در حال بارگذاری ...
 • کاهش سقف سرعت مجاز در تمام جاده های کشور


  در سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر مجموع تلفات ناشی از حوادث رانندگی بود که ۳۰ درصد آن مربوط به داخل شهرهاست و الباقی در حوزه برون‌شهری محسوب می‌شود که تلفات رانندگی درحاشیه شهرها نیز جزو آمار تلفات برون‌شهری محسوب می‌گردد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با بیان اینکه سقف سرعت مجاز ۱۰ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد بیان داشت : این تصمیم‌گیری شامل تمام راه‌ها می‌شود به طوری‌که سقف سرعت مجاز در آزادراه‌ها از ۱۲۰ به ۱۱۰ ، بزرگراه‌ها به ۱۰۰ ، جاده اصلی به ۸۵ ، جاده فرعی به ۷۰ کیلومتر بر ساعت کاهش می‌یابد .

  داود کشاورزیان در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با محور سیاست‌های بهبود ایمنی ترافیک و جهت‌گیری آتی اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را داراست و بالغ بر ۲۱۵ هزار کیلومتر انواع راه به غیر از خیابان‌های درون شهری وجود دارد . از مجموع ۲۱۵ هزار کیلومتر حدود ۱۳۰ هزار کیلومتر را راه روستایی و ۸۵ هزار کیلومتر راه سایر راه‌ها تشکیل می‌دهند که ۹۰ درصد راه‌های روستایی دارای روکش آسفالت هستند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آمار اعلامی پلیس راهنمایی و رانندگی بیان داشت : حدود ۲۰ میلیون خودرو و ۱۰ میلیون موتور سیکلت در کشور پلاک شده‌اند و باید توجه داشت که بالغ بر ۹۳ درصد از جابه‌جایی‌ها از طریق حمل و نقل جاده و نزدیک به ۳ درصد از ریل انجام می‌شود .

  کشاورزیان با اشاره به آمار تلفات جاده‌ای کشور طی سال‌های گذشته بیان داشت : در سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر مجموع تلفات ناشی از حوادث رانندگی بود که ۳۰ درصد آن مربوط به داخل شهرهاست و الباقی در حوزه برون‌شهری محسوب می‌شود که تلفات رانندگی درحاشیه شهرها نیز جزو آمار تلفات برون‌شهری محسوب می‌گردد .

  رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در ادامه خاطرنشان کرد : بیشترین آمار تلفات رانندگی کشور مربوط به ۱۰ سال قبل و بالغ بر حدود ۲۷ هزار نفر بود که با همکاری پلیس ، وزارت راه و شهرسازی ، اورژانس ، هلال احمر و سایر نهادها در سال گذشته به ۱۶ هزار نفر کاهش یافت . از این رو هدف‌گذاری شده تا ۱۰ سال آینده  تعداد تلفات رانندگی به ۱۰ هزار نفر کاهش یابد . سالانه حدود ۶ درصد به خودروهای موجود در کشور اضافه می‌شود اما به دلیل پایین بودن قیمت سوخت خودروهای قدیمی نیز همچنان کار می‌کنند و این مساله باعث مصرف روزانه ۷۵ میلیون لیتر بنزین در کشور شده است .

  این مقام مسئول از اقدام وزارت راه و شهرسازی برای تدوین نقشه راه ایمنی جاده‌های کشور خبر داد و گفت : این نقشه راه در شرف تصویب در کمیسیون ایمنی راه‌های کشور قرار دارد .

  کشاورزیان ارتباط موجود میان سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای و مجمع جهانی پیارک را مثبت ارزیابی کرد و گفت : ارتباط تنگاتنگی میان دو مجموعه وجود دارد و امیدواریم در راستای کاهش حوادث و تلفات رانندگی این ارتباطات را افزایش دهیم . آمارها حاکی از آن است که تعداد تلفات رانندگی نسبت به سال گذشته کاهش چندانی نداشته است و این نکته بیانگر آن است که ما به قسمت سخت برنامه کاهش تلفات رسیده‌ایم .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با بیان اینکه سقف سرعت مجاز ۱۰ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد بیان داشت : این تصمیم‌گیری شامل تمام راه‌ها می‌شود به طوریکه سقف سرعت مجاز در آزادراه‌ها از ۱۲۰ به ۱۱۰ ، بزرگراه‌ها به ۱۰۰ ، جاده اصلی به ۸۵ ، جاده فرعی به ۷۰ کیلومتر بر ساعت کاهش می‌یابد .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران