در حال بارگذاری ...
 • افزایش ترانزیت خارجی کالا از مسیر ایران در سال ۹۶

  در سال ۹۶، ۷۳۶ هزار و ۲۰۸ دستگاه کامیون ترانزیتی و ۱۴ میلیون و ۷۶۶ هزار تن کالای ترانزیتی در قالب رویه ترانزیت داخلی ، خارجی و کارنه تیر از گمرکات عبور کرده اند که نسبت به مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش حجم کالای ترانزیتی داشته است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران از افزایش ترانزیت خارجی کالا از مسیر ایران در سال ۹۶ خبر داد و اعلام کرد ؛ ترانزیت خارجی کالا در سال ۹۶ با ۱۰ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۵۰۹ تن کالا ۲۴ درصد افزایش داشت .

  حسین سالاری با تشریح آمار ترانزیت کالا در سال ۹۶ گفت : تشریفات گمرکی برای عبور ۷۳۶ هزار و ۲۰۸ دستگاه کامیون در گمرکات ایران انجام شده است . در سال ۹۶ ترانزیت کالای بیش از ۱۰۰ کشور جهان در گمرکات کشور به کمک سامانه جامع گمرکی به صورت الکترونیکی و هوشمند انجام شده است .

  مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گفت : در سال ۹۶، ۷۳۶ هزار و ۲۰۸ دستگاه کامیون ترانزیتی و ۱۴ میلیون و ۷۶۶ هزار تن کالای ترانزیتی در قالب رویه ترانزیت داخلی ، خارجی و کارنه تیر از گمرکات عبور کرده اند که نسبت به مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش حجم کالای ترانزیتی داشته است .

  سالاری افزایش حجم ترانزیت کالا را مثبت ارزیابی کرد و گفت : ترانزیت خارجی با ۱۰ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۵۰۹ تن کالا ۲۴ درصد افزایش داشت . این رشد ترانزیت خارجی منجر به رونق بخش حمل و نقل زمینی  و دریایی شده است . در سال ۹۶ از طریق رویه کارنه تیر ۱۴۱ هزار و ۱۶ دستگاه کامیون با وزن ۲ میلیون و ۷۹۷ هزار تن از گمرکات عبور کرده اند.

  به گفته سالاری ‌در سال ۹۵ ، تشریفات گمرکی برای ۶۴۳ هزار و ‌۲۳۶ دستگاه کامیون با ۱۲ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۳۱۴ تن کالا انجام شده بود .
  مطالب مرتبط

  پایش روزانه وضعیت واردات از گمرکات در ستاد مرکزی گمرک ایران

  پایش روزانه وضعیت واردات از گمرکات در ستاد مرکزی گمرک ایران

  بنابراین ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص جهت واردات کالا به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی ، مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع است .

  |

  واردات بیش از ۵۰۳ هزار تن انواع کالا به کشور در هفته گذشته

  واردات بیش از ۵۰۳ هزار تن انواع کالا به کشور در هفته گذشته

  در حال حاضر ۳ هزار و ۶۳۷ قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شده اند . بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده است نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و یا تعهد بانکی نیست .

  |

  اخذ تعهدنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات به صورت سیستمی

  اخذ تعهدنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات به صورت سیستمی

  بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ، گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف شده است همزمان با اظهار الکترونیک صادرات در پنجره واحد تجارت فرامرزی ، نسبت به اخذ سیستمی تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات از صادرکننده یا نماینده قانونی وی اقدام کند .‎

  |

  افزایش تعداد کالاهای مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارزی

  افزایش تعداد کالاهای مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارزی

  گمرک ایران قبل از ابلاغ اصلاحیه این مصوبه سعی کرد که از تمام ظرفیت های خود در چارچوب مقررات برای رفع مشکلات واردکنندگان و به ویژه واحدهای تولیدی استفاده کند که با ابلاغ مصوبه جدید مابه التفاوت ارز به زبان ساده ترخیص کالا با روش های زیر از گمرکات انجام می شود .

  |

  گمرک ایران مجری مقررات و تصمیمات سایر سازمان ها

  گمرک ایران مجری مقررات و تصمیمات سایر سازمان ها

  در حال حاضر ۳ هزار و ۴۷۹ قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شده اند . بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده است نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و یا تعهد بانکی نیست .

  |

  نظرات کاربران