در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • افزایش آگاهی کودکان با اجرای طرح ایمنی مدارس حاشیه راه ها


  بدون شک دانش آموزان به دلیل ویژگی کودکانه خود قادر به تشخیص خطرهای عبور و مرور جاده ای نیستند بنابراین آموزش مسائل ایمنی و رفتار صحیح ترافیکی به آنها با استفاده از ابزارهای مختلف و همچنین ایمن سازی مسیر تردد به مدارس دارای اهمیت است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان کرمان گفت : طرح ایمنی مدارس حاشیه راه ها از سال ۱۳۸۳ آغاز شد و تاکنون در بیش از ۱۰۰۰ مدرسه راهنمایی و ابتدایی دخترانه و پسرانه سطح استان برگزار شده است .

  خداداد مقبلی گفت : از سال ۸۳ تاکنون حدود ۱۰۵ هزار دانش آموز تحت پوشش آموزه های ترافیکی قرار گرفته اند و این طرح در سال تحصیلی جاری نیز ۶۰ باب مدرسه در شمال استان را پوشش می دهد . با توجه به افزایش تصادفات و تلفات در سطح کشور به خصوص در استان کرمان و با توجه به اینکه بخشی از تلفات را عابران پیاده به ویژه افراد زیر ۱۸ سال و محصلان تشکیل می دهند این طرح با افزایش آگاهی کودکان و نوجوانان توانسته تاثیر بسزایی در کاهش اینگونه تلفات داشته باشد .

  مقبلی ارتقای فرهنگ و آگاهی های ترافیکی بین قشر آسیب پذیر و کاهش تلفات عابران پیاده به ویژه دانش آموزان مدارس حاشیه جاده ها را از اهداف اجرای این طرح عنوان و تصریح کرد : ما معتقدیم بهترین راه فرهنگ سازی اجرای قوانین، مقررات و آموزش صحیح از دوران ابتدایی است . ایمن سازی مدارس حاشیه راه‌ها به عنوان یک طرح ضروری و حساس اجتماعی از دیدگاه اقتصادی ، امنیتی و رفاهی در جوامع مختلف مطرح است و دانش‌آموزان نیز به عنوان آسیب‌ پذیرترین گروه از میان عابران پیاده هستند .

  وی افزود : تصادف با دانش‌آموزان بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که سرعت نسبی وسایل نقلیه موتوری بیشتر و مشکل دیدن و دیده شدن برای رانندگان و دانش‌آموزان وجود دارد .

  حسین حیدری یار مسئول اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان نیز گفت : با اجرای این طرح از سال ۸۳ تاکنون تعداد تلفات دانش آموزی در کنار جاده ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است . تصادفات مربوط به کودکان و نوجوانان عابر پیاده در مباحث ایمنی جاده ای از جایگاه مهمی برخوردار است از این رو به دلیل عدم آگاهی و آشنایی کافی از خطرات ترافیکی ، این قشر بیشتر از دیگر کاربران جاده ای در معرض خطر قرار داشته و از گروه های بسیار آسیب پذیر به شمـار می روند .

  حیدری یار تصریح کرد : امسال طرح ایمن سازی با قدرت و جدیت بیشتری پیگیری می شود و برای تعداد ۶۰ باب مدرسه از شهرستان های زرند ، بم ، بافت ، رابر ، زرند ، سیرجان ، نرماشیر ، فهرج ، ریگان و رفسنجان پیش بینی شده که آموزش های آنها هم اکنون در حال اجراست . در این طرح دانش آموزان نسبت به خطرات ناشی از عبور در حاشیه جاده آشنا شده و آموزش های لازم نسبت به حرکت در امتداد جاده و عبور از عرض جاده را به صورت عملی و تئوری ، همراه با نمایش های موزیکال فرا می گیرند .

  حیدری یار گفت : بدون شک دانش آموزان به دلیل ویژگی کودکانه خود قادر به تشخیص خطرهای عبور و مرور جاده ای نیستند بنابراین آموزش مسائل ایمنی و رفتار صحیح ترافیکی به آنها با استفاده از ابزارهای مختلف و همچنین ایمن سازی مسیر تردد به مدارس دارای اهمیت است .
  مطالب مرتبط

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  ناوگان فرسوده‌ای که دارای کارت هوشمند از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوده و به استناد اطلاعات بارنامه‌های صادره در بانک‌های اطلاعاتی سازمان ، کالا جابجا کرده و حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی کالا فعالیت داشته است ، مشمول طرح است .

  |

  نظرات کاربران