در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • زیرساخت های حمل و نقل جاده ای از اولویت های توسعه کشور


  تعداد ۳۶۰ هزار دستگاه ( انواع کامیون و...) در سطح جاده های کشور هم اکنون تردد می کنند و این عدد در سال ۱۳۹۱ یعنی شروع کار دولت یازدهم ۳۷۸ هزار دستگاه بوده است و این به معنی کاهش ۱۸ هزار دستگاهی این وسایل حمل و نقل باری است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، رشد اقتصادی کشورها بدون توسعه زیرساخت ها مهیا نمی شود و در این بین زیرساخت های حمل و نقل جاده ای یکی از مهم ترین اولویت های توسعه در هر کشور است ، اما وضعیت زیرساخت های حمل و نقل جاده ای در کشور ما به چه شکلی است و چه شرایطی را دارد ؟ طول آزادراه ها و بزرگراه های کشور چقدر است ؟ وضعیت ناوگان عمومی ( باری و مسافربری) چگونه است ؟ میزان مسافران در چه وضعیتی است ، آیا روندی رو به رشد را دارد ؟ از نظر حمل و نقل باری وضعیت چگونه است ؟ پاسخ به این سوالات در واقع می تواند نشان دهد که کشور ما از نظر حمل و نقل در وضعیت مناسبی هست یا نه ؛ کاری که در گزارشی ویژه مرکز پژوهش های مجلس به آن پرداخته است .

  به طور کلی طول آزادراه های کشور در حال حاضر ۲۴.۱ کلیومتر است که در ابتدای دولت یازدهم ۲۲۰۳ کلیومتر بوده است و البته در دو سال گذشته هیچ تغییری پیدا نکرده ؛ در واقع در دولت یازدهم ۲۱۶ کیلومتر به طول آزاده راه های کشور افزوده شده است . همچنین در حال حاضر ۱۶ هزار و ۶۲۷ کیلومتر بزرگراه در کشور وجود دارد و در طول چهار سال دولت یازدهم ۳ هزار و ۶۵۸ کیلومتر به طول این بزرگراه ها افزوده شده . از طرف دیگر از نظر ناوگان حمل و نقل باری هم تعداد ۳۶۰ هزار دستگاه ( انواع کامیون و...) در سطح جاده های کشور هم اکنون تردد می کنند و این عدد در سال ۱۳۹۱ یعنی شروع کار دولت یازدهم ۳۷۸ هزار دستگاه بوده است و این به معنی کاهش ۱۸ هزار دستگاهی این وسایل حمل و نقل باری است . از سوی دیگر از نظر تعداد و ظرفیت حمل و نقل مسافربری عمومی ( اتوبوس های عمومی ، مینی بوس ها و...) نیز در طول سال های گذشته با کاهش رو به رو بوده ایم و از ۸۹ هزار دستگاه به ۸۳ هزار دستگاه رسیده است . در این بین عمر ناوگان باری کشور هم طی چهارسال گذشته به جای کم شدن ، طولانی تر شده است و از ۱۵.۹ سال به ۱۶.۴ سال رسیده است . البته طول عمر ناوگان مسافربری در این مدت با کاهش مواجه بود و کمی شرایط بهتری را پیدا کرده است به طوری که از ۱۴.۶ به ۱۴.۲ کاهش یافته است.

  علاوه براین ها در طول چهارسال گذشته که دولت یازدهم سکان مدیریت کشور را برعهده داشته حجم کالای جابه جا شده از ۶۱۱ میلیون تن به ۵۴۷ میلیون تن کاهش یافته است . در این مدت تعداد مسافرانی که از سیستم حمل و نقل عمومی بهره برده اند هم کاهش چشم گیری داشته به طوری که از ۴۱۶ میلیون نفر در سال ۱۳۹۱ به ۲۷۱  میلیون نفر سقوط کرده و این به مفهوم کاهش ۱۴۵ میلیون نفری است آن هم در شرایطی که دولت و وزارت راه تلاش می کنند تا مردم را به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی تشویق کنند .
  مطالب مرتبط

  افزایش ۲۰ درصدی ترانزیت کالا از کشور

  افزایش ۲۰ درصدی ترانزیت کالا از کشور

  اگر چه اعتقاد بر این است که ترانزیت به متولی خاصی نیاز ندارد اما معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی می تواند به عنوان متولی نقش ایفا کند .

  |

  سامانه سپهتن اولین و تنها سامانه کنترل تخلف رانندگان حمل و نقل مسافر

  سامانه سپهتن اولین و تنها سامانه کنترل تخلف رانندگان حمل و نقل مسافر

  نمایش اطلاعات سفر برای مسافرین و ارایه اطلاعات دقیقی از محل فعلی خودرو ، سرعت و زمان رسیدن به مقصد ، موجب امنیت روانی مضاعف مسافرین خواهد بود که این امکانات نیز به زودی از طریق برنامه موبایل مسافر به عنوان بخشی از مهمترین ویژگی های جدید این نرم افزار به مسافران ارائه می شود .

  |

  نظرات کاربران