در حال بارگذاری ...
 • افزایش ۲۱ درصدی ترانزیت کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور


  از سر گیری ترانزیت فرآورده های سوختی از مسیر جمهوری اسلامی ایران و تلاش و فعالیت بخش خصوصی و تشکل های صنفی در حوزه حمل‌ونقل بین المللی درکنار اقدامات و رایزنی های بین المللی و منطقه ای گسترده‌ حاکمیتی از دلایل عمده افزایش میزان ترانزیت از کشور بوده است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، طی ۸ ماهه ابتدای سال ۹۶ ، بیش از ۶ میلیون و ۵۵ هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۱ درصد افزایش داشته است .

  رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی این سازمان با اعلام این خبر ، افزود : علی رغم وجود برخی موضوعات منطقه ای که اخیراً باعث توقف ترانزیت ورودی کالا از مرزهای غربی گردیده بود که با پیگیرهای انجام شده از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سایر دستگاههای ذیربط و همچنین تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل بین‌المللی در کشور به ویژه در بخش ترانزیت سوخت ، بخشی از آن مرتفع گردید ، با اینحال ترانزیت کالا در مجموع در طی مدت مذکور شاهد رشد ۲۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل  بوده است بطوریکه از مجموع کالاهای ترانزیت شده ، بیش از یک میلیون و ۷۷۲ هزار  تن مواد نفتی و حدود ۴ میلیون و ۲۸۱ هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین کالاهایی عبوری نظیر مازوت ، انواع پارچه ، قطعات اتومبیل ، برنج ، گازوئیل ، لاستیک و پنبه بوده است .

  مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی افزود : در مدت زمان مذکور ، از میان مرزهای کشور بندر شهیدرجایی با ۲ میلیون و ۱۹۴ هزار تن معادل ۳۶/۲ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود . پس از آن مرزهای پرویزخان علی رغم غیرفعال بودن آن در ماه گذشته با اینحال به واسطه فعالیت قابل توجه این مرز در شش ماهه ابتدایی سال با ۱۷ درصد و بازرگان با ۱۰/۸ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند .

  نفیسی بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را کماکان همانند ماههای گذشته سال جاری از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد که عمدتاً به جهت ترانزیت فرآورده های نفتی بوده است .

  وی  با قدردانی از تلاش‌های بخش خصوصی مرتبط با امر ترانزیت کالا در کشور ، خاطرنشان کرد : از سر گیری ترانزیت فرآورده های سوختی از مسیر جمهوری اسلامی ایران و تلاش و فعالیت بخش خصوصی و تشکل های صنفی در حوزه حمل‌ونقل بین المللی درکنار اقدامات و رایزنی های بین المللی و منطقه ای گسترده‌ حاکمیتی از دلایل عمده افزایش میزان ترانزیت از کشور بوده است .

  نفیسی ابراز امیدواری کرد با توجه به حادثه ناگوار زلزله در استان کرمانشاه و وابستگی مردم خونگرم این استان مرزی و ترانزیتی کشور به کسب و کار پایدار در پایانه های مرزی این استان ، هرچه زودتر با صلاحدید مسئولان امر و لحاظ ملاحظات اقتصادی در کنار ملاحظات امنیتی ، بار دیگر شاهد فعالیت مرزهای این استان بوده و روند صعودی ترانزیت برای ماههای آتی نیز حفظ گردد .
  مطالب مرتبط

  جزئیات بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه‌ های راهسازی و ریلی شهرستان سبزوار

  جزئیات بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه‌ های راهسازی و ریلی شهرستان سبزوار

  وی قرار است در این سفر ضمن بازدید از فرودگاه سبزوار از پروژه بهسازی سبزوار - خوشاب ، راه‌آهن آنتنی سبزوار ، محور سلطان آباد - جوین ، محور جوین - جغتای ، محور جغتای - سه راهی برغمد ، سه راهی برغمد - سبزوار و داورزن - کاهک بازدید کند .

  |

  آمادگی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای زنجان برای خدمات به زائران اربعین

  آمادگی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای زنجان برای خدمات به زائران اربعین

  با توجه به اینکه در سال های گذشته ، عمده مشکل ترافیکی ایجاد شده بدلیل تردد خودروهای شخصی در مسیر مرزها بوده است و در جهت دستیابی به حمل و نقل ایمن ، روان و کاهش بار ترافیکی محورهای منتهی به مرز ، تردد سواری های شخصی سایر استان ها از استان کرمانشاه تا مرز مهران در ایام ستاد ممنوع ...

  |

  نظرات کاربران