در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • ایجاد صنایع بزرگ در یکی از استراتژیک ترین بنادر دنیا


  با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب بر توسعه سواحل مکران و ضرورت توجه به گنج پنهان نهفته در این سواحل ، نگاه‌های مسئولین کشور به سواحل مکران و چابهار معطوف شده و دولت هم برنامه‌های توسعه‌ای برای جنوب و سواحل مکران در نظر گرفته است .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار گفت : در یک سال اخیر ۲۰۰ قرارداد صنایع بزرگ و متوسط در زمینه تولید میان منطقه آزاد چابهار با سرمایه‌گذاران منعقد شده است .

  عبدالرحیم کردی اظهار داشت : بندر چابهار نگین توسعه محور شرق ایران در سواحل مکران است و علاوه بر اهمیت ملی ، یکی از ۱۴ نقطه استراتژیک دنیا در حمل و نقل و ترانزیت به‌ شمار ‌می‌رود چرا که این بندر پل ارتباطی کشورهای مشترک المنافع و آسیای میانه با کشورهای حاشیه اقیانوس هند و آفریقا با جمعیت ۸۰۰ میلیون نفر است . با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب بر توسعه سواحل مکران و ضرورت توجه به گنج پنهان نهفته در این سواحل ، نگاه‌های مسئولین کشور به سواحل مکران و چابهار معطوف شده و دولت هم برنامه‌های توسعه‌ای برای جنوب و سواحل مکران در نظر گرفته است .

  وی ادامه داد : از جمله این برنامه‌ها می‌توان به ایجاد ۳ صنعت بزرگ و هاب سوم پتروشیمی کشور در منطقه اشاره کرد ؛ در این راستا ۱۸ مجموعه در سایت پتروشیمی تعریف شده که از این تعداد ۷ واحد موفق به اخذ مجوزهای زیست محیطی شده‌اند و یک مجموعه هم پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد داشته و همچنین ۲ واحد دیگر فعالیت خود را شروع کرده‌اند که قرار است در فاز نهایی پتروشیمی ۲۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی با هدف صادرات تولید شود .

  کردی خاطرنشان کرد : زیرساخت‌ها برای استقرار صنایع در منطقه به صورت ۱۰۰ درصد فراهم است و با توجه به اینکه خوراک صنایع بالادستی و پایین دستی گاز است ، عملیات اجرایی خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار شروع شده و تاکنون ۳۰ کیلومتر مسیر لوله‌گذاری شده و ۲۴۰ کیلومتر دیگر نیز در حال انجام است که امیدواریم تا ۲ سال آینده گاز را در چابهار داشته باشیم . در یک سال اخیر ۲۰۰ قرارداد صنایع بزرگ و متوسط در زمینه تولید میان منطقه آزاد چابهار با سرمایه‌گذاران  منعقد شده است . یکی دیگر از اقدامات منطقه آزاد هدف‌گذاری در حوزه تولید فولاد است که در این راستا عملیات اجرایی برای تولید ۳.۲ میلیون تن شروع شده و از ۱۰۵ متر کوره فولاد ، عملیات نصب ۴۰ متر آن تاکنون انجام شده است .

  وی افزود : توسعه بندر و حمل و نقل و ترانزیت یکی دیگر از اهداف منطقه آزاد است که خوشبختانه در سال‌های اخیر در این حوزه توفیقات خوبی داشته‌ایم . کشورهای آسیای میانه سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار مبادلات با کشورهای شرق آسیا و آفریقای جنوبی دارند که شامل ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن حجم بار است و در این راستا چابهار ظرفیت ترانزیت ۵۰ میلیون تن بار را در سال دارا است .
  مطالب مرتبط

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  برگزاری هفتمین دوره مسابقات ورزشی ارگان‌های دریایی به میزبانی سازمان بنادر

  مسئولان ورزش ارگان‌های دریایی در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و اطلاعات لازم جهت برگزاری ، تاریخ مسابقات ، رشته‌های موردنظر به مسئولان ارائه می‌شود و پس از آن با اعلام آمادگی ارگان‌های دریایی ، دستورالعمل مسابقات به تفکیک رشته‌ها تهیه و برای گروه‌های شرکت کننده ارسال ...

  |

  جزئیات الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

  جزئیات الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

  در حال حاضر کالاهایی که از مناطق مختلف به بندر شهید بهشتی منتقل می شوند از مزایای معافیت مالیاتی و معافیت عوارض گمرکی استفاده خواهند کرد . ولی اگر قرار باشد به سرزمین مادر منتقل شود ، ترخیص و مالیات و گمرک بر آن اعمال می شود اما اگر قرار باشد در خودِ بندر پردازش شده ارزش افزوده ...

  |

  ایران مصمم به سرمایه گذاری مشترک در توسعه زیرساخت های حمل و نقل ترانزیتی

  ایران مصمم به سرمایه گذاری مشترک در توسعه زیرساخت های حمل و نقل ترانزیتی

  ترانزیت و اتصال کشورهای منطقه و از جمله کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس دارای اهمیت است و موجب توسعه کل منطقه و فراتر از آن خواهد بود و طرح بزرگ بندر چابهار که به اتفاق هند و افغانستان در حال اجراست، گام بزرگی در مسیر تقویت راههای ترانزیتی منطقه است .

  |

  نظرات کاربران