در حال بارگذاری ...
 • مسیر دشوار راه آهن در ارتقای سهم حمل و نقل مسافر


  در حال حاضر واگن‌های مورد استفاده داخل کشور به لحاظ نوع از لوکس‌ترین واگن‌های دنیا که معمولا در سایر نقاط جهان به عنوان قطار‌های گردشگری و یک هتل متحرک با سرویس بسیار پایین‌تر استفاده می‌شود ، هستند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، قائم‌مقام مدیر‌عامل راه‌آهن با تأکید بر اینکه ارتقای کیفی در حمل و نقل ریلی مسافر به خوبی تعریف نشده است ، گفت : سهم راه‌آهن از حمل و نقل مسافر ‌حدود ۸ درصد است و برای ارتقای آن به سهم ۲۰ درصد ، مسیر‌ دشواری را پیش رو داریم .

  احمد خدایی امروز در ‌نخستین گردهمایی ایده‌های نوین در بخش ریلی مسافری اظهار داشت : ‌طبق‌ برنامه ششم توسعه دو هدف به منظور ارتقای بخش مسافری در راه‌آهن مدنظر قرار گرفت که اولین مورد دستیابی به سهم ۲۰ درصدی از حمل و نقل مسافر کشور تا پایان برنامه‌ ششم است . بخش حمل و نقل ریلی مسافر نسبت به سال گذشته چهار درصد رشد داشته است ،‌ ‌از معضلات ما توجه بیش از اندازه به شاخص‌های کمی است در حالی که رقیب اصلی راه‌آهن ، سفر‌های شخصی و حمل و نقل جاده‌ای محسوب می‌شود و این کیفیت سفر است که خانواده‌ها را برای استفاده از وسایل نقلیه شخصی ترغیب می‌کند .

  خدایی افزود :‌ به نظر می‌ر‌سد ارتقای بخش کیفی حوزه مسافر کمتر از بخش کمی است بنابراین ضروری است ‌برای ترغیب مسافر ، سرویس مناسب ارائه شود .

  قائم مقام مدیرعامل ‌‌راه‌آهن با اشاره به وجود ظرفیت خالی غیر از زمان پیک سفر یادآور شد : اغلب به غیر از زمان پیک ، ظرفیت قطار‌های مسافری به طور ۱۰۰ درصد تکمیل نمی‌شود که نشان از عدم رغبت مسافر دارد .

  وی با اشاره به اینکه استفاده از قطار در اولویت مردم قرار نگرفته است، بیان کرد: البته به غیر از مسیر‌های طولانی مانند محور جنوب به دلیل مسافت طولانی از مرکز و سایر نقاط کشور به جنوب ، در سایر مسیر‌ها از حمل و نقل جاده‌ای و شهری بیشتر استفاده می‌شود . متأسفانه ارتقای کیفی در حمل و نقل ریلی مسافر به خوبی تعریف نشده است ، ‌‌در کشور‌های اروپایی و توسعه یافته مسافر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از آغاز سفر خود وارد ایستگاه راه آهن می‌شود در حالی که در ایران به دلیل چندین مرحله فیلترینگ بلیت ، مسافر در ایستگاه‌ها معطل می‌شود ؛ این روش‌های منسوخ شده در دنیای امروز موجب ایجاد سالن‌های انتظار در داخل ایستگاه‌های راه‌آهن ما شده است .

  قائم‌مقام مدیر‌عامل راه‌آهن بیان کرد : در حال حاضر واگن‌های مورد استفاده داخل کشور به لحاظ نوع از لوکس‌ترین واگن‌های دنیا که معمولا در سایر نقاط جهان به عنوان قطار‌های گردشگری و یک هتل متحرک با سرویس بسیار پایین‌تر استفاده می‌شود ، هستند .

