در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ایران در میان ۳۰ کشور اول تأثیرگذار در IMO


  کشور ایران از حدود ۱۴ سال پیش نماینده دائم در سازمان جهانی دریانوردی داشت و هر سال شاهد پیشرفت در حوزه مشارکت و اثرگذاری در تصویب مقررات بوده‌ایم .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل امور دریانوردان و گواهینامه‌های دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در یک دهه اخیر ، ایران بیش از ۱۳۰ سند در سازمان جهانی دریانوردی ارائه داد که متضمن پیشنهاداتی بود .

  علی‌اکبر مرزبان اظهار داشت : سازمان جهانی دریانوردی (IMO) سازمانی تخصصی از سازمان ملل متحد است که کنوانسیون تأسیس آن در سال ۱۹۴۷ در ژنو برگزار شد . هدف اصلی IMO این است که کشورها‌، استانداردهای یکنواختی برای ایمنی و امنیت دریانوردی ، تسهیل ترافیک دریایی،‌ حفظ محیط زیست دریا و غیره داشته باشند و به تصویب برسانند و کشورهای عضو این قوانین را به صورت یکنواخت اجرا کنند . سال ۱۹۴۸ میلادی کنوانسیون IMO به تصویب رسید و در سال ۱۹۵۸ اجرایی شد که مقر آن در لندن مستقر است .

  وی با بیان اینکه کشور ایران جزو اولین اعضای سازمان جهانی دریانوردی است گفت : در سال ۱۹۵۸ ایران جزو اولین کشورهایی بود که به عضویت IMO درآمد و در حال حاضر ۱۷۲ کشور عضو IMO هستند . کشورهای عضو شامل چند دسته هستند ، دسته‌ای که هیچ نقشی ندارند و فقط مجری هستند و دسته‌ای که کشورهای پیشرو در صنعت دریانوردی بوده و حدود ۱۰ کشور نظیر ژاپن ،‌ آمریکا ، فرانسه ،‌ آ‌لمان ، کره جنوبی و غیره است و بیشترین سند و پیشنهاد قوانین را در IMO ارائه می‌‌دهند .

  مدیرکل امور دریانوردان و گواهینامه‌های دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی توضیح داد : کشور ایران بعد از آن ۱۰ کشور در جایگاه بالایی قرار دارد و در واقع جزو ۳۰ کشور اول تاثیرگذار در IMO است . کشورهایی که با توجه به اهمیت دادن به صنعت دریانوردی و وابستگی به دریا و مرزهای دریایی قوانین IMO برای آنها مهم است تلاش می‌کنند در روند تصویب مقررات این سازمان بین‌المللی همکاری مناسبی داشته باشند . کشور ایران از حدود ۱۴ سال پیش نماینده دائم در سازمان جهانی دریانوردی داشت و هر سال شاهد پیشرفت در حوزه مشارکت و اثرگذاری در تصویب مقررات بوده‌ایم .

  وی اضافه کرد : در یک دهه اخیر ، ایران بیش از ۱۳۰ سند در سازمان جهانی دریانوردی ارائه داد که متضمن پیشنهاداتی بود . در بخش استانداردهای آموزش‌ و گواهینامه‌های شایستگی دریانوردان کارگروهی مشخص شد که ریاستش را فقط کشورهای ایران و آمریکا برعهده داشتند ، ما ۴۷ سند متضمن پیشنهادات اصلاحی نسبت به کنوانسیون ارائه دادیم که این رقم برای کشور آمریکا ۲۵ سند بود . در بخش استانداردهای آموزش و گواهینامه شایستگی دریانوردان ، ایران در تصویب برخی کنوانسیو‌ن‌ها کشور لیدر و پیشرو بوده است .

  مدیرکل امور دریانوردان و گواهینامه‌های دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد : کشور ایران در بخش امنیت دریانوردی حرف‌های زیادی برای گفتن در دنیا دارد ضمن آنکه ما از میان ۱۷۴ کشور جزو ۳۰ کشور اول سازمان جهانی دریانوردی در بخش نقش‌آفرینی و توسعه مقررات بین‌المللی IMO هستیم . هفته آینده سازمان جهانی دریانوردی IMO رویداد موازی گرامیداشت روز جهانی دریانوردی را در پاناما برگزار می‌کند در این راستا وزارت امور دریایی پاناما طی نامه‌ای درخواست داده است که از بین ۵۰ کشور، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در کارگروه‌ها و پنل‌های سطح عالی تخصصی این مراسم به عنوان سخنران‌ حضور داشته باشد .

  وی با تأکید بر لزوم پویایی روند تأثیرگذاری ایران در سازمان جهانی دریانوردی ، بیان کرد : اینکه به همین وضعیت موجود خود در IMO بسنده کنیم خود نوعی ضعف محسوب می‌شود، بنابراین باید به افق‌های بلندتر بنگریم و تلاش کنیم تا یک دهه آینده جزو ۱۰ کشور برتر در سازمان جهانی دریانوردی باشیم .
  مطالب مرتبط

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  انجام عملیات جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به صورت شبانه روزی

  ارائه خدمات الکترونیکی و فعالیت های مبتنی بر فناوری از سالها پیش تاکنون در این اداره کل در حال انجام است و نرم افزارهایی نظیر سامانه جامع دریایی ، سامانه جامع کانتینری موسوم به CCS و سامانه جامع کالاهای جنرال کارگو موسوم به GCOMS بخش زیادی از نیازها و دغدغه های مشتریان را برطرف ...

  |

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  سازمان بنادر و دریانوردی عضو جدید ستاد مرکزی خدمات سفر

  در ایام نوروز ۱۳۹۷ ، نصب و بهره برداری از ۹ فروند اسکله شناور مخصوص گردشگری دریایی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام گام مهمی در مقوله توسعه گردشگری دریایی برداشته شد و امیدواریم این مدل توسعه زیرساختی در سایر بنادر جنوبی و شمالی کشور نیز مدنظر قرار گیرد .

  |

  اختصاص سوخت یارانه ای به لنج‌های کمتر از ۵۰۰ تن به شرط تردد در مسیرهای داخلی

  اختصاص سوخت یارانه ای به لنج‌های کمتر از ۵۰۰ تن به شرط تردد در مسیرهای داخلی

  بر اساس ماده ۵ آیین نامه اصلاحی ، کلیه شناور هایی که تا تاریخ ابلاغ آیین نامه به ثبت موقت رسیده باشند ، مشمول مزایا و تسهیلات این طرح می شوند و شناورهای ثبت موقت شده بعد از ابلاغ ، نمی توانند از آن استفاده کنند .

  |

  کاهش قیمت محصول نهایی با ایجاد بنادر نسل سوم و تکمیل زنجیره تولید

  کاهش قیمت محصول نهایی با ایجاد بنادر نسل سوم و تکمیل زنجیره تولید

  باید در جهت ایجاد صنایع پایین دستی و تکمیلی در بنادر گام برداشت تا کارخانجات تولیدی در محوطه های بندری شکل گیرند و در نهایت کالا در بندر تولید شود . تخفیف در عوارض ، معافیت های مالیاتی و کاهش مسیر و هزینه حمل و نقل موجب کاهش قیمت محصول نهایی در بنادر نسل سوم خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران