسان را مبنای توسعه می‌دانیم . با قرار گرفتن شهروند در محور توسعه در حوزه ارتباطات ، شاید بد نباشد نسبت به تغییر نام ادارات روابط عمومی نیز فکری شود ، زیرا در نهایت بحث ارتباط بین انسان‌ها و شهروندان ، مدیران و مردم است . لذا بحث کاری از اینکه بوق یک دستگاه اداری و تبلیغ‌کننده آن باشد باید خارج شود و به کانالی برای برقراری ارتباط ذهنی با مردم تبدیل شود .

وزیر راه و شهرسازی هدف از این تغییر را تأثیرگذاری بر رفتار مردم در حوزه حمل‌ونقل و مسکن دانست و گفت : با این روش می‌توانیم به منظور پیشبرد برنامه‌های خود نظر گرفته، الگوبرداری کرده و موفق به ایجاد ارتباط دوسویه شویم . موضوع کاری روابط عمومی‌ها در عصر ارتباطات و اطلاعات بسیار پیچیده است و اگر ارزش‌افزوده اطلاعاتی نداشته و فقط بازگو کننده خبر باشند ، پیش از اینکه خبر را منتقل کنند با سیستم‌های ارتباطاتی موجود خبر منتقل شده است .

آخوندی تصریح کرد : در دوره فعلی نکته مهم شناخت سازمان و ادارات ارتباطات نسبت به ارزش‌افزوده اطلاعاتی است که به مردم منتقل می‌کنند تا آن اطلاعات بتواند بر روی زندگی ، رفتار و تصمیم مردم اثرگذاری داشته باشد . همچنین در مقابل بتواند آنچه در جامعه رخ داده را به مدیران منتقل و در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نقش مؤثری ایفا کنند .

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اهمیت عنوان و محتوای پیام تأکید کرد : ما به روابط عمومی به‌عنوان مرکز تکثیر خبر نگاه نمی‌کنیم ، بلکه به‌عنوان مرکز تولید پیام و اطلاعات نگاه می‌شود .

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «مهم است که فرستنده پیام قبل از ارسال آن را درک کرده باشد» گفت : برخی از اخبار منتشر شده در رسانه‌های صمعی و بصری گاه دیده می‌شود که خواننده خبر هیچ حسی نسبت به آنچه می‌خواند ندارد و کسی که هیچ حسی ندارد نمی‌تواند حسی هم به مخاطبان خود منتقل کند . نباید به مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان دستگاه چاپ و تکثیر نگاه شود ، بلکه باید به‌عنوان دستگاه تولید ، انتقال و دریافت بازخورد پیام نگاه شود . لذا با اصلاح نگاه خود می‌توانیم به سازمان انسان‌محور و توسعه شهروند محور را مدنظر داشته باشیم و به مفهوم توسعه انسانی و سایر مسائل مربوط به حقوق شهروندی بپردازیم .

عباس آخوندی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که روابط عمومی‌های وزارت راه و شهرسازی پیش از همه تحول در مفهوم سازمان ارتباطات را حس کرده و آماده تحول‌های بیشتر باشند .
مطالب مرتبط

اولویت دولت توسعه راه‌آهن بخصوص اتصال خطوط ریلی به مسیرهای ترانزیت

اولویت دولت توسعه راه‌آهن بخصوص اتصال خطوط ریلی به مسیرهای ترانزیت

در ۵ سال گذشته در بخش حمل و نقل کارهای بسیار بزرگی انجام شده و راه‌آهن از اهداف و اولویت‌های مهم دولت یازدهم بوده و امروز هم توسعه آن ضروری است ، چرا که وسیله‌ای مطمئن ، امن ، راحت و با رفاه بیشتر برای جابجایی مسافر و انتقال بار بشمار می‌رود .

|

نظرات کاربران