در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • چک‌لیست آمادگی لجستیکی برای «مدیریت لجستیک بحران»


  این چک‌لیست علاوه بر سرفصل سیستم‌های لجستیکی ، سرفصل‌های دیگری دارد که در آنها نیز عمدتا اطلاعات لجستیکی باید گردآوری شوند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، این چک‌لیست بر اساس چک لیست اطلاعات پایه‌ای مورد نیاز تیم مدیریت بحران سازمان ملل (UN_DMT) تهیه شده است . این تیم عملیاتی در ساختار سازمان ملل متحد دیده شده است و به منظور پاسخ‌های سریع و مناسب در برابر بحران در کشورهای مختلف فعال هستند . دولت‌ها مکلفند اطلاعات این چک‌لیست را تهیه کنند .

  در این یادداشت به سرفصل اطلاعات موردنیاز سیستم‌ها و امکانات لجستیکی از این چک‌لیست اشاره می‌شود . ملاحظات لجستیکی عبارتند از جزئیات مسیرهای انتقال و ظرفیت‌ها در مواقع معمولی و در مناطق مستعد بحران و آگاهی از مشکلات لجستیکی خاص که احتمالاً در انتقال تجهیزات در مواقع بحرانی ایجاد می‌شود .

  ۱ )  جاده ها

  داشتن کپی هایی از بهترین نقشه های در دسترس

  شناسایی اتصالات جاده های ضروری و سایر مسیرها

  مشخص کردن محدودیتهای بالقوه در مسیرهای کامیونها (از قبیل ظرفیت بار پل‌ها ، ظرفیت گذرگاهها) و هر نقطه ای که در زمان وقوع حوادثی مثل سیل و ریزش سنگ امکان آسیب دیدن دارد .

  ۲ )  ظرفیت مبادلات

  ناوگان دولتی : تعداد ، ظرفیت و محل کامیونها از انواع خاص که برای انتقال تجهیزات امدادی میتوانند در دسترس باشند .

  ظرفیت بخش خصوصی : پیمانکاران خصوصی بخش حمل و نقل که قادر به انجام عملیات در مناطق مورد نظر هستند . شامل جزئیات مربوط به ناوگان ، و مکان دفاتر و تسهیلات تعمیری و نرخ کاریشان .

   

   

  ۳ )  راه آهن

  اندازه مسیرها ، ظرفیت واگنها و هر نوع محدودیتهای بارگذاری روی خطوط مختلف .

  ظرفیت انتقال خطوط مختلف و تعداد لوکوموتیوها و واگنهایی که ممکن است در فصول مختلف در دسترس باشد .

  محدودیتهای عملیاتی و اعتباری ، شامل هر اقدام ممکن برای اصلاح عملکرد .

  ۴ )  بنادر ، رودخانهها و دریاها

  عمق بنادر ، طول اسکله و تجهیزات جابجایی محموله های دریایی .

  ظرفیت تخلیه و بارگیری روزانه و الگوهای فصلی صادرات و واردات .

  اندازه انبارهای سرپوشیده و باز و ظرفیت در دسترس انبارها در فصول مختلف .

  ۵ )  صنعت دریایی و ساحلی

  صنایع دولتی : تعداد و شرایط قایقها ، یدک کشها و بارج‌ها (انواع و ظرفیتها) در مکانهای مختلف که ممکن است در عملیات نجات یا انتقال تجهیزات امدادی در دسترس باشند .

  ظرفیت بخش خصوصی : ارتباط با پیمانکاران خصوصی بخش حمل و نقل دریایی که قادر به انجام عملیات در موارد موردنظر هستند ، شامل جزئیات ناوگان و نرخ کاری ایشان .

  ۶ )  هواپیماها و فرودگاهها

  مکان ، طول ، عرض ، سطح و رده بندی بار فرودگاهها

  بزرگترین نوع هواپیمایی که قادر به انجام عملیات باشد .

