در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • لزوم سازماندهی ناوگان جستجو و نجات دریایی در بنادر کشور


  در حال حاضر ، توافق‌نامه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار داریم با کشور هندوستان است . البته این توافق‌نامه‌های سرمایه‌گذاری جدای از ترانزیت کالا از مبداهای مختلف به مقصد کشورهای دیگر است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ،‌ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این مطلب که روز چهارشنبه ۱۰ آبان ماه کشتی ۱۳۰ هزار تنی هندی حمل گندم در بندر چابهار پهلو می‌گیرد از توافق‌نامه سرمایه‌گذاری ایران و هند در بندر چابهار خبر داد و گفت : سازماندهی و ارتقای کمی و کیفی ناوگان جستجو و نجات در بنادر کشور در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی است .

  محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه دیدار عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر در گفتگو با خبرنگاران درباره مجموعه اقداماتی که در بندر چابهار در دست انجام است توضیحاتی را ارایه کرد . کشتی حامل اولین محموله گندم ترانزیتی از مبدا کشور هندوستان دیروز از بندر کاندولای هند به مقصد بندر چابهار حرکت کرد . مقرر است در مرحله اول ۱۳۰ هزار تن گندم به صورت کانتینریزه به مقصد افغانستان ارسال شود .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد : پیش‌بینی می‌شود در روز چهارشنبه هفته جاری ما شاهد ورود این کشتی در بندر چابهار باشیم . این یک اقدام بسیار مهم و نقطه عطفی از نظر ترانزیتی بین سه کشور ایران ، افغانستان و هند محسوب می‌شود و البته جنبه مهمتر آن این است که بندر چابهار به عنوان یک نقطه کانونی و یک مسیر مناسب برای ترانزیت کالا برای بنادر جنوب شرق آسیا ، کشورهای آسیای میانه و افغانستان فعالیتش را اغاز می کند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی افزود : همچنانکه ما توسعه زیربناها ، روبناها و تجهیزات بندر چابهار را در دستور کار قرار داده بودیم و این بندر را برای پذیرش این کشتی‌ها آماده کرده بودیم ، امیدواریم با خدمات مناسبی که انشاء الله در بندر چابهار به این کشتی‌های حامل محموله‌های ترانزیتی هند به مقصد افغانستان ارایه خواهد شد ما شاهد این باشیم که این روند تدوام یابد و بتوانیم حداکثر بهره‌برداری را از ظرفیت‌های ایجاد شده در بندر چابهار برای توسعه ترانزیت داشته باشیم . البته تمام همت همکارانم و عوامل عملیاتی بندر معطوف شده تا بتوانند با بهترین کیفیت و حداکثر سرعت محموله این کشتی را در بندر تخلیه کنند و ادامه مسیر ترانزیتی خود را از بندر به سمت افغانستان طی کند .

  وی در پاسخ به این پرسش که کدامیک از کشورها ، آمادگی سرمایه‌گذاری در بندر چابهار را دارند ؟ گفت : در حال حاضر ، توافق‌نامه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار داریم با کشور هندوستان است . البته این توافق‌نامه‌های سرمایه‌گذاری جدای از ترانزیت کالا از مبداهای مختلف به مقصد کشورهای دیگر است . صرفنظر از سرمایه‌گذاری که توسط هند در بندر چابهار انجام می‌شود به لحاظ مزیتی که این مسیر می‌تواند برای ترانزیت کالا داشته باشد و می‌تواند از مسیرهای مختلف از سمت جنوب‌شرق آسیا و یا حتی خاور دور ، محموله‌های ترانزیتی از طریق چابهار به مقصدهای مختلف حمل کند ، سرمایه‌گذاری‌های مشترک با شرکت‌های داخلی و خارجی را در دستور کار داریم .

   

   

  بهره‌مندی از سرمایه‌گذاری خارجی و استفاده از تجربیات شرکای بین‌المللی در بندر چابهار

  معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت : در نظر داریم تا در بندر جابهار ، بتوانیم علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی از انتقال تجربیات مدیریتی و نرم‌افزاری شرکای خارجی در بندر عمده ایران (بندر شهید رجایی) استفاده کنیم . البته چهارچوب‌ها و ضوابطی برای سرمایه‌گذاری در سایر بنادر کشور توسط سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد که بنا به تقاضاهایی که وجود داشته است ، می‌توانیم در قالب مذاکرات و چهارچوبی که داریم اینها را به نتیجه برسانیم .

  این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در مورد کاهش ۱۷ درصدی سوانح دریایی ، گفت : یکی از اقداماتی که سازمان بنادر و دریانوردی انجام می‌دهد کنترل ایمنی ناوگان دریایی کشور است تا به لحاظ آنکه با مقررات و الزامات ایمنی داخلی و بین‌المللی تطبیق داشته باشند . کنترل‌های ایمنی ناوگان دریایی بدین منظور است که از بروز سوانح دریایی پیشگیری شود و طبیعتا منجر به این شده تا شاهد این باشیم که میزان سوانح دریایی ۱۷ درصد کاهش داشته باشد .

  راستاد گفت : در حال حاضر ، سازمان بنادر و دریانوردی به دبنال ارتقای کمی و کیفی ناوگان جستجو و نجات است برای آنکه در صورت بروز حوادث و سوانح در دریا بتوانیم به موقع واکنش نشان دهیم و اقداما خود را برای نجات افراد دچار اضطرار در دریا به گونه ای سازماندهی کنیم که شاهد تلفات جانی در دریا نباشیم .
  مطالب مرتبط

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  ارائه خدمات الکترونیکی و فعالیت های مبتنی بر فناوری از سالها پیش تاکنون در این اداره کل در حال انجام است و نرم افزارهایی نظیر سامانه جامع دریایی ، سامانه جامع کانتینری موسوم به CCS و سامانه جامع کالاهای جنرال کارگو موسوم به GCOMS بخش زیادی از نیازها و دغدغه های مشتریان را برطرف ...

  |

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  در ایام نوروز ۱۳۹۷ ، نصب و بهره برداری از ۹ فروند اسکله شناور مخصوص گردشگری دریایی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام گام مهمی در مقوله توسعه گردشگری دریایی برداشته شد و امیدواریم این مدل توسعه زیرساختی در سایر بنادر جنوبی و شمالی کشور نیز مدنظر قرار گیرد .

  |

  اختصاص سوخت یارانه ای به لنج‌های کمتر از ۵۰۰ تن به شرط تردد در مسیرهای داخلی

  اختصاص سوخت یارانه ای به لنج‌های کمتر از ۵۰۰ تن به شرط تردد در مسیرهای داخلی

  بر اساس ماده ۵ آیین نامه اصلاحی ، کلیه شناور هایی که تا تاریخ ابلاغ آیین نامه به ثبت موقت رسیده باشند ، مشمول مزایا و تسهیلات این طرح می شوند و شناورهای ثبت موقت شده بعد از ابلاغ ، نمی توانند از آن استفاده کنند .

  |

  نظرات کاربران