در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • افتتاح راه‌آهن قزوین - رشت در آغاز سال ۹۷


  راه آهن قزوین - آستارا یکی دیگر از پروژه های ریلی ماست که فراتر از اتصال چند استان و حتی شبکه سراسری محسوب می شود و با تکمیل کریدور شمال – جنوب ، کشورهای همسایه را به همدیگر متصل می کند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم ، حسن روحانی تکمیل پروژه‌های حمل و نقلی نیمه کاره را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های کشور اعلام کرد . به‌دنبال این دستورالعمل کلان و با استفاده از منابع اعتباری حاصل از اجرای اقتصاد مقاومتی ، وزارت راه و شهرسازی پنج طرح ریلی را به‌عنوان اولویت اصلی این وزارتخانه در نظر گرفت تا کار ساخت آنها با سرعت بیشتری در قیاس با دیگر برنامه‌های زیرساختی آغاز شود .

  پروژه‌های حمل و نقلی پیچیدگی‌های زیادی دارند و به سرانجام رساندن آنها منابع و کار زیادی را می‌طلبد . اتصال همدان ، کرمانشاه ، ارومیه و رشت به خطوط شبکه ریلی و ساخت خط دوم راه‌آهن تبریز پنج طرح مدنظر شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بود و در این راستا اقدامات قابل توجهی صورت گرفت تا این خطوط یکی پس از دیگری در فهرست افتتاح‌های آینده قرار گیرند .

  همدان در بهار امسال به شبکه ریلی وصل شد ، سپس ریل به کرمانشاه رسید ، ارومیه در صف افتتاح قرار گرفت و حالا طبق اعلام معاون رئیس جمهوری راه‌آهن قزوین – رشت تنها یک درصد تا نهایی شدن فرآیند ریل‌گذاری فاصله دارد . این پروژه مهم که با توجه به رساندن ریل به مرزهای شمال غربی اصلی‌ترین اولویت ریلی راه‌آهن ایران به حساب می‌آید ، می‌تواند کریدور جنوب به شمال ریلی ایران را تکمیل کرده و زمینه اتصال نهایی به آذربایجان را فراهم کند .

  البته این خط ریلی ۱۶۴ کیلومتری تنها قطعه نخست طرح اصلی‌است که باید در آینده به آستارا و سپس آذربایجان متصل شود که طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی برای ساخت آن به حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان منابع اعتباری احتیاج است . خیرالله خادمی بخش اصلی اعتبار مورد نیاز را مربوط به نیاز به تأمین منابع مالی لازم برای تملک اراضی دانسته و می‌گوید:«در صورتی که اعتبارات لازم به شرکت ساخت برسد می‌توان انتظار داشت که این طرح مهم ظرف یک برنامه چهار ساله به بهره‌برداری برسد.»

  پروژه قزوین - رشت عاملی برای تحکیم روابط بین‌المللی ایران است

  محمد باقر نوبخت ، سخنگوی دولت آخر هفته گذشته به بازدید از پروژه راه‌آهن قزوین - رشت پرداخت و اعلام کرد که این خط آهن در سال ۹۷ افتتاح خواهد شد . نوبخت ، این بازدید را در راستای پیگیری مشکلات فنی پروژه راه آهن بین استان های قزوین و گیلان دانست و تأکید کرد : امیدواریم بر اساس برنامه و تعهدات سال ۹۶، بتوانیم این قطعه را تکمیل کنیم و به انجام برسانیم و استمرار آن را تا انزلی و آستارا داشته باشیم .

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی وعده افتتاح راه آهن قزوین - رشت را در آغاز سال ۹۷ به ما داده اند ، گفت : حاضر نیستم به این دوستان بیشتر از این زمان بدهم لذا امیدوارم نهایت تلاش خود را برای به هرچه زودتر به بهره برداری رساندن این پروژه داشته باشند . خوشبختانه در این بازدید کار را شدنی می بینم . همانگونه که آزادراه رشت - قزوین به بهره برداری رسیده و خودروها به سهولت در آن رفت و آمد دارند ، بزودی صدای سوت قطار از این مسیر شنیده می شود تا پیام توسعه را به همگان برساند .

   

   

  او با بیان اینکه در سال ۹۶ ، پنج طرح ریلی جزو طرح های اقتصاد مقاومتی هستند ، اظهار کرد : نخستین پروژه ریلی مربوط به همدان بود که افتتاح شد و دومین پروژه مربوط کرمانشاه است که مقرر شده در سالروز میلاد حضرت رسول(ص) افتتاح شود .

  سخنگوی دولت با بیان اینکه پروژه ریلی بعدی از مراغه به ارومیه است ، افزود : راه آهن قزوین - آستارا یکی دیگر از پروژه های ریلی ماست که فراتر از اتصال چند استان و حتی شبکه سراسری محسوب می شود و با تکمیل کریدور شمال – جنوب ، کشورهای همسایه را به همدیگر متصل می کند .