  دسترس پذیری سوخت (بنزین هواپیما و سوخت جت)

  ساعات مجاز پرواز

  ظرفیت انبار و تجهیزات جابجایی بار

   

   

  ۷ )  انتقال هوایی

  دولتی : تعداد و انواع هواپیماها و هلیکوپترهایی که برای انتقال افراد و تجهیزات امدادی در دسترس هستند ، هزینه های تقریبی عملیات هواپیماها و هلیکوپترهای نظامی و دولتی .

  خطوط هوایی داخلی و دیگر شرکتها : تعداد و انواع هواپیماها و هلیکوپترهایی که برای انتقال افراد و تجهیزات امدادی در دسترس هستند ، هزینه های تقریبی کرایه کردن .

  ۸ )  ذخیره کردن و جابجایی

  انبارهای دولتی : مکان، اندازه و انواع انبارها در مکانهای مختلف که ممکن است برای تجهیزات امدادی در دسترس باشند . شرایط عمومی انبارها ، شامل سطح امنیت ، دسترسی به جاده و راه آهن ، دسترسی به لیفتراکهای دستی و برقی، پالتها، جرثقیل و شرایط کارمندان و سیستم ثبت .

  انبارهای خصوصی : مانند شرایط بالا برای انبارهایی که ممکن است اجاره داده شوند .

  ۹ )  تأمین سوخت (دیزل و بنزین)

  مکان ، ظرفیت و سطح موجودی معمولی مخازن سوخت دولتی و خصوصی و اینکه چه سوختی را میتوان در این انبارها ذخیره کرد .

  همانطور که گفته شد ، این چک‌لیست علاوه بر سرفصل سیستم‌های لجستیکی ، سرفصل‌های دیگری دارد که در آنها نیز عمدتا اطلاعات لجستیکی باید گردآوری شوند .
  مطالب مرتبط

  منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) پشتیبان مرکزی مناطق آزاد کشور

  منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) پشتیبان مرکزی مناطق آزاد کشور

  سرمایه گذاری در صنعت هوانوردی ، فرودگاهی و لجستیک ، با وجود مزیت های منحصر به فرد منطقه آزاد و ویژه در مجموعه شهر فرودگاهی امام خمینی ، موجب هم افزایی در دستاوردهای این صنایع و رونق اقتصادی چشمگیری خواهد شد .

  |

  اهمیت بالای پدافند غیرعامل در بنادر

  اهمیت بالای پدافند غیرعامل در بنادر

  بنادر و ستاد باید طرح‌های توسعه‌ای در بنادر را مرتب ارزیابی و ممیزی کنند و نکات مربوط به پدافند غیر عامل را در این طرح ببیند و لحاظ کنند .

  |

  لزوم در نظر گرفتن عرضه و تقاضا در تعیین تعرفه‌ ریلی

  لزوم در نظر گرفتن عرضه و تقاضا در تعیین تعرفه‌ ریلی

  در حال حاضر تجار بیشتر برای حمل کالاهای حجیم و فاسد‌نشدنی که عجله‌ای برای حمل آن وجود ندارد ، از حمل و نقل ریلی استفاده می‌کنند . به گفته کارشناسان درآمد ترانزیت کشور را می‌توان به رقمی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار برسانیم ، اما لازمه این امر مانند بسیاری از کشور‌ها دنیا ، تهیه ...

  |

  بحران شدید در صنعت حمل و نقل هوایی با افزایش قیمت سوخت

  بحران شدید در صنعت حمل و نقل هوایی با افزایش قیمت سوخت

  نرخ پایین تر کرایه ها و قیمت بالاتر سوخت باعث تغییر در محاسبات مالی رایان ایر در سال ۲۰۱۹ شده است . به طور کل ، انتظار می رود که میزان سود شرکت از ۱.۳۵ میلیارد دلار سود سالیانه فعلی ، کاهش نشان داده و به ۱.۲۵ میلیارد دلار در طی ۱۲ ماه آتی برسد .

  |

  نظرات کاربران