در حال بارگذاری ...
 • اجاره بندر هامبانتوتا سریلانکا توسط شرکت چینی


  بندر هامبانتوتا از این جهت برای شرکت های چینی مهم است که در نزدیکی مسیر کشتیرانی اصلی آسیا – اروپا قرار دارد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، سریلانکا قصد دارد یکی از بنادر مهم و بزرگ خود در شرق این کشور را به چین برای فعالیت های تجاری اجاره داده است .

  قرار است یک شرکت چینی فعالیت های تجاری خود را در بندر «هامبانتوتا » سریلانکا از شنبه آینده شروع کند .

  ماهیندا ساماراسینگه وزیر بنادر سریلانکا گفت که این بندر در چارچوب معامله ای به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار به چین اجاره داده شده است . 

  سریلانکا ۳۰۰ میلیون دلار از این مبلغ را کمی بعد از آغاز فعالیت تجارتی شرکت چینی دریافت خواهد کرد . بخشی از این بندر که به دست چینی ها ساخته شده است تا ۹۹ سال در اجاره شرکت های چینی خواهد بود .

  بندر هامبانتوتا از این جهت برای شرکت های چینی مهم است که در نزدیکی مسیر کشتیرانی اصلی آسیا – اروپا قرار دارد .

  انعقاد این معامله با اعتراض گروههای مخالف و اتحادیه های تجاری سریلانکا روبه رو شد ، آنها می ترسیدند چین به تدریج کنترل کامل هامبانتوتا را به عهده بگیرد . هند ، ژاپن و آمریکا هم بر نگرانی خود از این معامله بین چین و سریلانکا تاکید کردند .

  پس از این اعتراض ها ، سریلانکا و چین قرارداد خود را بازنگری کردند و براساس تصمیم جدید شرکت چینی که نود درصد از شرکت اداره کننده بندر هامبانتوتا را خریداری کرده بود اکنون تنها ۷۰ درصد از سهم آن را در اختیار دارد و حضور آن در این بندر بر مبنای مشارکت دوجانبه خواهد بود .

  هند نیز در حال گفت وگو با سریلانکا است تا کنترل یک فرودگاه خالی در نزدیکی همین بندر را به عهده بگیرد . 

  هند قصد دارد برای آنچه مقابله با تسلط چین بر منطقه خوانده شده است این فرودگاه را همچنان خالی و غیرقابل استفاده نگهدارد .
  نظرات کاربران