در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • سامانه سپهتن اولین و تنها سامانه کنترل تخلف رانندگان حمل و نقل مسافر


  نمایش اطلاعات سفر برای مسافرین و ارایه اطلاعات دقیقی از محل فعلی خودرو ، سرعت و زمان رسیدن به مقصد ، موجب امنیت روانی مضاعف مسافرین خواهد بود که این امکانات نیز به زودی از طریق برنامه موبایل مسافر به عنوان بخشی از مهمترین ویژگی های جدید این نرم افزار به مسافران ارائه می شود .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور ، سامانه سپهتن را اولین و تنها سامانه مکانیزه کنترل تخلف رانندگان حمل و نقل مسافر در کشور دانست .

  محسن صادقی با تأکید بر مزایای سامانه سپهتن برای رانندگان ناوگان مسافربری تصریح کرد : مزایای سامانه سپهتن برای رانندگان بیشتر از سایرین است و از آن جمله می توان به اطلاع به موقع از جزئیات تردد ناوگان ، مشاهده جزئیات تردد و مسیر سفر خودرو ، گزارش میزان توقف های خودرو در حین سفر اشاره کرد . در این سامانه گزارش کارکرد ناوگان ، بررسی تخلفات خودروها به تفکیک رانندگان (کدام راننده ، کدام تخلف ، در چه زمان و مکان و ...) به صورت دقیق ، رسیدگی به اختلاف بین راننده ها بر اساس جزئیات تردد و ساعات رانندگی ، رسیدگی به اختلاف راننده ها و مالکین بر اساس جزئیات تردد و ساعت رانندگی، کاملا قابل مشاهده است .

  صادقی اظهار داشت : کاهش قابل توجه هزینه جرایم راهنمایی و رانندگی (بازگشت هزینه) ، امکان تفکیک جرایم برای هر راننده ، اطلاع به موقع از حوادث احتمالی به وجود آمده برای خودرو ، انجام برنامه ریزی برای خروج رانندگان و خودروها از سرویس برای انجام تعمیرات و مرخصی ها نیز از دیگر خدمات این سامانه است .

  معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص مزایای سامانه سپهتن در راستای ارتقاء حقوق شهروندی نیز عنوان کرد : ارتقاء تکریم ارباب رجوع با امکان نظارت و پایش لحظه ای بر کیفیت سفرهای ناوگان شرکت ، رسیدگی به شکایات مسافران ، امنیت روانی حاصل از کنترل برخط و لحظه ای خودروها ، کوتاه شدن مدت سفر و بسیاری از امکانات که در نرم افزار تلفن همراه این سامانه وجود دارد در افزایش احساس امنیت سفر با ناوگان حمل و نقل مسافر تأثیر زیادی دارد .

  وی اضافه کرد : سامانه سپهتن به عنوان یک سامانه نوپا دائما در حال بررسی و ارتقا است و در تلاش است تا نقش انسان در خطاها و تخلفات را کاهش دهد و در کارگروهی ویژه ، امکانات و ویژگی هایی به این سامانه اضافه می شوند .

  وی ، دریافت اطلاعات تخلفات رانندگان بوسیله پیام کوتاه ، دریافت اطلاعات حوادث و تصادفات به صورت پیام کوتاه ، تامین اطلاعات لازم برای تعمیر و نگهداری خودرویی (در اختیار داشتن دقیق میزان پیمایش و زمان های سرویس ها و خدمات خودرویی) ، کنترل مدارک خودرویی (گواهینامه رانندگی ، بیمه نامه ، معاینه فنی  و... ) به صورت برخط و لحظه ای و دریافت هشدارهای لازم در زمان های پیش از اتمام و در خودروهای مجهز به سامانه نمایش اطلاعات سفر برای مسافرین اطلاعات دقیقی از محل فعلی خودرو ، سرعت و زمان رسیدن به مقصد را از دیگر امکانات و خدمات این سامانه برشمرد .

