در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • نظارت‌های شدید بر ناوگان مسافربری جاده‌ای


  استان فارس دارای ۴۲۰۰ ناوگان اتوبوسی ، ۱۲۱ شرکت مسافربری و ۶ هزار و ۸۵۰ راننده حرفه‌ای است و سامانه سپهتن در بخش غالب ناوگان نصب گردیده است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، میزان بالای تصادفات و تلفات جاده‌ای در کشور و به‌ویژه استان فارس و همچنین نقش انسان به عنوان عامل اصلی تصادفات مدت‌ها است مورد توجه قرار گرفته و راهکارهایی برای کاهش تخلفات نیز پیش‌بینی شده که در بخش حمل و نقل جاده‌ای مسافر ، سامانه سپهتن جهت کاهش خطاها و تخلفات رانندگان بر روی ناوگان مسافربری نصب شده است .

  علیرضا سیاهپور مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس با بیان مطلب فوق گفت : «سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان» یا به اختصار «سپهتن» بر روی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای مسافر نصب می‌گردد و اطلاعات لازم را به‌صورت لحظه‌ای در اختیار پلیس‌راه قرار می‌دهد . از جمله ویژگی‌های سامانه سپهتن می‌توان به کنترل و نظارت تصویری لحظه‌ای بر راننده ، مسیر حرکت راننده، محل‌های توقف و میزان توقف ، سرعت لحظه‌ای و متوسط دستگاه ، اطلاع رسانی فوری در صورت بروز تصادف ، عدم نیاز به پیاده شدن در پلیس‌راه‌ها برای مهر دفترچه رانندگان ، ارسال و دریافت پیام کوتاه و بهره‌برداری‌های مفید دیگر اشاره کرد .

  وی بیان کرد : با کنترل لحظه‌ای و دقیقی که به کمک سامانه سپهتن امکان‌پذیر شده ، می‌توان بسیاری از تخلفات راننده را کاهش داد ؛ به طور مثال اگر ناوگان مسافربری قصد حمل کالای قاچاق در مسیر داشته باشد ، بر اساس محل و میزان توقف هماهنگ نشده می‌توان برخورد لازم را اعمال و از این موارد جلوگیری نمود . این سامانه ویژگی‌های مفید فنی بسیاری نیز دارد به‌طور مثال با میزان پیمایش و توقف‌های روشن بودن خودرو می‌تواند زمان تعویض روغن و لاستیک اتوبوس و یا میزان فاصله زمانی و مکانی از مبدأ و مقصد را در اختیار شرکت و پلیس‌راه قرار دهد .

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس همچنین گفت : در سامانه سپهتن پیش‌بینی‌های لازم جهت رفاه رانندگان ، مسافرین و شرکت‌ها بدون انجام تخلف صورت گرفته تا بهانه‌ای برای رانندگان و شرکت‌ها باقی نمانده و امنیت خودرو و مسافرین ارتقاء زیادی پیدا کند که به صورت نمونه می‌توان تعویض راننده ضمن سفر را عنوان کرد ؛ در این حالت با توجه به محدودیت‌های میزان ساعت رانندگی ، راننده نخست از سامانه سپهتن خارج شده و راننده جدید با وارد کردن کارت خود می‌تواند به سفر خود ادامه دهد و در کمتر از یک دقیقه بدون هیچ مشکلی راننده در حال رانندگی در سامانه تعویض می‌شود و با این کار راننده نمی‌تواند تخلفات خود را نپذیرد یا راننده دیگری را مقصر بداند .

  وی تصریح کرد : استان فارس دارای ۴۲۰۰ ناوگان اتوبوسی ، ۱۲۱ شرکت مسافربری و ۶ هزار و ۸۵۰ راننده حرفه‌ای است و سامانه سپهتن در بخش غالب ناوگان نصب گردیده و برخی پلیس‌راه‌ها که دارای مشکلاتی در زیرساخت‌های مخابراتی هستند به زودی امکان دسترسی لحظه‌ای به اطلاعات سامانه را به دست می‌آورند و توقف در پلیس‌راه‌ها فقط در صورت دریافت شکایت از راننده و یا بروز تخلف صورت خواهد گرفت .

  این مقام مسئول تأکید کرد : مسافرین می‌توانند تخلفات راننده را با ارسال پیامک به سامانه ۱۱۰۱۲۰ به پلیس‌راه و سامانه ۳۰۰۰۱۴۳ به راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اطلاع دهند و در اولین پلیس‌راه اتوبوس و وسیله نقلیه مسافربری متوقف و با راننده برخورد خواهد شد . نحوه استفاده از سامانه پیامکی بر روی تمامی ناوگان مسافربری نصب گردیده است .

  این گزارش حاکی از آن است که همزمان با سراسر کشور طی نشستی با حضور مدیران عامل و کارشناسان شرکت‌های مسافربری نحوه برداشت و تحلیل اطلاعات سامانه سپهتن به بخش حمل و نقل جاده‌ای مسافر آموزش و برداشت اطلاعات سامانه سپهتن توسط شرکت‌ها نیز آغاز شده که می‌تواند در کنترل بیشتر رانندگان و افزایش ایمنی ناوگان اتوبوسی نقش بسزایی را داشته باشد .​
  مطالب مرتبط

  بررسی راهکارهای توسعه حمل و نقل جاده ای میان ایران و ارمنستان

  بررسی راهکارهای توسعه حمل و نقل جاده ای میان ایران و ارمنستان

  همکاری های خوبی در زمینه توسعه روابط حمل و نقل جاده‌ای و ترانزیتی میان دو کشور وجود دارد که برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی و کمیته‌های مختلف اعم از جاده‌ای نشان‌دهنده این موضوع می‌باشد و خواستار طرح مباحث و پیگیری موضوعات باقیمانده از طریق کمیته های مذکور گردید .

  |

  تشدید نظارت ها رویکرد سازمان راهداری در راستای رسیدگی به مطالبات رانندگان

  تشدید نظارت ها رویکرد سازمان راهداری در راستای رسیدگی به مطالبات رانندگان

  همه دستگاه‌های ذی‌ربط‌ ، انجمن‌های صنفی و دست‌اندکاران باید برای رفع این مشکلات به دنبال راهکار باشند و با نگاه معقول و همه‌جانبه و در چارچوب قانون عمل کنند تا در آینده‌ای نزدیک وضعیت حمل و نقل جاده‌ای به شرایط مطلوب نزدیک شود .

  |

  توزیع لاستیک ناوگان حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان با نرخ مصوب دولتی

  توزیع لاستیک ناوگان حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان با نرخ مصوب دولتی

  مالکین ناوگان باری و مسافری استان می‌‌توانند با دریافت حواله از طریق تشکلهای صنفی و با نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان به نمایندگی‌های شرکت‌های تولید کننده لاستیک در سطح استان مراجعه و نیاز ناوگان خود را تامین کنند .

  |

  نظرات کاربران