در حال بارگذاری ...
 • فراهم شدن زمینه‎ سرمایه‎گذاری خارجی در شرکت فرودگاه‎ها


  ما اخیرا از مجلس برای اصلاحات ساختاری مجوز گرفته‎ایم که می‎توانیم شرکت‎هایی را با مشارکت طرف‎های خارجی ایجاد کنیم و روند طوری طراحی شده است که سرمایه‎گذاران بیشترین سهم را داشته باشند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، با حضور یک هیئت آلمانی از فرودگاه مونیخ ، طرح پیشنهادی آموزش مدیران نسل آینده فرودگاهی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران (اینگام) ، از سوی آنها ارائه شد و مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفت .

  در نشستی که پس از جلسه ارائه طرح پیشنهادی این هیئت آلمانی برای اینگام برگزار شد ، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه ایران قصد دارد به یک هاب منطقه‎ای در عرصه فرودگاهی و ناوبری هوایی تبدیل شود ، گفت : در این زمینه در حال ایجاد بسترهای تسهیل ارتباطات و رفع موانع موجود هستیم .

  وی با اشاره به ظرفیت‎ها سرمایه‎گذاری در صنعت حمل و نقل هوایی ایران گفت : در فرودگاه مهرآباد که اصلی‎ترین فرودگاه کشور است سه سال پیاپی رشد دو رقمی پروازها را تجربه کرده‎ایم و در این مدت این رشد به حدود ۵۰ درصد رسیده است . اما به دلیل این افزایش پروازها در این فرودگاه و سایر فرودگاه‎های بین‎المللی ، با مشکل کمبود ظرفیت روبه رو شده‎ایم و این باعث شده است برای رفع سریع این گلوگاه‎ها به سرمایه‎گذاری خارجی را مورد توجه قرار دهیم .

  مه آبادی با اشاره به اینکه شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون یورو از منابع خود را برای توسعه و بهسازی سرمایه‎گذاری می‎کند ، گفت : برای مثال در شیراز در حال احداث یک ترمینال جدید هستیم و طرح‎های مختلفی را نیز در فرودگاه‎های دیگر در حال اجرا داریم .

  وی با اشاره به اینکه راهبرد شرکت فرودگاه‎ها انتخاب سرمایه‎گذار و پیمانکار از طریق شرکت در فراخوان است ، افزود : ما سعی کردیم برای سرمایه‎گذاری جذابیت لازم را ایجاد کنیم ، بنابراین پروژه‎ها را به صورت BLT طراحی کرده‎ایم و در عین حال از طرح‎هایBOT  نیز استقبال می‎کنیم .

  مدیرعامل شرکت فرودگاه‎ها نکته بعدی مورد نظر خود را نوسازی سامانه‎های هوایی عنوان کرد و با اشاره به اینکه این شرکت برای نوسازی و تکمیل سامانه‎های ناوبری هوایی یک طرح پنج ساله را تهیه کرده است ، افزود : ایجاد تحولی تاریخی در شبکه مسیرهای هوایی ایران، افزایش دو برابری رشد پروازهای عبوری ، آزادسازی قیمت‎ها و سیاست‎های دیگر دولت و رشد ترافیک پروازهای بین‎المللی و محلی ، همگی باعث شده‎اند تا نوسازی و تکمیل سامانه‎های هوایی را در برنامه‎های کوتاه و میان مدت شرکت قرار دهیم .

   

   

  وی موضوع مهم بعدی را ضرورت دریافت خدمات مشاوره‎های مدیریتی ساختاری و اصلاح فرآینده و روش‎ها برای تجاری‎سازی فرودگاه‎ها و اصلاح ساختار شرکت عنوان کرد و افزود : این امر جزو اولویت‎های ما است و اصولا اجرای طرح اینگام هم یک اقدام مقدماتی برای رسیدن به آن است . به همین منظور طرحی با عنوان بهره‎برداری از فرودگاه‎های کم هزینه را در دست اقدام داریم . ما در سطح کشور ده‎ها استریپ داریم که تنها نیازمند یک ترمینال کوچک هستند تا بتوانیم آنها را برای پروازهای محلی آماده کنیم. این بحث آنقدر مهم و جدی است که حتی قصد داریم برای توسعه پروازها در این فرودگاه‎ها هزینه‎ای را از شرکت‎های هواپیمایی دریافت نکنیم و از روش‎هایی مانند چندپیشه کردن کارکنان برای کاهش هزینه‎های این گونه فرودگه‎ها استفاده کنیم .

