در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ضرورت تبدیل بنادر کلانتری و بهشتی به منطقه ویژه اقتصادی


  قیمت تمام شده خدمات صادرات و واردات بندری با تسری قوانین منطقه ویژه اقتصادی ، به دلیل حذف مالیات بر ارزش افزوده ، کاهش یافته و موجب صرفه اقتصادی برای صاحبان کالا خواهد شد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت : تبدیل بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی و پسکرانه ۴۵۰ هکتاری به منطقه ویژه اقتصادی امری ضروری است .

  در آستانه بهره برداری از فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی ، تبدیل بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی و پسکرانه ۴۵۰ هکتاری به منطقه ویژه اقتصادی به منظور ایجاد تحرک اقتصادی در زیرساختهای کلان ایجاد شده و با هدف پشتیبانی از تولید و پردازش کالا ، انتقال فن آوری ، صادرات غیر نفتی ، ایجاد اشتغال مولد و جذب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی ، ترانزیت و ترانشیپ کالا با رویکرد حرکت به سمت بنادر نسل سوم و استفاده از مزیت ارزش افزوده کالا و خدمات ، همچون دیگر بنادر موفق کشور از جمله مجتمع بندری بندرامام خمینی ( ره ) ، بندر شهید رجایی و بندر امیرآباد ، ضرورتی اجتناب ناپذیر محسوب می شود .

  سید حسن ابراهیمی گفت : دراین راستا با نتایج حاصل از دیگر بنادر موفق کشور ، از مهمترین مزیت های منطقه ویژه اقتصادی، در مقابل فرضیه تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری - صنعتی ؛ ازجمله می توان به مواردی همچون عدم تداخل وظایف حاکمیتی دریایی و امور اقتصادی بندری با مدیریت واحد بر منطقه ویژه اقتصادی و بنادر استان از  مدیر کل بنادر و دریانوردی استان امکان پذیر خواهد بود ؛ حسب ماده ۱۲ قانون مناطق ویژه اقتصادی ، محدودیت توقف سه ماهه کالا در اماکن بندری رفع و بازه زمانی لازم با هدف پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی و جلوگیری از تداخل وظایف در اختیار مدیر منطقه ویژه اقتصادی ( مدیر کل بنادر و دریانوردی ) قرار خواهد داشت؛ بر اساس ماده ۴ قانون مذکور ، تعرفه خدمات در منطقه ویژه اقتصادی با هدف رقابتی کردن نرخ خدمات ، بر عهده مدیر منطقه ویژه اقتصادی ( مدیر کل بنادر و دریانوردی ) خواهد بود ؛ قیمت تمام شده خدمات صادرات و واردات بندری با تسری قوانین منطقه ویژه اقتصادی ، به دلیل حذف مالیات بر ارزش افزوده ، کاهش یافته و موجب صرفه اقتصادی برای صاحبان کالا خواهد شد ، اشاره کرد .

   

   

  وی در این باره تصریح کرد : در صورت هرگونه تغییر و یا توسعه در محدوده بندری ، اعمال و تصویب تغییرات در محدوده مربوطه ، طبق تبصره یک ذیل ماده ۱ قوانین منطقه ویژه اقتصادی ، بدون نیاز به طی فرایند تصویب مجلس شورای اسلامی ، با پیشنهاد دبیر شورای عالی مناطق و تصویب هیئت وزیران سهل الوصول تر خواهد بود . همچنین امکان استفاده از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی در توسعه زیرساختهای بندری ، در صورت تسری قوانین منطقه ویژه اقتصادی میسر خواهد بود .

