در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • اعلام جزئیات جدیدی از علت سقوط اتوبوس به دره جاجرود


  مدیرفنی شرکت حمل‌ونقل کنترل‌های چشمی انجام می‌دهد ، مثلاً وسیله نقلیه را از منظر لاستیک ، شیشه ، چراغ جلو عقب ، چراغ ترمز ، کپسول آتش‌نشانی ، چکش شیشه و غیره چک می‌کنند در حالی‌که سیستم ترمز در اتوبوس‌ها پیچیده است و به صورت چشمی قابل کنترل نیست .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری با اشاره به حادثه سقوط اتوبوس به دره جاده جاجرود گفت : علت اصلی حادثه بریده شدن ترمز اتوبوس ۲۰۰ متر قبل از سقوط به دره بوده و با وجود تلاش راننده ، پس از برخورد به نیوجرسی و حرکت روی آن ، به دره سقوط می‌کند .

  جواد هدایتی درباره آخرین بررسی‌های مربوط به حادثه سقوط اتوبوس در دره محور جاجرود بیان کرد : این اتوبوس از کرج به سمت ساری حرکت کرده بود ، در ساعت ۱۲ شب از مبدأ صورت وضعیت می‌گیرد و به سمت تهران حرکت می‌کند تا به مقصد ساری مسافران را جابه‌جا کند ، پس از‌ خروج از ترمینال شرق حدود ۲۰ دقیقه بعد نزدیک به جاجرود در یکی از پیچ‌های جاده‌ای ، دچار حادثه می‌شود که ۱۱ نفر فوت می‌کنند و حدود ۲۷ نفر مصدوم می‌شوند . در این راستا تیم بررسی حادثه سازمان راهداری ، بلافاصله بر سر صحنه حاضر شد و ابعاد وقوع حادثه و دلایل آن را بررسی کرد .

  مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت : سازمان راهداری از چند سال پیش در مورد برخط‌سازی صدور اسناد حمل شامل جابه‌جایی مسافر و حمل بار ، تلاش کرده است . در بخش حمل بار برون‌شهری ناوگان باید بارنامه و در بخش مسافری صورت‌وضعیت داشته باشد که اینها به صورت آنلاین بررسی می‌شوند . درواقع این اسناد حمل به صورت برخط صادر می‌شود و شرکت حمل و نقلی که بخواهد به ماشینی سرویس بدهد باید اطلاعات سفر شامل نام راننده ، مشخصات خودرو ، مبدأ سفر ، مقصد سفر ، کارت هوشمند ، کارت معاینه فنی ، کارت سلامت و غیره را در این سامانه ثبت کند تا امکان رصد از طریق سازمان راهداری وجود داشته باشد .

  وی افزود : با استفاده از GPS و اطلاعات کارت هوشمند خودرو و راننده ، زیرساخت اطلاعات از شرکت‌های حمل‌ونقل به سازمان راهداری می‌آید و کنترل از طریق سیستم به صورت برخط انجام می‌شود ، در واقع کارت هوشمند راننده و خودرو ، کارت سلامت ، گواهینامه ، معاینه فنی و غیره بررسی می‌شود و پس از تأیید ، کد رهگیری از سوی ‌سازمان راهداری به شرکت حمل و نقل ارائه و اجازه صدور صورت وضعیت مسافر یا بارنامه حمل کالا صادر می‌شود .

   

   

  مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری اظهار داشت : در این تصادف نیز راننده از نظر کارت هوشمند ، کارت سلامت و خودرو از نظر کارت هوشمند و معاینه فنی مشکلی نداشته و در واقع راننده و خودرو هر دو صلاحیت داشته‌اند . طبق آنچه که از تحقیقات فعلی ما به‌دست آمده‌، اتوبوس از کرج که حرکت کرده است مشکل فنی نداشته است ضمن آنکه در پایانه شرق نیز توقف می‌کند و مجدداً حرکت می‌کند ، اما ۲۰۰ متر قبل از وقوع این تصادف ، راننده متوجه می‌شود که وسیله نقلیه ترمز ندارد (ترمز بریده است) و چون جاده پیچ‌های زیادی دارد ، راننده تلاش کرده است با دنده سنگین و ترمز دستی اتوبوس را هدایت کند تا اینکه به جایی مسطح‌تر برسد ، اما در یکی از پیچ‌ها ، خودرو‌ پراید‌ از مقابل تغییر جهت می‌دهد ، بنابراین راننده اتوبوس را به منتهی‌الیه سمت راست جاده هدایت می‌کند که با نیوجرسی‌ها برخورد می‌کند ، اتوبوس روی نیوجرسی سوار می‌شود و ۶ متر روی آن حرکت می‌کند و سپس به داخل دره‌ای پرت می‌شود که ۸۰ متر عمق دارد .