   

   

  وی تاکید کرد : نمایش اطلاعات سفر برای مسافرین و ارایه اطلاعات دقیقی از محل فعلی خودرو ، سرعت و زمان رسیدن به مقصد ، موجب امنیت روانی مضاعف مسافرین خواهد بود که این امکانات نیز به زودی از طریق برنامه موبایل مسافر به عنوان بخشی از مهمترین ویژگی های جدید این نرم افزار به مسافران ارائه می شود .

  وی در خصوص اهمیت سامانه سپهتن به عنوان عامل کنترل و نظارت ناوگان مسافری کشور عنوان کرد : این سامانه ، اولین و تنها سامانه مکانیزه پیشگیرانه کنترل تخلف های رانندگی و حمل و نقل می باشد و قبل از ثبت هر تخلفی ، به راننده و مالک هشدار داده می شود .

  معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص تخلف دستکاری این سامانه تأکید کرد : سخت افزار سامانه سپهتن ، جعبه سیاه خودرو می باشد و هر قطع و وصل سیم و کابل ها ثبت شده و به مرکز ارسال می شود . مسوولین در قالب هشدار نیز تمام رویدادهای سخت افزاری را دریافت می کنند و طی پیامکی به مدیر شعبه ، مسئول فنی و مسئولین دفتر مرکزی ، خاموشی و قطع برق اصلی با هدف از کار انداختن کنترل دستگاه کاملا تشخیص داده شده که هم در پاسگاه ، هم در مرکز کنترل پلیس و هم شرکت قابل مشاهده و پیگیرد می باشد .

  صادقی ادامه داد : با متخلفین و کسانی که قصد دستکاری احتمالی در جعبه سیاه خودرو را داشته اند  برابر ماده ۷۲۴ قانون راهنمایی و رانندگی ، برخورد و راننده خاطی به مراجع قضایی معرفی و دفترچه به مدت ۲ ماه اخذ می شود .

  مهندس یزدانی معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس نیز با تشریح عملکرد و شاخص های حمل و نقل جاده ای مسافر استان گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۷۰۰ راننده حرفه ای حمل و نقل مسافر زیر نظر  ۱۱۴ شرکت حمل و نقل جاده ای مسافر فعال هستند . ناوگان حمل و نقل مسافر فارس نیز متشکل از ۴۳۰۰ انواع وسائط نقلیه عمومی است که سالانه ۱۲ میلیون مسافر به نقاط مختلف درون و برون استان جابجا می نمایند .

  یزدانی ضمن تأکید بر ارتقاء امنیت حمل و نقل مسافر ادامه داد : نظارت معاینه فنی وسائط نقلیه عمومی در راستای افزایش سطح ایمنی تردد در جاده های استان مورد تأکید بیشتری قرار گرفته و مدیران فنی برای نظارت ناوگان با تعداد و قدرت بیشتری در این راستا فعالیت می کنند .

  در این نشست که با حضور معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور ، فرماندهان پلیس راه استان فارس ، معاون و روسای ادارات ستادی استان و مدیران و فعالان بخش مسافر فارس ، پیشرفت و عملکرد سامانه سپهتن در این استان را مورد بررسی قرار داد .
  مطالب مرتبط

  مخالفت گروه علم و عمل کامیون داران و رانندگان با هرگونه اعتصاب و اعتراض

  مخالفت گروه علم و عمل کامیون داران و رانندگان با هرگونه اعتصاب و اعتراض

  اعتراض مدنی حمل و نقل به علت ضعف در مدیریت سیستم حمل ونقل در تاریخ یکم خردادماه نود و هفت به منظور رساندن صدای راننده ها انجام شد که مورد استقبال اکثر مسئولین نظام و صنف قرار گرفت و حقیقتآ مسئولین به عمق بی عدالتی در این صنف پی بردند .

  |

  ضرورت کاهش تلفات جاده ای در استان کرمان

  ضرورت کاهش تلفات جاده ای در استان کرمان

  استان کرمان با داشتن ۱۱ هزار کیلومتر از راههای کشور نقش حساسی را در ترانزیت و انتقال بار و مسافر جاده ای برعهده دارد که باید به لحاظ تخصیص اعتبارات نگاه جدیدی به زیرساختهای جاده ای این استان بشود .

  |

  نظرات کاربران