  معاون دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت از دیگر امتیازات این امر را مواردی همانند اینکه در مناطق ویژه اقتصادی به دلیل عدم امکان خرده فروشی ، شائبه قاچاق کالا به داخل کشور از طریق بنادر و معضلات آن ، همچون مناطق آزاد تجاری صنعتی وجود نخواهد داشت ؛ ورود بندر به بنادر نسل سوم با استفاده از مواد ۸ و ۱۱ قوانین منطقه ویژه اقتصادی و تسهیلات در نظر گرفته شده برای ورود تجهیزات در فعالیت های با ارزش افزوده ، قابل دسترس تر خواهد بود ؛ در مناطق ویژه اقتصادی ، با پوشش ریسکهای غیر تجاری و تضمین کامل سرمایه گذاری های خارجی و سود حاصل از آنها ، همچون سرزمین اصلی امکان پذیر خواهد بود ؛ معافیتهای مالیاتی بر فعالیت های اقتصادی و بیمه ای در منطقه ویژه اقتصادی همچون سرزمین اصلی برای کالاهای دولتی مورد نیاز کشور برقرار است ؛ دانست .

  وی با اشاره به دیگر امتیازات این امر خاطر نشان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی علاوه بر دارا بودن وظایف اقتصادی، متولی اجرا و نظارت بر بیش از ۳۰ کنوانسیون بین المللی دریایی، ایمنی و زیست محیطی بوده و لذا استقلال بنادر کشور از سازمانهای تنها اقتصادی همچون منطقه آزاد تجاری – صنعتی ضروری است و منطقه ویژه اقتصادی علاوه بر مزیت های فوق الذکر ، دارای امتیازاتی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی از جمله  امکان ورود کالا و مواد اولیه بدون پرداخت عوارض گمرکی ، سود بازرگانی و ثبت سفارش - معافیت در مجموع ارزش افزوده و مواد داخلی بکار رفته در تولید محصول هنگام ورود به کشور است .
  مطالب مرتبط

  جزئیات الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

  جزئیات الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

  در حال حاضر کالاهایی که از مناطق مختلف به بندر شهید بهشتی منتقل می شوند از مزایای معافیت مالیاتی و معافیت عوارض گمرکی استفاده خواهند کرد . ولی اگر قرار باشد به سرزمین مادر منتقل شود ، ترخیص و مالیات و گمرک بر آن اعمال می شود اما اگر قرار باشد در خودِ بندر پردازش شده ارزش افزوده ...

  |

  رشد ۴ درصدی جابجایی کالا توسط حمل و نقل ریلی در بندر امام خمینی(ره)

  رشد ۴ درصدی جابجایی کالا توسط حمل و نقل ریلی در بندر امام خمینی(ره)

  مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی و راه آهن جمهوری اسلامی طی مدت اخیر ضمن بررسی راهکارهای عملیاتی ویژه ، موفق به اتخاذ تدابیر لازم برای افزایش سهم حمل و نقل ریلی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) شدند .

  |

  آغاز عملیات توسعه‌ای بندر چابهار توسط هند از هفته آینده

  آغاز عملیات توسعه‌ای بندر چابهار توسط هند از هفته آینده

  هند در سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به این کشور ( بهمن ماه سال گذشته) انجام عملیات بندری در اسکله شهید بهشتی را بر عهده گرفت و تعهد کرد که عملیات های توسعه ای این بندر را قبل از ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) آغاز کند . شرکت بین المللی بنادر (ای پی جی ال) هند در سال ۲۰۱۵ توسط دولت هند برای ...

  |

  تشریح عملکرد دو ماهه مجموعه بنادر و دریانوردی قشم

  تشریح عملکرد دو ماهه مجموعه بنادر و دریانوردی قشم

  از مجموع عملیات جابجایی کالا ، یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۷۲۸ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۲۴ هزار و ۳۵۰ تن به فرآورده‌های نفتی اختصاص داشت که به ترتیب ۳.۲ و ۳.۷ درصد افزایش به ثبت رسیده است .

  |

  امضای تفاهم‌نامه احداث کریدور میان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و بندر امام

  امضای تفاهم‌نامه احداث کریدور میان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و بندر امام

  منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) به عنوان بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی بندری همجوار با منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی است و نقش مهمی در بارگیری و صادرات محصولات تولیدی شرکت‌های فعال در آن دارد .

  |

  نظرات کاربران