در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ششمین نشست کمیته مشترک همکاری‌ بندری و دریایی ایران و قزاقستان


  طبق قانون کالاهای ایرانی که در صورت وجود ناوگان ایرانی با ناوگان غیر ایرانی وارد کشور می شوند مشمول پرداخت عوارضی به میزان ۱۰ درصد کل کرایه حمل کالای مورد حمل از سوی صاحب کالا خواهد بود ، طرف قزاق در نشست اخیر پنج جانبه مدیران بنادر دولتی حاشیه‌خزر نیز این موضوع را مجددا طرح نمودند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل توافقنامه‌های بین‌المللی و توسعه بازار در حاشیه ششمین نشست همکاری‌های بندری و دریایی ایران و قزاقستان گفت : نگاه برون‌گرا تنها راهکار افزایش ترافیک بنادر ایران و قزاقستان است .

  ششمین نشست همکاری‌های بندری و دریایی ایران و قزاقستان روز سه‌شنبه ۹ آبان ۹۶ در تهران برگزار شد و طرفین به توافقاتی در خصوص موضوعات طرح شده دست یافتند . در این خصوص خسرو سرایی ، مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس هیات‌ایرانی به ارایه توضیحاتی مفصل پرداخت .

  سرایی در خصوص ششمین نشست همکاری‌های بندری ایران و قزاقستان گفت : این نشست با حضور فعال مدیران کل بنادر انزلی ، نوشهر و امیرآباد و همچنین نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت ، شرکت‌های کشتیرانی و نمایندگان دیگر دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی صورت گرفت ، محورهای گفتگوی مشترکی داشتیم و با هیات قزاقستانی که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

  مدیرکل توافق‌نامه‌های بین‌المللی و توسعه بازار ادامه داد : ارتباطات بندری و حمل و نقل دریایی بین بنادر قزاقستان و بنادر جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته ، همواره در جهت رشد و توسعه بوده است و این کمیته‌های مشترک یکی از کاربردی‌ترین نشست‌هایی هست که مقامات دو طرف موضوعات و مشکلاتی را که وجود دارد را طرح و برای حل آن مذاکره می‌کنند . در جلسه فوق ، مطرح شد که شرکت‌های کشتیرانی ایرانی گزارش کرده بودند از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ بنادر قزاقستان خصوصا بندر آکتائو با افزایش تعرفه‌های بندری مواجه شدند . با توجه به اینکه طرف ایرانی مدت ۲۰ سال است که تعرفه‌های کشتی را در بنادر شمال کشور افزایش نداده است ، این موضوع را از هیات قزاقی پیگیری کردیم و هیات قزاقی اذعان به افزایش تعرفه ها داشتند اما دلایلی را برشمردند از جمله اینکه حدود ۱۲ میلیون تن نفت از طریق بندر جابجا می شده و درآمد خوبی را برای بندر آکتائو داشته اما این میزان در حال حاضر تغییر مد حمل به لوله داشته و از این درآمد محروم شده اند .

  سرایی ادامه داد : ضمن اینکه ارز قزاقستان در قبال دلار کاهش ارزش داشته و برای حفظ درآمدشان ناچار به افزایش تعرفه ها بوده اند . دلیل سومی که آوردند این بود که در واقع بندر کوریک در نزدیکی بندر آکتائو شروع به کار کرده است و باعث شده حجم ترافیک در بندر آکتائو کاهش یابد و درآمد های آنها کاهش یابد در نهایت برای ادامه فعالیت بندر مجبور به افزایش تعرفه ها شده اند . همچنین شکایتی که کشتیرانی های ایرانی مطرح کرده بودند این بود که این افزایش تعرفه ها فقط برای ایرانی ها بوده و دیگر کشورها افزایشی نداشته اند که طرف قزاقی توضیح داد اصولا طبق قانون ضد انحصار در قزاقستان طرف قزاقی نمی تواند رفتار تبعیض‌آمیزی در تعرفه های بندری با کشتی های ملل مختلف داشته باشد و این ادعای کشتیرانی‌های ایرانی که طرف قزاقی افزایش تعرفه را فقط برای کشتی های ایرانی داشته و تبعیض تعرفه ای داشته قویا تکذیب شد در این ارتباط خواهان مستنداتی از نماینده شرکت کشتیرانی شدند و خاطرنشان ساخت این افزایش تعرفه برای همه کشتی‌ها تحت پرچم ملیت‌های مختلف بوده است .

   

   

  این مدیرکل در سازمان بنادر و دریانوردی ، افزود : یکی از مباحثی که در این نشست مورد بررسی و دو سه سالی است که از سوی طرف قزاقی در تمامی مذاکرات دو جانبه و چند جانبه مطرح می شود بحث رفتار تبعیض آمیز جمهوری اسلامی ایران در حمل کالاهای وارداتی توسط صاحبان کالاهای ایرانی با ناوگان ایرانی است . ما این مساله را توضیح دادیم که در بنادر جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه رفتار تبعیض آمیز نسبت به عوارض و هزینه های بندری به خاطر پرچم کشتی های ملیت‌های مختلف صورت نمی‌گیرد و ما با پرچم ایرانی و کشتی های تحت پرچم کشورهای حاشیه خزر ، رفتار غیر تبعیض آمیز داریم .

  وی ادامه داد : طبق قانون کالاهای ایرانی که در صورت وجود ناوگان ایرانی با ناوگان غیر ایرانی وارد کشور می شوند مشمول پرداخت عوارضی به میزان ۱۰ درصد کل کرایه حمل کالای مورد حمل از سوی صاحب کالا خواهد بود ، طرف قزاق در نشست اخیر پنج جانبه مدیران بنادر دولتی حاشیه‌خزر نیز این موضوع را مجددا طرح نمودند .

  سرایی گفت : مساله این است که قزاق‌ها به فرآیندهای داخل کشور ما و به دلایلی که منجر به تصویب این قانون شده است علاقه‌مند نیستند و در عمل طرف قزاقی و کشورهای حاشیه خزر همیشه ما را تحت فشار قرارداده‌اند که به این ترتیب و تحت این شرایط کشتی‌های دیگر کشورها نمی‌توانند در حمل کالاها به مقصد ایران رقابت کنند و این سبب افزایش کرایه حمل شده است .

  وی ادامه داد : بعضی از این کشورها که عضو سازمان تجارت جهانی هستند این رفتار را تبعیض آمیز می‌دانند اما  اینکه ما عضو این سازمان نیستیم و تعهدی هم نداریم دلیل خوبی نیست برای اینکه آماده ورود به تجارت آزاد خدمات نباشیم ، برای تجارت آزاد می‌بایست ابتدا ورود به بازارهای رقابتی را در دستور کار قرار دهیم و اگر نتوانیم در یک شرایط مناسب رقابت کنیم بعدها دچار مشکل خواهیم شد .
  مطالب مرتبط

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با تکمیل کریدور شمال - جنوب

  یکی از مزیت‌های مهم تکمیل کریدور شمال - جنوب این خواهد بود که تجار و بازرگانان کشورهای پیرامونی و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند ارتباطات تنگاتنگ و گسترده‌تری با یکدیگر برقرار کنند .

  |

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  ارائه خدمات الکترونیکی و فعالیت های مبتنی بر فناوری از سالها پیش تاکنون در این اداره کل در حال انجام است و نرم افزارهایی نظیر سامانه جامع دریایی ، سامانه جامع کانتینری موسوم به CCS و سامانه جامع کالاهای جنرال کارگو موسوم به GCOMS بخش زیادی از نیازها و دغدغه های مشتریان را برطرف ...

  |

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  در ایام نوروز ۱۳۹۷ ، نصب و بهره برداری از ۹ فروند اسکله شناور مخصوص گردشگری دریایی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام گام مهمی در مقوله توسعه گردشگری دریایی برداشته شد و امیدواریم این مدل توسعه زیرساختی در سایر بنادر جنوبی و شمالی کشور نیز مدنظر قرار گیرد .

  |

  اختصاص سوخت یارانه ای به لنج‌های کمتر از ۵۰۰ تن به شرط تردد در مسیرهای داخلی

  اختصاص سوخت یارانه ای به لنج‌های کمتر از ۵۰۰ تن به شرط تردد در مسیرهای داخلی

  بر اساس ماده ۵ آیین نامه اصلاحی ، کلیه شناور هایی که تا تاریخ ابلاغ آیین نامه به ثبت موقت رسیده باشند ، مشمول مزایا و تسهیلات این طرح می شوند و شناورهای ثبت موقت شده بعد از ابلاغ ، نمی توانند از آن استفاده کنند .

  |

  نظرات کاربران