  وی با بیان اینکه قطعه قزوین - رشت با توجه به تلاش همه مسئولان جزو برنامه های امسال است ، تصریح کرد : این پروژه باید همزمان به سمت بندرانزلی نیز برود، زیرا از یکسو برای بنادر و دریانوردی گیلان و از سوی دیگر برای منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری کاسپین بسیار دارای اهمیت است . رئیس جمهوری به جهت توافق‌هایی که با رؤسای جمهوری روسیه و جمهوری آذربایجان طی روزهای گذشته داشتند ، بر تکمیل کریدور شمال – جنوب از طریق راه آهن گیلان تأکید کردند و از این بابت باید بتوانیم از ظرفیت  های فنی پیمانکاران داخلی استفاده کنیم .

  سخنگوی دولت با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه موظف شده نیازهای اعتباری پروژه مذکور را تأمین کند ، متذکر شد : پیشرفت کار بخوبی احساس می شود و امیدواریم شاهد به ثمر نشستن تلاش مهندسان کشورمان در بخش وزارت راه و شهرسازی و پیمانکاران راه سازی باشیم و همه مساعی برای این است که مردم ما از رفاه بیشتری برخوردار شوند .

  نوبخت افزود : تاکنون حدود ۷۸ درصد از اعتبارات مورد نیاز امسال مربوط به پروژه راه آهن قزوین – رشت براساس گزارش هفت ماهه پرداخت شده و از نظر مالی هیچ مشکلی برای این پروژه نداریم . همچنین تخصیص ۹۰ میلیارد تومانی نیز انجام گرفته است لذا توصیه می کنم ذهن جامعه درگیر موارد مالی نشود . وی خواستار توجه به آثار راه آهن قزوین - رشت در راستای توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و منطقه شد و خاطرنشان کرد : تکمیل این پروژه حتی از نظر سیاست بین‌المللی نیز موجب تقویت کشور می شود و می تواند عاملی برای تحکیم روابط سیاسی بین ایران و کشورهای همسایه باشد .

  ایران زیرساخت‌هایش را برای توسعه راهگذر بین‌المللی شمال - جنوب گسترش می‌دهد

  آژانس اخبار فدرال روسیه نوشت : ایران علاقه‌مند به توسعه راهگذر بین‌المللی شمال - جنوب از هند تا اروپای شمالی است و به همین منظور زیرساخت‌های خود را گسترش می‌دهد . در گزارش این آژانس به نقل از «محمد راستاد» رئیس سازمان بنادر و دریانوردی ایران آمده است: میزان مبادلات محموله‌ای در بنادر ایران رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است اما با وجود این در ایران تلاش‌هایی برای توسعه زیرساخت‌های بندری که باید به یکی از اجزای مهم راهگذر بین‌المللی شمال - جنوب تبدیل شود ، صورت می‌گیرد .
  مطالب مرتبط

  اتمام عملیات حفاری تونل قطعه سه آزادراه همت - کرج

  اتمام عملیات حفاری تونل قطعه سه آزادراه همت - کرج

  این قطعه دارای دو دستگاه تونل به صورت رفت و برگشت هرکدام به طول ۵۳۸ متر و در مجموع‌ ۱۰۷۶ متر است که عملیات اجرایی یکی از تونل‌ها به اتمام رسیده و با اتمام حفاری یک تونل ، تحکیم و لاینینگ تونل دیگر آغاز شده است .

  |

  احداث بزرگترین آزادراه کشور از نطنز تا بندرعباس

  احداث بزرگترین آزادراه کشور از نطنز تا بندرعباس

  بزرگترین آزادراه کشور از نطنز تا بندرعباس به طول ۷۰۰ کیلومتر احداث می‌شود که قطعه اول آن امروز از سیرجان تا بندرعباس به طول ۶۰ کیلومتر در حال اجرا است و برای مرحله اول آن بخش خصوصی ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار گذاشته است .

  |

  افتتاح ۳۵ کیلومتر از آزادراه ارومیه - تبریز در نیمه اول سال جاری

  افتتاح ۳۵ کیلومتر از آزادراه ارومیه - تبریز در نیمه اول سال جاری

  در حال حاضر ۳۷۶ نفر نیروی انسانی و بیش از ۱۵۰ دستگاه ماشین‌آلات در این پروژه فعال است که در جهت تسریع پروژه تنها ۱۶۴ نفر در قطعه ۴ به صورت مستقیم مشغول به کار هستند تا آزادراه ارومیه - تبریز که یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه آزادراهی است در زمان مقرر به بهره‌برداری ...

  |

  نظرات کاربران