در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • اعلام علت وقوع سانحه اتوبوس حامل دانش‌آموزان محور بندرعباس - داراب


  با توجه به ایمنی بالای حمل‌ونقل ریلی ، ضمن تأکید بر توسعه حمل‌ونقل ریلی ، استفاده از این شیوه در مسیر‌های ممکن ، در اولویت کلیه اردوها قرار گرفته و تسهیلات لازم فراهم گردد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، نودمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها با مشارکت اعضا مورخ سوم مهرماه در وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید و ضمن بحث و بررسی پیرامون دستور کار جلسه ، مشخص شد که علت وقوع سانحه اتوبوس حامل دانش‌آموزان محور بندرعباس - داراب ؛ خروج از محور و واژگونی اتوبوس ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی راننده راننده بوده است و در همین راستا اطلاعیه شماره دو این کمیسیون در خصوص سانحه مذکور به تصویب رسید .

  نودمین جلسه کمیسیون ایمنی ‌راه‌ها با حضور اعضا یا نمایندگان آن‌ها در وزارت راه و شهرسازی برگزار و پس از بحث و بررسی پیرامون دستور کار ، جمع‌بندی‌های زیر حاصل شد ؛

  ۱- گزارشی از مصوبات انجام شده کمیسیون ایمنی راه‌های کشور ارائه و مقرر شد میزان پیشرفت فیزیکی هریک از مصوبات نیز تهیه و در جلسه آتی کمیسیون ارائه گردد .

  ۲- اطلاعیه شماره ۲ کمیسیون ایمنی راه‌های کشور در خصوص سانحه اتوبوس حامل دانش‌آموزان محور بندرعباس - داراب مورخ ۱۰/۰۶/۱۳۹۶  به شرح پیوست مورد تصویب قرار گرفت .

  ۳- گزارشی از پیشرفت سامانه اطلاعات سوانح و حوادث حمل‌ونقل توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباط وزارت راه و شهرسازی ارائه گردید .

  اطلاعیه شماره ۲ کمیسیون ایمنی راه‌های کشور در خصوص سانحه اتوبوس حامل دانش‌آموزان محور بندرعباس - داراب به شرح زیر است :           

  به‌منظور دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات و آگاهی از ابعاد ، عوامل شکل‌گیری و شدت حوادث ترافیکی ، گزارش نهایی حادثه اتوبوس حامل دانش آموزان استان هرمزگان محور بندرعباس - داراب مورخ ۱۳۹۶/۶/۱۰ که پس از انجام بازدید میدانی ، بررسی اسناد حمل ، موقعیت وقوع حادثه، اخذ نظرات مسئولان مرتبط و طرح در نشست‌های کارشناسی و دو نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور تهیه شده را به اطلاعت هم‌وطنان می‌رساند :

  علت حادثه : خروج از محور و واژگونی اتوبوس ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی راننده

  علت تشدیدکننده پیامد‌های حادثه : عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط اکثر سرنشینان

   

   

  پیشنهاد برای جلوگیری از حوادث مشابه

  ۱- تا حد امکان ، شروع سفر اردوهای دانش‌آموزی در شب‌هنگام ، محدود می‌گردد و در صورت ضرورت سفر در شب ، از یک هفته قبل با پلیس‌راه هماهنگی‌های لازم به عمل آید تا مراقبت ویژه صورت گیرد .

  ۲- از آنجا که نبستن کمربند ایمنی عامل اصلی فوت و آسیب بوده ، وزارت آموزش‌وپرورش ، سازمان صداوسیما و هر یک از ارکان کمیسیون ایمنی راه‌های کشور مشارکت مؤثرتری در آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی در رابطه با ایمنی ترافیک داشته باشند . مقرر شد سازمان صداوسیما در حد مورد نیاز اعلامی از طرف کمیسیون ایمنی نسبت به پخش تیزرها و برنامه‌های فرهنگ‌سازی ایمنی بدون دریافت هزینه اقدام نماید .

  ۳- سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و پلیس راهور موظف می‌باشند سامانه ۱۴۱ و سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰ را طوری تنظیم کنند که مسافران در صورت مشاهده هرگونه رفتار پرخطر از سوی راننده بتوانند از طریق این سامانه‌ها اطلاع‌رسانی کرده و عکس‌العمل فوری جهت پیشگیری از سانحه صورت پذیرد . ضمناً سازمان صداوسیما نیز بعد از اعلام کمیسیون ایمنی راه‌ها ، اقدامات مقتضی در خصوص معرفی این سامانه‌ها به عمل آورد .

  ۴- آموزش ملاحظات ایمنی و مبانی مقررات راهنمایی و رانندگی و اقدامات اولیه فوریت‌های پزشکی برای مربیان کلیه اردوها توسط آموزش‌وپرورش در دستور کار قرار گیرد .

  ۵- دروس و مباحث آموزشی مبانی ایمنی ، مقررات راهنمایی و رانندگی و اقدامات اولیه فوریت‌های پزشکی در سطوح مختلف آموزشی در دستور کار آموزش‌وپرورش قرار گیرد .

  ۶- با توجه به ایمنی بالای حمل‌ونقل ریلی ، ضمن تأکید بر توسعه حمل‌ونقل ریلی ، استفاده از این شیوه در مسیر‌های ممکن ، در اولویت کلیه اردوها قرار گرفته و تسهیلات لازم فراهم گردد .
  مطالب مرتبط

  ایمنی و رعایت حال مسافران مهمترین بحث در حمل‌ونقل جاده‌ای

  ایمنی و رعایت حال مسافران مهمترین بحث در حمل‌ونقل جاده‌ای

  شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر در استان ملزم به استفاده از ناوگان مناسب و نظارت بر عملکرد رانندگان زیر پوشش خود در خصوص خدمت‌رسانی هرچه مطلوب‌تر به مسافران بر اساس آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های صادره هستند .

  |

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  ناوگان فرسوده‌ای که دارای کارت هوشمند از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوده و به استناد اطلاعات بارنامه‌های صادره در بانک‌های اطلاعاتی سازمان ، کالا جابجا کرده و حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی کالا فعالیت داشته است ، مشمول طرح است .

  |

  آمادگی کامل راهداری استان خوزستان برای شروع سفرهای تابستانی

  آمادگی کامل راهداری استان خوزستان برای شروع سفرهای تابستانی

  در استان خوزستان ۳۲۲ دستگاه اتوبوس ، ۲۰۰ دستگاه مینی‌بوس و ۱۵۲۵ دستگاه سواری کرایه ، امر جابه‌جایی مسافران را بر عهده خواهند داشت و امید است تا در تابستان سال جاری رضایتمندی حداکثری هم‌وطنانی که با ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای سفر می‌نمایند جلب شود .

  |

  نظرات کاربران