در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • واگذاری پایانه‌ یک و دو بندر شهید رجایی از اولویت های سازمان بنادر


  خوشبختانه روند عملیات اجرایی در بندر چابهار از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا به نحوی خوب انجام شده و امید است تا در چند ماه آینده شاهد تکمیل بخش مهمی از آن باشیم .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور همچنین از تصویب موافقت‌نامه دالان ترانزیتی بین هندوستان ، جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت : این اتفاق باب دیگری است تا بتوانیم از ظرفیت‌های بندر چابهار برای ترانزیت استفاده بهینه ببریم . امید داریم طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده موفق شویم تا در حداقل زمان ممکن بهترین خروجی و بهره‌وری را از بنادر تجاری کشور به دست آوریم .

  محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در جمع خبرنگاران تعیین و تکلیف واگذاری پایانه‌های یک و دو بندر شهید رجایی را یکی از اولویت‌های مهم در دستور کار این سارمان اعلام کرد و گفت : بر این اساس الگوها و قالب‌هایی جهت سرمایه‌گذاری اپراتورهای داخلی و خارجی در این پروژه مشخص شده و سازمان بنادر تصمیم دارد تا در حداقل زمان ممکن ضمن تعیین تکلیف این پایانه‌ها فعالیت خود در پروژه‌های مذکور در قالب قراردادهای بلند مدت آغاز کند .

  راستاد در ادامه از تهیه یه بسته سرمایه‌گذاری برای اجرای فاز ۳ بندر شهید رجایی خبر داد و گفت : در این بسته به گونه الگوی مدیریت صاحب خانه‌ای عمل کردیم . این بدان معناست که سازمان بنادر طی اجرای پروژه نامبرده تنها به احداث زیرساخت‌ها پرداخته و روبناها و تجهیزات استراتژیک و غیراستراتژیک کاملا توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی انجام می‌شود .

  معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین ضمن اشاره به آغاز پروژه بزرگ توسعه اسکله‌های نفتی در بندر شهید رجایی گفت : تلاش داریم تا این پروژه عظیم با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان را ظرف مدت ۲ سال تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم .

  وی پروژه‌های توسعه‌ای بندر چابهار را نیز یکی دیگر از اقدامات در حال انجام سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد و گفت : این پروژه‌ها در حال حاضر دارای ۸۵.۵ درصد پیشرفت فیزیکی است و عملیات اجرا توسط پیمانکار مربوطه در مراحل نهایی فاز یک در حال انجام است . پروژه‌های توسعه‌ای بندر چابهار از محورهای مهم ترانزیتی کشور محسوب شده و برای توسعه محور شرق و سواحل مکران اهمیت بسیار زیادی دارد .

  راستاد همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی‌ انجام شده در خصوص عملیات فاز اول بندر چابهار اعلام کرد : با توجه به اقدامات صورت گرفته در این پروژه می‌توانیم بگوییم که فاز اول آن آماده بهره‌برداری آزمایشی بودهه و در حال حاضر بخشی از تجهیزات مورد نیاز برای آن تامین شده است . طی جلسه‌ای که اخیرا با فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا با حضور وزیر راه و شهرسازی در خصوص فراهم کردن زمینه تسریع در پروژه‌های چابهار داشتیم به توافقات خوبی رسیدیم و بهنظر می‌رسد که مسائل مالی مانعی را برای ادامه کار ایجاد نکند . خوشبختانه روند عملیات اجرایی در بندر چابهار از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا به نحوی خوب انجام شده و امید است تا در چند ماه آینده شاهد تکمیل بخش مهمی از آن باشیم .

  راستاد انتقال محموله ترانزیتی گندم از کشور هندوستان به افغانستان را از طریق بندر چابهار را کمک بزرگی در افزایش میزان ترانزیت کشور دانست و گفت : در حال حاضر قرارداد بین طرف افغانی و شرکت فرستنده ایرانی امضا شده و طبق برنامه‌ریزی موجود قرار بوده است تا امیروز کانتینرهای مربوطه در بندر کاندیلای هند بارگیری شود که انتظار می‌رود این محموله ۱۳۰ هزار تنی در فاز اول با کیفیت خوبی مدیریت شود و در آینده شاهد ترانزیت یک میلیون تنی گندم بین این دو کشور از طریق ایران باشیم .
  مطالب مرتبط

  ارتقاء ناوگان مسافری دریایی در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی

  ارتقاء ناوگان مسافری دریایی در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی

  سازمان بنادر ابتدا‌ «شناور الگو» به عنوان جایگزین شناور سنتی معرفی می‌کند که این جزو برنامه‌های سازمان است ، این شناورها باید از نظر هزینه و کارایی ، عملکرد بهتری نسبت به شناورهای سنتی داشته باشند ، ضمن آنکه بهره‌وری و ایمنی بالاتری داشته باشد .

  |

  لزوم سرعت در پیگیری و اجرای سند گردشگری دریایی

  لزوم سرعت در پیگیری و اجرای سند گردشگری دریایی

  از آن‌جا که سازمان میراث‌فرهنگی متولی گردشگری دریایی ندارد ، پیگیری اجرای این سند به سازمان بنادر و دریانوردی سپرده شده است که انتظار می‌رود بعد از عضویت سازمان بنادر و دریانوردی در ستاد مرکزی خدمات سفر ، روند پیگیری این موضوع با شتاب بیشتری دنبال شود .

  |

  نظرات کاربران