در حال بارگذاری ...
 • بندر جبل علی ، شاهراه بزرگ تجارت جهانی

  در بندر جبل‌علی ۴ منطقه آزاد تجاری وجود دارد که از نظر قوانین تجارت بین‌الملل استاندارد بوده و موجب جذب تاجران از تمامی نقاط جهان شده است . مجموعه بندری جبل‌علی به بزرگترین منطقه بندری در دنیا از نظر وسعت معروف شده است .

  بندر جبل‌علی یکی از بزرگترین بنادر جهان و بزرگترین بندر در خاورمیانه است . این بندر به‌طور هفتگی با بیش از ۱۰۰ بندر در جهان ارتباط دارد و به بیش از ۱۷۰ خط کشتیرانی خدمات می‌دهد .

  امارات متحده عربی از کشورهای عربی جنوب خلیج‌فارس است که در قالب یک فدراسیون سیاسی از ۷ امارت یا شیخ‌نشین تشکیل شده است که به ترتیب از غرب به شرق عبارتند از : ابوظبی ، دوبی ، شارجه ، عجمان ، ام‌القوین ، راس‌الخیمه و فجیره. مرکز سیاسی این ۷ شیخ‌نشین ؛ ابوظبی است . همچنین دوبی مرکز تجاری و شارجه مرکز فرهنگی این ۷ شیخ نشین هستند .

  دوبی دارای ۲ بندر اصلی است. این بنادر ؛ بندر رشید و بندر جبل علی هستند که به عنوان بزرگترین بنادر جهان و پایانه برای کانتینرها شناخته شده‌اند . بندر جبل علی بزرگتر از بندر رشید است . این بندر در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهر دوبی احداث شد . عمق و امکانات این بندر در دوبی باعث شده یکی از پربازدیدترین بنادر در جهان باشد . وسعت این بندر ۴۷/۱ کیلومتر مربع است . فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم در منطقه جبل علی قرار دارد .

  منطقه آزاد جبل علی ، منطقه صنعتی دوبی است که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران از کشورهای متعددی مثل چین و تایوان و تایلند در این منطقه آزاد حضور داشته و به تجارت و کسب‌وکار می‌پردازند . منطقه آزاد جبل علی یکی از بزرگترین جزایر ساخته شده به‌دست بشر است . این منطقه آزاد تجاری کاربرد تجاری گردشگری دارد . بندر جبل علی دارای ۳ جزیره نخل مصنوعی در آب‌های خلیج‌فارس است .

  این ۳ جزیره به شمایل یک درخت نخل و به نام‌های جمیرا ، دیره و جبل علی معروف هستند که کاربرد این جزایر ؛ مسکونی ، تفریحی و تجاری است .

  بندر جبل علی به بیش از ۱۷۰ خط کشتیرانی خدمات می‌دهد و هر هفته با بیش از ۱۰۰ بندر در سراسر دنیا در ارتباط است . ظرفیت بندر جبل علی در آینده و با افتتاح سومین پایانه این بندر از ۱۴ میلیون تی‌ای‌یو به ۱۹ میلیون تی‌ای‌یو افزایش خواهد یافت . بندر جبل علی همچنین توانایی لازم به منظور مدیریت ۱۰ کشتی با ظرفیت ۱۸ هزار تی‌ای‌یو را به‌طور همزمان داراست .

   

   

  بزرگترین بندر خاورمیانه

  بندر «جبل‌علی» به «زبان عربی» جبل علی مبنا نامیده می‌شود . بهره‌برداری رسمی از بندر جبل‌علی در سال ۱۹۷۷م انجام شد . منطقه آزاد تجاری جبل علی نیز در سال ۱۹۸۵م ایجاد شد که وجود چنین منطقه‌ای موجب رونق بسیار این بندر شد . با توجه به عمق بندرگاه و تجهیزات بندری و دریایی آن ، انواع مختلف کشتی‌های تجاری، مسافربری و حتی نظامی می‌توانند در این بندرگاه لنگر انداخته و خدمات متفاوتی را دریافت کنند . مدیران و مسئولان سازمانی این بندر قصد دارند طی یک برنامه‌ریزی ۱۳ مرحله‌ای در سال ۲۰۳۰م به قابلیت بارگیری و تخلیه ۷۲ میلیون تی‌ای‌یو در سال دست یابند .

  مدیریت و سازماندهی این بندر در دست مدیریت بنادر دوبی (DPA) است . اکنون این بندر دارای ۹ اسکله است که تا سال ۲۰۳۰م این میزان به ۲۵ اسکله افزایش خواهد یافت. اسکله‌های جدید توسط یک اتحادیه پیمانکاران بین‌المللی بهره‌برداری خواهند شد . شرکت بین‌المللی بنادر دوبی اکنون با چندین بندر بزرگ جهان برای انجام امور اپراتوری قرارداد منعقد کرده است .

  وسیع‌ترین بندر دنیا

  در بندر جبل‌علی ۴ منطقه آزاد تجاری وجود دارد که از نظر قوانین تجارت بین‌الملل استاندارد بوده و موجب جذب تاجران از تمامی نقاط جهان شده است . مجموعه بندری جبل‌علی به بزرگترین منطقه بندری در دنیا از نظر وسعت معروف شده است . در سال ۱۹۸۵م تنها ۳۰ شرکت در این مناطق آزاد تجاری فعالیت داشتند اما در سال ۲۰۰۴م تعداد شرکت‌های فعال در مناطق آزاد تجاری جبل‌علی به ۳ هزار شرکت رسید که البته بیش از ۳۷ درصد این شرکت‌ها از قاره اروپا و آمریکا هستند .

  یکی از عوامل اصلی موفقیت این بندر کانتینری ، جایگاه جغرافیایی استراتژیک کشور امارت متحده عربی و جایگاه جغرافیایی استراتژیک این بندر است . بندر جبل علی نهمین بندر از نظر حمل‌ونقل و فعالیت در دنیاست .

  بندر جبل علی همچنین دارای یکی از بزرگترین شرکت‌های پایانه‌ای اپراتوری در دنیا است . اکنون حجم عملیات کانتینری بنادر دوبی که بندر اصلی آن ، بندر جبل‌علی است، در سال ۲۰۱۴ م بیش از ۱۵ میلیون تی‌ای‌یو بوده است . همچنین رشد متوسط حمل‌ونقل کانتینری در ۴ سال گذشته در بندر جبل‌علی ۲۰ درصد بوده است .

  منطقه آزاد تجاری جفزا که در حاشیه این بندر قرار گرفته ، آن را به‌عنوان یکی از مناطق نمونه آزاد تجارت جهانی معرفی کرده و موجب شده که امنیت اقتصادی بالایی در کشور امارات متحده عربی از همین طریق ایجاد شود .

   

   

  کل عملیات کانتینری این بندر بر عهده یک اپراتور بزرگ بین‌المللی است که در همین بندر ایجاد شده و خدمات اپراتوری بنادر را ارائه می‌دهد . این اپراتور علاوه بر این بندر چندین بندر دیگر در داخل و خارج امارات را مدیریت و راهبری می‌کند .

  پایانه بین‌المللی «دی‌پی‌ورلد» که در بندر جبل علی واقع شده است از گروه فناوری و اتوماسیون ABB که یک شرکت سوئیسی است درخواست اتوماسیون‌سازی و نصب ریموت کنترل برای کنترل کشتی‌ها از راه دور کرده است . این فناوری‌ها به پایانه نوین این بندر نیز افزوده خواهند شد . انتظار می‌رود این پایانه ظرفیت ۳/۱ میلیون تی‌ای‌یو را در فاز نخست بهره‌برداری خود داشته باشد . این ظرفیت با ۱۳ کشتی و ۳۵ جرثقیل خودکار پر خواهد شد .

  بندر جبل علی یکی از شاهراه‌های بزرگ تجارت دنیا است و علاوه بر کانتینر ؛ نفت ، گاز مایع و محصولات پتروشیمی از عمده کالاهای حمل‌ونقل شده در این بندر است . با توجه به نوع اقتصاد کشورهای منطقه که صادرات وابسته به نفت و واردات کالاهای مصرفی را در دستور کار دارند ، می‌توان بندر جبل‌علی را محل ورود کالاهای مصرفی به منطقه و سپس توزیع آنها در بین کشورها دانست .

  امارت متحده عربی دارای یک اقتصاد آزاد و باز بوده و با توجه به تجارت و بازرگانی ؛ صادرات نفت ، گردشگری و حمل‌ونقل در حوزه درآمد ناخالص ملی شرایط مناسبی را در منطقه خاورمیانه داراست . این کشور با بازنگری در قوانین اقتصادی خود ، فرصت‌هایی را برای رشد بخش خصوصی ایجاد کرده که همگی موجب ایجاد زیرساخت مناسب برای وضعیت اقتصادی و کارکردی بندر جبل‌علی شده‌اند .

  بنادر جنوبی کشور که فاصله اندکی با بندر جبل‌علی دارند نیز ظرفیت‌های بسیاری را برای توسعه و تبدیل شدن به بهترین بنادر خاورمیانه دارا هستند .
  مطالب مرتبط

  حمایت از شرکت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه حمل و نقل از اهداف سازمان راهداری

  حمایت از شرکت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه حمل و نقل از اهداف سازمان راهداری

  نگاه ما به شرکت‌های حمل و نقل ، نگاه حمایتی است و می‌خواهیم از شرکت‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه حمل و نقل حمایت کنیم ‎و با این حمایت که در چهارچوب قانون صورت خواهد گرفت به دنبال افزایش کارایی و ظرفیت شرکت‌های حمل و نقل در داخل کشور ، سطح منطقه و در صورت امکان در عرصه ...

  |

  ۵ پیشنهاد برای بهبود رویکردهای بندری و دریایی

  ۵ پیشنهاد برای بهبود رویکردهای بندری و دریایی

  بنادر به عنوان تامین کننده عمده مشاغل ، نه تنها به عملکرد اقتصادی بلکه به بهبود وضعیت اجتماعی کشور کمک می کنند و از جهت اقتصاد ملی برای حمایت از فعالیت های اقتصادی در کشور نیز بسیار مهم هستند چرا که در سنتی ترین حالت فعالیت خود ، به عنوان یک ارتباط مهم بین حمل و نقل دریایی به ...

  |

  تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بندر و دریانوردی در بندر خرمشهر

  تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بندر و دریانوردی در بندر خرمشهر

  بندر خرمشهر با ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن در سال ، پس از بندر شهیدرجایی و بندر بوشهر به عنوان سومین بندر کانتینری کشور شناخته شده و با ورود کشتی های فیدری می توان تخلیه و بارگیری کانتینری را در آن انجام داد .

  |

  نظرات کاربران