  وی با اشاره به سیاست‌های توسعه قطار‌های حومه‌ای گفت : بهترین نوع ناوگان حومه‌ای «ریل باس» وارد ناوگان حومه‌ای کشور شده است در حالی که در کشور‌های جهان عمدتا از واگن‌های اتوبوسی استفاده می‌شود، زیرا از توان بخش خصوصی و دولتی خارج است . ‌‌‌‌براساس آغاز طرح توسعه راه‌آهن از سه سال گذشته ، پروژه‌ها پیشرفت قابل قبولی داشته‌اند . حوزه‌های مرتبط با بخش ریلی اعم از راه‌آهن، شرکت‌های ریلی و شرکت‌های گردشگری باید همسو با یکدیگر حرکت کنند تا هدف اصلی که ارائه سرویس به مردم است به افزایش تعداد مسافر و آمار مورد نظر شرکت راه‌آهن یا شاخص‌های مورد نظر دیگر منجر شود .

  ‌قائم مقام مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اهمیت بخش گردشگری در حمل و نقل ریلی‌ به لزوم برگزاری تور‌های گردشگری با فاصله‌های بلندتر اشاره کرد و گفت‌ : این تور‌ها می‌تواند به تعداد روز‌های بیشتری بین یک هفته تا ۱۰ روز را سپری کند و قطار می‌تواند به عنوان یک هتل متحرک ، نقش اساسی داشته باشد و برای گردشگران نیز اقتصادی خواهد بود ؛ در این راستا خارجی‌ها با قیمت‌های بالای پیشنهادی در راستای برگزاری تور‌های بلندمدت موافقت خود را اعلام کرده‌اند .
  مطالب مرتبط

  تشریح چالش‌های بخش گردشگری در حوزه حمل‌‌ونقل

  تشریح چالش‌های بخش گردشگری در حوزه حمل‌‌ونقل

  استراتژی‌های مربوط به توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوایی مورد قبول بخش گردشگری واقع شد . همچنین مسائلی در خصوص نوع ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای و شهری مطرح شد که با در نظر گرفتن خودروهایی با ظرفیت کم‌تر از اتوبوس به گروه‌های گردشگری کوچک‌تر نیز خدمات ارائه کرد .

  |

  رشد و توسعه جذب بار در راه آهن اصفهان با افزایش چشمه‌های بار

  رشد و توسعه جذب بار در راه آهن اصفهان با افزایش چشمه‌های بار

  در خصوص جابه‌جایی مسافر در چهار ماه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در قبل جابه‌جایی مسافران ۳۶۰ هزار نفر بوده که رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد . همه این موارد در بخش بهره‌برداری است که مدیران مناطق متولی آن هستند .

  |

  اشاعه فرهنگ دریانوردی با استفاده از سند راهبردی توسعه گردشگری دریایی

  اشاعه فرهنگ دریانوردی با استفاده از سند راهبردی توسعه گردشگری دریایی

  وظیفه اصلی سازمان بنادر و دریانوردی حمل و نقل کالا است و در خصوص اداره بازرگانی بنادر فعالیت می‌کند اما با توجه به تاکید وزیر راه و شهرسازی و نیز مدیریت سازمان قصد داریم تا مردم را بیشتر با دریا فرهنگ دریانوردی آشنا کنیم .

  |

  پرداخت زیان‌ بخش حمل و نقل ریلی مسافر با کمک دولت

  پرداخت زیان‌ بخش حمل و نقل ریلی مسافر با کمک دولت

  بخشی از هدف‌گذاری با ایجاد خطوط آنتنی به چشمه‌های بار و بخشی دیگر مربوط به سیاست‌های توسعه حمل بار است که شرکت راه‌آهن در آن تصمیم‌گیری‌ها دخل و تصرف چندانی ندارد . در حال پیگیری هستیم تا حداقل حمل بار دولتی در مسیر‌هایی که راه‌آهن وجود دارد از طریق‌ حمل‌ونقل ریلی تکلیفی ...

  |

  بازدید عضو هیات مدیره شرکت راه‌آهن از کارخانه ایریکو

  بازدید عضو هیات مدیره شرکت راه‌آهن از کارخانه ایریکو

  عضو هیات مدیره راه‌آهن با کارکنان شرکت ایریکو دیدار و در سخنانی ضمن تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی و پیگیری اهداف اقتصاد مقاومتی ، از زحمات و تلاش‌های کارکنان این شرکت در این زمینه ، تشکر و قدردانی کرد .

  |

  نظرات کاربران