در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • اقتصاد دریامحور راهبرد سازمان بنادر در ۱۰ سال گذشته


  ایران در سال ۱۳۳۷ یعنی ۵۹ سال قبل به سازمان جهانی دریانوردی پیوست و با پذیرش ۲۸ کنوانسیون و پروتکل عملا یکی از سازمان‌های موثر در اجرای قوانین و مقررات بین‌المللی دریانوردی برای افزایش ایمنی و تردد شناورها بوده است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، عضو هیات عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر گفت : توزیع نامناسب جمعیت کشور که منجر به تمرکز شهرنشینی در پایتخت و شهرهای کویری شده است فقط می‌تواند با آباد شدن بنادر کشور بهبود یابد . شاید این بار بحران آب در ایران بتواند فرصت مناسبی برای انتقال جمعیت از کلان شهرها به سمت مناطق ساحلی جهت ابادانی شهرهای بندری شود .

  هادی حق‌شناس در مراسم روز جهانی دریانوردان که امروز در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد ، گفت : از مدیران سابق در بخش‌های مختلف سازمان بنادر تشکر می‌کنم و برای اقای راستاد مدیرعامل جدید سازمان آرزوی موفقیت دارم و از تلاش‌های موثر آقای سعید نژاد تشکر می‌کنم .

  وی با شرح تاریخچه سازمان جهانی دریانوردی و روز جهانی دریانوردان ، گفت : ایران در سال ۱۳۳۷ یعنی ۵۹ سال قبل به سازمان جهانی دریانوردی پیوست و با پذیرش ۲۸ کنوانسیون و پروتکل عملا یکی از سازمان‌های موثر در اجرای قوانین و مقررات بین‌المللی دریانوردی برای افزایش ایمنی و تردد شناورها بوده است . به دلیل همین سابقه درخشان ایران اکنون واجد صدور انواع گواهینامه‌های بین‌المللی است . گرچه توجه به سواحل و توسعه دریامحور مورد تاکید برنامه‌ریزان بوده است اما در تحقق سواحل آباد و به خصوص سواحل مکران راه درازی در پیش داریم .

  وی به شعار سال سازمان جهانی دریانوردی با عنوان سازمان بین‌المللی دریانوردی : پیوند دهنده‌ کشتی‌ها ، بنادر و مردم اشاره کرد و گفت : شعار مذکور بیانگر تحقق اقتصاد دریامحور پایدار است که حداقل در یک دهه گذشته راهبرد این سازمان بوده است .

  حق شناس ادامه داد : توجه و تمرکز به مسائل روز مربوط به دریانوردان که منجر به ارائه راه حل‌های رفع مشکلات دریانوردان می‌شود و البته باید در حوزه دریایی به مسائل متعدد دیگر نیز اشاره کرد از جمله حضور موثر همه ارگان‌های دریایی منجر به افزایش تسهیلات دریایی و شناورهای ایرانی شده است و همکاری موثر نیروهای نظامی ، خطوط کشتیرانی ، مراکز آموزش عالی ، صنایع دریایی و انجمن‌های صنفی و مشارکت بیشتر بخش خصوصی نه تنها می‌تواند منجر به افزایش تجارت دریایی شود بلکه نویدبخش توسعه شهرهای بندری ایران است .

  عضو هیات عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر  گفت : توزیع نامناسب جمعیت کشور که منجر به تمرکز شهرنشینی در پایتخت و شهرهای کویری شده است فقط می‌تواند با آباد شدن بنادر کشور بهبود یابد شاید این بار بحران آب در ایران بتواند فرصت مناسبی برای انتقال جمعیت از کلان شهرهای واقع در مراکز کشور به سمت مناطق ساحلی جهت آبادانی شهرهای بندری شود . شرط تحقق این موضوع افزایش سهم بخش دریا در تولید ناخالص ملی است که با هدفگذاری رشد حداقل ۵ برابر حمل و نقل دریایی به نسبت رشد اقتصادی بلندمدت اقتصادی کشور قابل تحقق است.
  مطالب مرتبط

  تشکیل هاب صنایع‌معدنی در بندر چابهار

  تشکیل هاب صنایع‌معدنی در بندر چابهار

  بندر چابهار ظرفیت بالایی دارد و اگر راه آهن شرق کشور تکمیل شود ، به صادرات و ترانزیت مواد معدنی آسیای میانه و افغانستان کمک شایانی خواهد شد .

  |

  ابلاغ خط مشی کیفیت سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۹۷

  ابلاغ خط مشی کیفیت سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۹۷

  توسعه مسافرت‌های دریایی و گردشگری در سواحل و بنادر شمالی و جنوبی کشور و نیز بسط فرهنگ ، دانش و پذیرش مسئولیت‌اجتماعی در حیطه وظایف و ماموریت‌های سازمان با تلاش برای افزایش اطمینان ، رفاه ، بهبود خدمات و حفاظت از حقوق مشتریان ، شهروندان و سایر ذینفعان دو مورد از خط مشی کیفیت ...

  |

  تشریح آخرین تصمیمات در رابطه با لایروبی اروند

  تشریح آخرین تصمیمات در رابطه با لایروبی اروند

  برای لایروبی اروند باید دهها شناور مغروقه‌ها در بستر این رودخانه خارج شوند تا بتوان عمق آبخور این آبراه را از ۳ متر فعلی به ۹ متر افزایش داد و زمینه تردد شناورهای سنگین فراهم کرد .

  |

  نظرات کاربران