در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • راه آهن چابهار - زاهدان از فعال ترین پروژه های ریلی کشور


  در حال حاضر کشور هند ترانزیت کالا و خدمات خود را از طریق دریا انجام می دهد که امری زمانبر و گران است ، جایگزینی کریدور شمال - جنوب به عنوان مسیر ترانزیت برای هند علاوه بر کاهش زمان به نصف در کاهش هزینه ها نیز بسیار موثر خواهد بود .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ،‌ سفیر هند در دیدار با معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت کریدور شمال - جنوب به عنوان مسیر ترانزیت این کشور گفت : حمل دو بار آزمایشی از این کریدور و نتایج فوق العاده آن باعث شده تا جلسات و گردهمایی هایی در هند برای آگاهی بخشی بخش خصوصی از منافع این کریدور برقرار شود .

  سوراب کومار سفیر هند در ایران با حضور در شرکت ساخت و توسعه زمینه های مختلف همکاری این کشور در توسعه زیرساخت های حمل و نقل ایران را اعلام و در این رابطه بحث و گفتگو کرد .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در این جلسه ضمن بیان توضیحاتی در رابطه با وظایف شرکت ساخت و توسعه از نتایج سفر خود به هند را مثبت ارزیابی کرد و گفت : بررسی هایی که در سفر به هند داشتم زمینه های همکاری با این کشور در بحث زیرساخت های حمل و و نقل را بسیار مساعد ارزیابی کردم .

  خادمی راه آهن چابهار - زاهدان و حضور هند به عنوان سرمایه گذار را از جمله زمینه های همکاری دو کشور دانست و گفت : این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی در  بخش اول آن و فعالیت بالغ بر ۲ هزار نفر نیروی انسانی و ۱۲۰۰ دستگاه ماشین آلات ، یکی از فعالترین پروژه های راهسازی کشور است که امسال معادل ۵۰۰ میلیارد تومان نیز در آن هزینه شده است .

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه اتصال راه آهن چابهار - زاهدان به افغانستان را هدف بعدی دولت ایران عنوان کرد که در همین راستا مقرر است تا سال۱۳۹۷ ، شاهد ریل گذاری ۱۰۰ کیلومتر از این خط ریلی باشیم .  

  خادمی در ادامه با اشاره به دستاوردهای سفر  اخیر خود به روسیه گفت : تکمیل کریدور شمال - جنوب و انجام ترانزیت کالا میان هند و روسیه از طریق این مسیر امری بود که در این سفر بر آن تاکید شد . ما هم اکنون در مسیر این کریدور از بندرعباس تا قزوین را به صورت ریلی زیرعبور قرار داریم . از قزوین تا رشت نیز با عبور از البرز طی حفاری ۲۸ کیلومتر تونل راه آهن در دست احداثی داریم که تا پایان سال به بهره برداری می رسد . احداث خط ریلی از رشت تا آستارا نیز به طول ۱۷۰ کیلومتر گام بعدی است که مد نظر قرار داریم تا از آنجا به کشور آذربایجان و سپس روسیه و اروپا وصل شویم .

   

   

  وی یادآور شد : در حال حاضر کشور هند ترانزیت کالا و خدمات خود را از طریق دریا انجام می دهد که امری زمانبر و گران است ، جایگزینی کریدور شمال - جنوب به عنوان مسیر ترانزیت برای هند علاوه بر کاهش زمان به نصف در کاهش هزینه ها نیز بسیار موثر خواهد بود .

  در ادامه جلسه سفیر هند در ایران ضمن ابراز علاقه برای گسترش همکاری های دو کشور  در حوزه زیرساخت های حمل و نقل از کمیسیون مشترک میان دو کشور در ماه مارچ خبر داد که در آن وزیر امور خارجه هند و وزیر اقتصاد و دارایی ایران در رابطه با تعامل بیشتر میان دو کشور به بحث و گفتگو خواهند پرداخت .

  سوراب کومار با تاکید بر اهمیت راه آهن چابهار - زاهدان برای کشور هند ، مقدمات حضور شرکت سرمایه گذاری هندی در این پروژه را در حال انجام دانست  و ابراز تمایل کرد تا خود نیز از این پروژه بازدید داشته باشد .

  وی در ادامه با اشاره به جایگاه پر ارزش کریدور شمال – جنوب برای کشور هند گفت : حمل بار آزمایشی از این مسیر یک بار در سال ۲۰۱۴ و یک بار در سال گذشته صورت گرفته است که نتایج آن بسیار قابل توجه و نوید بخش ظرفیت های این محور برای هند بوده است . در همین راستا جلسات و گردهمایی های متعددی در هند تشکیل شده است تا بخش خصوصی و ذینفعان امر از مزایای این کریدور با اطلاع شوند و از این مسیر به عنوان مسیر ترانزیتی هند بهره ببرند .

  سفیر هند آمادگی و تمایل این کشور را برای همکاری با ایران در حوزه زیرساخت های حمل و نقل بسیار چشمگیر عنوان و اظهار امیدواری کرد در سفر آتی وزیر راه و شهرسازی ایران به هند زمینه های این همکاری بیش از پیش مهیا شود .
  مطالب مرتبط

  شکل‌گیری دوره جدید شورای فنی در شرکت ساخت و توسعه

  شکل‌گیری دوره جدید شورای فنی در شرکت ساخت و توسعه

  به منظور تعامل با بخش خصوصی و انعکاس مشکلات و مسایل مرتبط فی مابین ، رییس انجمن شرکت‌های راهسازی ایران ، دبیر انجمن شرکت‌های راهسازی و نماینده جامعه مهندسان مشاور نیز عضو شورای فنی شرکت بوده و در جلسات حضور خواهند داشت .

  |

  نقش ایران در کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال - جنوب

  نقش ایران در کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال - جنوب

  اقدامات وزارت راه و شهرسازی نه‌تنها به توسعه کریدور شمال - جنوب کمک می‌کند بلکه بر روی تجارت و حمل‌ونقل داخلی نیز تأثیر مستقیم دارد به طوری که رونق اقتصادی داخلی من جمله مناطق و شهرهای عبوری کریدور شمال - جنوب از داخل یا جوار ‌آن‌ها را به ارمغان می‌‌آورد .

  |

  آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در راه آهن ایران

  آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در راه آهن ایران

  اعلام آمادگی مجدد پوتین در حوزه حمل و نقل ریلی به ویژه پروژه های خطوط و ناوگان برقی بیانگر تحکیم برنامه های دولت در این حوزه و تحقق آن تا سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود .

  |

  پیشرفت ۷۵ درصدی در پروژه احداث آزادراه کنارگذر شرق اصفهان

  پیشرفت ۷۵ درصدی در پروژه احداث آزادراه کنارگذر شرق اصفهان

  ۵ تبادل ترافیکی بر روی اتوبان‌های عبوری از این آزادراه وجود دارد که در مسیرهای عبوری احداث خواهد شد و حجم عملیات اجرایی را افزایش خواهد داد و مقرر شد تا معماری پل‌ها و تقاطع‌های احداثی در مسیر با توجه به عبور از شهر تاریخی اصفهان متناسب با معماری ایرانی – اسلامی اصفهان ...

  |

  نظرات کاربران