  وی همچنین امکان تاسیس شرکت‎هایی با مشارکت سرمایه‎گذاران خارجی را مورد اشاره قرار داد و گفت : ما اخیرا از مجلس برای اصلاحات ساختاری مجوز گرفته‎ایم که می‎توانیم شرکت‎هایی را با مشارکت طرف‎های خارجی ایجاد کنیم و روند طوری طراحی شده است که سرمایه‎گذاران بیشترین سهم را داشته باشند .

  آماده ارائه یک طرح جامع برای تمام فرودگاه‎های ایران هستیم

  قائم مقام فرودگاه مونیخ نیز گفت : در روزهای اخیر گفتگوهای خیلی خوبی داشتیم و در مورد ایده‎ها و پروژه‎های احتمالی مختلفی بحث کردیم و قول می‎دهیم که به سرعت خواسته شما و شرایط را بررسی کنیم تا در نتیجه بگوییم که در کجا و از چه طریقی می‎توانیم کمک و از فعالیت‎های شما حمایت کنیم .

  رالف گافال ادامه داد : ما می‎توانیم یک طرح جامع برای کل فرودگاه‎های ایران تدوین کنیم که این طرح راه‎اندازی فرودگاه‎های کم هزینه و اقتصادی‎سازی فرودگاه‎ها را نیز شامل می‎شود . حتی می‎توانیم در چهارچوب این طرح جامع مشخص کنیم که در کجاها شرکت‎های خارجی می‎توانند مشارکت و سرمایه‎گذاری کنند .

  وی با ابراز خوشبینی از روند این همکاری گفت : تصور می‎کنم در بازگشت از ایران با خود ۲۰ پروژه امکان‎پذیر را خواهیم برد و قدم به قدم پیشنهادهای جدیدی را ارائه خواهیم کرد .

  در این نشست سیداحمد مومنی رخ ، مشاورعالی مدیرعامل در امور عملیات هوانوردی ، غلامحسین باقریان ، عضو هیئت مدیره و معاون عملیات فرودگاهی ، معصومه ابراهیمی، عضو هیئت مدیره ، محمدرضا امامی ، معاون توسعه مدیریت و منابع ، سعید اکبری ، معاون عملیات هوانوردی ، علی اکبر دلوریان‎زاده ، مدیرکل آموزش و توسعه نیروی انسانی ، محمدمهدی یزدانی ، مدیرکل دفتر برنامه‎ریزی راهبردی و مدیریت عملکرد و جمعی از مدیران نیز حضور داشتند .




  مطالب مرتبط

  پایان عملیات رفت زائران حج تمتع سال ۹۷ با انجام ۳۱۵ پرواز

  پایان عملیات رفت زائران حج تمتع سال ۹۷ با انجام ۳۱۵ پرواز

  خوشبختانه در هیچ فرودگاهی از نظر امکانات مربوط به فرودگاه با مشکلات فنی ، عملیاتی و تسهیلاتی روبرو نشدیم و همه بخش‎ها کارهای‎شان را به خوبی انجام دادند . میزان تاخیرات هم بسیار کمتر از سال قبل بود . تنها در دو سه فرودگاه به دلیل بروز نقص فنی در هواپیماها تأخیرات زیادی به وجود ...

  |

  تاکید بر اتمام سریع عملیات بتن‎ریزی اپرون فرودگاه تبریز

  تاکید بر اتمام سریع عملیات بتن‎ریزی اپرون فرودگاه تبریز

  پروژه توسعه و بهسازی اپرون بتنی و تاکسی وی‎های ارتباطی این فرودگاه با اعتباری بالغ بر ۲۳۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران در حال اجرا است که با اتمام آن ظرفیت پذیرش پارکینگ هواپیمای فرودگاه تبریز به بیش از دو برابر افزایش می‎یابد .

  |

  افزایش کیفیت راهنمایی مراجعان شرکت فرودگاه‎ها با استقرار میز خدمت

  افزایش کیفیت راهنمایی مراجعان شرکت فرودگاه‎ها با استقرار میز خدمت

  در مجموع طرح میز خدمت یکی از طرح‎های مناسب اجرائی در راستای احقاق حقوق شهروندی و افزایش سطح کیفیت خدمت‎رسانی به مراجعه‎کنندگان است که می‎تواند با کاهش سردرگمی و اتلاف وقت و سرعت بخشیدن به انجام امور باعث افزایش رضایتمندی شهروندان شود .

  |

  نظرات کاربران