در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • آشنایی بیشتر با قاچاق گمرکی


  کالا با استفاده از شمول معافیت با تسلیم اظهارنامه خلاف یا اسناد غیر‌واقعی و یا با ارائه مجوز‌های جعلی به گمرک اظهار شود .

  بر اساس ماده ۱۱۳ قانون امور گمرکی موارد زیر قاچاق گمرکی محسوب می شود :

  الف – کالایی که از مسیر غیرمجاز یا بدون انجام تشریفات گمرکی به قلمرو گمرکی وارد یا از آن خارج گردد . همچنین کالاهایی که بدون انجام تشریفات گمرکی یا از مسیرهای غیر‌مجاز وارد کشور شود و در داخل کشور کشف گردد .

  تبصره – منظور از مسیر غیرمجاز ، مسیرهایی غیر ‌از موارد مندرج در تبصره(۱) ماده(۱۰۳) این قانون است .

  ب – خارج نکردن وسایل نقلیه و یا کالای ورود موقت ، ورود موقت برای پردازش ، عبور خارجی و مرجوعی ظرف مهلت مقرر از قلمرو گمرکی و عدم تحویل کالای عبور داخلی شخصی ظرف مهلت مقرر جز در مواردی که عدم خروج یا عدم تحویل به گمرک و یا ترخیص قطعی ، عمدی نباشد .

  تبصره – ارائه اسناد خلاف واقع که دلالت بر خروج وسایل نقلیه و کالا از قلمرو گمرکی و یا تحویل آنها به گمرک داشته باشند نیز مشمول مقررات این بند است .

  پ – بیرون بردن کالای تجاری از اماکن گمرکی بدون اظهار یا بدون پرداخت یا تأمین حقوق ورودی ، خواه عمل در حین خروج از اماکن گمرکی یا بعد از خروج کشف شود . هرگاه خارج‌کننده غیر ‌از صاحب کالا یا نماینده قانونی او باشد گمرک عین کالا و در صورت نبودن کالا بهای آن را از مرتکب می‌گیرد و پس از دریافت وجوه گمرکی مقرر، به صاحب کالا مسترد می‌دارد و مرتکب طبق مقررات کیفری تعقیب می‌شود .

  ت – کالای عبور خارجی که تعویض و یا قسمتی از آن برداشته شود .

  ث – کالایی که ورود یا صدور آن ممنوع است تحت عنوان کالای مجاز یا مجاز مشروط و با نام دیگر اظهار شود . کالای عبوری مشمول تبصره(۲) ماده(۱۰۸) این قانون می‌شود .

  ج – وجود کالای اضافی همراه کالای اظهارشده که در اسناد تسلیمی به گمرک ذکری از آن نشده است ، مشروط بر اینکه کالای اضافی از نوع کالای اظهار شده نباشد . کالای اضافی موضوع ماده(۵۴) این قانون از شمول این بند مستثنی است .

  چ – وسایل نقلیه و کالایی که صدور قطعی آن ممنوع یا مشروط است و به‌عنوان خروج موقت یا کران‌بری (کابوتاژ) اظهار شده باشد و ظرف مهلت مقرر به قلمرو گمرکی وارد نگردد . موارد قوه قهریه (فورس ماژور) و مواردی که عدم ورود کالا عمدی نیست از این حکم مستثنی است .

  ح – کالای مجاز یا مجاز مشروطی که تحت عنوان کالای مجاز یا مجاز مشروط دیگری که جمع حقوق ورودی آن کمتر است با نام دیگر و با استفاده از اسناد خلاف واقع اظهار شود ، کالای عبوری مشمول تبصره (۱) ماده (۱۰۸) این قانون است . منظور از اسناد خلاف واقع اسنادی است که در آن خصوصیات کالایی ذکر شده باشد که با جنس و خصوصیات کالای اظهار شده تطبیق ننماید و یا جعلی باشد .

  نظر به اینکه بند ح ماده ۱۱۳ قانون امور گمرکی درخصوص تحقق قاچاق ، شرایطی را پیش‌بینی نموده، تجمیع شرایط ذیل ، منجر به تحقق عنوان مجرمانه قاچاق کالا موضوع بند ح ماده اخیرالذکر می‌گردد :

  الف) اظهار کالای مجاز یا مجاز مشروط تحت عنوان کالای مجاز یا مجاز مشروط دیگر

  ب) جمع حقوق ورودی کالای اظهار شده از جمع حقوق ورودی کالای موجود ، کمتر باشد .

  ج) کالا با نام دیگر اظهار شده باشد .

  د) با استفاده از اسناد خلاف واقع و یا جعلی

  خ – کالا با استفاده از شمول معافیت با تسلیم اظهارنامه خلاف یا اسناد غیر‌واقعی و یا با ارائه مجوز‌های جعلی به گمرک اظهار شود .

  د– کالای جایگزین شده ممنوع‌الصدور یا مشروط یا دارای ارزش کمتری که با کالای صادراتی که برای آن پروانه صادر گردیده است تعویض شود .

  ذ– کالای مورد معافیتی که بدون رعایت مقررات ماده(۱۲۰) این قانون به دیگری منتقل شود .
  مطالب مرتبط

  امضا تفاهم‌نامه همکاری‌ حمل‌ونقل بین المللی جاده‌ای میان ایران و آذربایجان

  امضا تفاهم‌نامه همکاری‌ حمل‌ونقل بین المللی جاده‌ای میان ایران و آذربایجان

  در این اجلاس موضوعات مختلفی ازجمله افزایش پروانه‌های تردد معاف از عوارض برای سال ۲۰۱۸ و تعیین سقف برای سال ۲۰۱۹، همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای تسهیل و تسریع عبور مسافرین از سوی طرفین مطرح و تصمیم‌گیری شد .

  |

  جزئیات اولین جلسه ستاد مراکز لجستیک کشور

  جزئیات اولین جلسه ستاد مراکز لجستیک کشور

  مقرر گردید کلیه اعضاء ستاد نظرات تکمیلی سازمان‌های متبوع خود را طی دو هفته به دبیرخانه ستاد ارسال نمایند تا پس از بررسی و تایید در کمیسیون تخصصی ستاد به دستگاه‌های اجرایی ذیربط ابلاغ گردد .

  |

  افزایش ۱۱۴ درصدی ترابری مسافر در بندر کیش

  افزایش ۱۱۴ درصدی ترابری مسافر در بندر کیش

  طی این مدت ۲ هزار و ۸۳۶ تن انواع کالاهای غیر نفتی وارد و همچنین ۵۷۳ تن کالا به خارج از کشور صادر شده است . طی سه ماهه اخیر ، ۲۸۲ هزار و ۵۸۶ تن کالای غیر نفتی کابوتاژ شده است .

  |

  جزئیات نخستین محموله کابوتاژی به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

  جزئیات نخستین محموله کابوتاژی به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

  هم اکنون بنادر سواحل دریای خزر در کشورهای همسایه سه برابر حجم تجارت موجود در دریای خزر ظرفیت دارند و با توجه به این شرایط ، رقابت شدیدی برای جذب کالا و فعالیت‌های بندری و دریایی وجود دارد که در این راستا منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است .

  |

  نظرات کاربران