  وی با اشاره به اینکه‌ اتوبوس این حادثه در سال ۱۳۸۵ ساخته شده است ، افزود : این خودرو از زمان حرکت مشکل فنی نداشته است ، زیرا در طول مسیر ترمزهای زیادی گرفته و عمل کرده است ، همچنین در جاده جاجرود و قبل از وقوع حادثه، پیچ‌های زیادی بوده است که ترمز راننده آنجا عمل کرده است . پلیس هم نقص فنی را احصا کرده است ، در حال بررسی از افراد فنی و خودروسازان و قطعه‌سازان در این باره هستیم و در کوتاه‌ترین زمان ممکن علت وقوع این تصادف و کیفیت شکل‌گیری آن بیان می‌شود .

  هدایتی در پاسخ به این سؤال که آیا کنترل این اتوبوس ولوو از سوی مدیران فنی شرکت‌‌ هم انجام شده است ؟‌ توضیح داد : مدیرفنی شرکت حمل‌ونقل کنترل‌های چشمی انجام می‌دهد ، مثلاً وسیله نقلیه را از منظر لاستیک ، شیشه ، چراغ جلو عقب ، چراغ ترمز ، کپسول آتش‌نشانی ، چکش شیشه و غیره چک می‌کنند در حالی‌که سیستم ترمز در اتوبوس‌ها پیچیده است و به صورت چشمی قابل کنترل نیست . رفتن راننده و شرکت حمل‌ونقل به کمیسیون‌های ماده ۱۱ و ۱۲ منوط به بررسی‌های بیشتر است ، به‌ هر حال اسناد حمل مشکل خاصی از نظر راننده و یا اتوبوس نداشته است . قطعاً اگر تخلفی از سوی راننده و یا شرکت حمل‌ونقل رخ داده باشد ، بدون اغماض و به صورت جدی اعمال قانون می‌کنیم .

  بنابراین گزارش این حادثه بامداد روز سه‌شنبه ۲۱ شهریورماه و در زمان حرکت اتوبوس مسافربری از کرج به سمت ساری در جاده قدیم ‌جاجرود‌ در محور تهران- پردیس، ۲ کیلومتر مانده به پلیس راه ‌جاجرود‌ رخ داد .
  مطالب مرتبط

  ایمنی و رعایت حال مسافران مهمترین بحث در حمل‌ونقل جاده‌ای

  ایمنی و رعایت حال مسافران مهمترین بحث در حمل‌ونقل جاده‌ای

  شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر در استان ملزم به استفاده از ناوگان مناسب و نظارت بر عملکرد رانندگان زیر پوشش خود در خصوص خدمت‌رسانی هرچه مطلوب‌تر به مسافران بر اساس آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های صادره هستند .

  |

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  ناوگان فرسوده‌ای که دارای کارت هوشمند از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوده و به استناد اطلاعات بارنامه‌های صادره در بانک‌های اطلاعاتی سازمان ، کالا جابجا کرده و حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی کالا فعالیت داشته است ، مشمول طرح است .

  |

  آمادگی کامل راهداری استان خوزستان برای شروع سفرهای تابستانی

  آمادگی کامل راهداری استان خوزستان برای شروع سفرهای تابستانی

  در استان خوزستان ۳۲۲ دستگاه اتوبوس ، ۲۰۰ دستگاه مینی‌بوس و ۱۵۲۵ دستگاه سواری کرایه ، امر جابه‌جایی مسافران را بر عهده خواهند داشت و امید است تا در تابستان سال جاری رضایتمندی حداکثری هم‌وطنانی که با ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای سفر می‌نمایند جلب شود .

  |

  نظرات کاربران