در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • توجه خاص دولت و مجلس به جابجایی مسافران توسط شبکه ریلی


  در قانون برنامه ششم توسعه بر ایجاد شرکت قطارهای حومه ای و توسعه آن تاکید شده بطوریکه اساسنامه ای توسط راه آهن تهیه و به دفتر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی ارسال شده تا طی تشریفات قانونی آن انجام پذیرد .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون مسافری راه آهن با بیان اینکه خوشبختانه دولت و مجلس توجه خاصی به موضوع جابجایی مسافران از طریق حمل و نقل ریلی دارند ، گفت : امروز باید در کنار کمیت به کیفیت خدمات مسافری توجه کنیم و آن را از اهداف و برنامه های بلند مدت راه آهن بدانیم .

  میر حسن موسوی با بیان اینکه از دولت یازدهم توجه خاصی به بخش مسافری راه آهن صورت گرفت ، گفت : خوشبختانه از دولت یازدهم تغییرات قابل توجهی در ساختار خدمات مسافری انجام شده است . توسعه ایستگاه های راه آهن از جمله سکوهای مسافری ، نمازخانه ها، سرویس های بهداشتی ، آسانسور و پله های برقی در برنامه بهسازی و بازسازی اداره کل خدمات ایستگاهی قرار گرفت و رضایت مسافران بیش از گذشته افزایش یافت .

  وی از جابجایی ۲۳ میلیون مسافر در سال ۹۵ خبر داد و گفت : خوشبختانه با عملکرد خوب و به موقع راه آهن در امر کیفی سازی خدمات ایستگاهی ، از ابتدای سال جاری تاکنون ، ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار مسافر توسط شبکه ریلی جابجا شده که رشدی بالغ بر ۳.۱ درصد داشته است . با برنامه ریزی های صورت گرفته مرداد ماه امسال به نسبت مرداد ماه سال گذشته ، رشد ۶ در صدی را در بخش مسافری شاهد هستیم . با توجه به رقم جابجایی ۲۳ میلیون مسافر در سال گذشته برای کسب رضایت مسافران ، اقدامات مطلوب و با کیفیتی در بخش خدمات ایستگاهی عملیاتی کرده ایم وهمه این موارد فرایندها و وظیفه سنگینی را بر عهده ما گذاشته است .

  وی در بخش دیگر صحبت های خود با بیان اینکه خوشبختانه دولت و مجلس توجه خاصی به موضوع جابجایی مسافران از طریق حمل و نقل ریلی دارند ، تصریح کرد : امروز باید درکنار کمیت به کیفیت خدمات مسافری توجه کرده و آن را از اهداف و برنامه های بلند مدت راه آهن بدانیم .

  معاون مسافری با اعلام اینکه ارتقای کیفیت از اهداف اصلی راه آهن در بخش خدمات ایستگاهی و مسافری است ، افزود : با خروج واگن های بالای ۴۵ سال ، اقداماتی در خصوص افزایش قطارهای گردشی و گردشگری و افزایش ظرفیت قطارها صورت گرفته است . در ایام عید و تابستان با افزایش مسافر مواجه بودیم .

  وی با اشاره به این مطلب که در بخش خدمات ایستگاهی اقدامات خوبی انجام شده و پروژه ها از شتاب قابل توجهی برخوردار است ، گفت : اقدامات نواحی و مدیران کل در زمینه همکاری برای توسعه خدمات و کسب رضایت مسافران چشمگیر بوده بطوریکه در ایام پیک نوروزی و همچنین تابستان بازسازی و بهسازی مورد نیاز در بخش سکوسازی ها ، آسانسورها و ساختمان ایستگاه ها ، صورت گرفته است .

   

   

  موسوی با بیان اینکه خوشبختانه طرح TOD در یک تا دو ایستگاه راه آهن اجرایی خواهد شد ، خاطر نشان کرد : طرح پیاده سازی TOD به عنوان یکی از موضوع های مهم و اساسی در راه آهن مطرح است که مطالعات مورد نیاز برای آن صورت گرفته و تا پایان سال جاری در یک یا دو ایستگاه این طرح عملیاتی و اجرا می شود . در بخش خدمات راهبری هم به دنبال کیفیت و ارتقای آن هستیم بطوریکه در ایام پیک نوروزی و تابستان سال جاری ناظران بر همه امور و خدمات مسافری نظارت کامل داشتند و دستورالعمل های مربوطه با حضور نمایندگانی از شرکت های حمل و نقل مسافری اجرا شده است . ارتقای کیفیت در سیر قطارها به معنای به حداقل رساندن تاخیر قطارها در مبدا و مقصد است بطوریکه در سال های گذشته وضعیت تاخیرها به حداقل ممکن رسیده و امسال هم این روند ادامه دارد .

  وی در ادامه به اقدامات راه آهن و معاونت مسافری در بخش قطارهای گردشگری اشاره کرد و افزود : خوشبختانه با راه اندازی تورهای داخلی و خارجی ، بخش گردشگری ریلی در جنوب و شمال کشوررونق قابل توجهی یافته و قطارهای گردشگری ثابت و برنامه ای در دستور کار راه آهن قرار دارد .

  موسوی به برخی چالش های موجود در معاونت مسافری اشاره کرد و گفت : کمبود ناوگان مسافری به دلیل از رده خارج شدن ۳۵۰ دستگاه واگن بالای ۴۵ سال اولین چالش اساسی ما به شمار می رود که راه آهن از تمام توان خود برای جبران این کمبود استفاده کرده است . در حال حاضر ما نیازمند هزار دستگاه واگن هستیم و باید در فاز اول ۵۰۰ واگن خریداری و به اشکال مختلف در اختیار شرکت های حمل و نقلی قرار گیرد . از دیگر محدودیت ها و چالش های راه آهن ، محدودیت ظرفیت در برخی خطوط ریلی است بطوریکه تقاضای سفر در این مناطق وجود دارد اما ظرفیت خطوط برای حضور قطارهای مسافری بسیار محدود است . با همکاری و مشارکت معاونت فنی و زیر بنایی راه آهن در صدد افزایش ظرفیت خطوط ریلی هستیم .

  وی در بخش دیگر به سومین چالش حوزه مسافری اشاره کرد و گفت : در خیلی از مسیرها ، حمل و نقل مسافری زیان ده است وبه همین دلیل، شرکت های حمل و نقل مسافری برای تامین منابع مالی به منظور توسعه ناوگان مسافری اقداماتی را انجام نداده اند . وی از ارائه بسته های حمایتی برای شرکت های حمل و نقل مسافری و جذب سرمایه گذاری برای این بخش خبر داد .

   

   

  وی بر ایجاد شرکت قطارهای حومه ای که زیر مجموعه راه آهن خواهد بود ، اشاره کرد و گفت : در قانون برنامه ششم توسعه بر ایجاد شرکت قطارهای حومه ای و توسعه آن تاکید شده بطوریکه اساسنامه ای توسط راه آهن تهیه و به دفتر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی ارسال شده تا طی تشریفات قانونی آن انجام پذیرد .

  موسوی در بخش دیگر سخنان خود به حضور مدیر کل سابق خدمات ایستگاهی در طول ۳ سال گذشته اشاره کرد و گفت : طی این سال ها شاهد سرعت بالای اجرای پروژه ها و اقدامات موثر در ایستگا های مختلف بودیم که ماحصل عملکرد و شاخصه های خوب مدیریت در این حوزه بودیم . خوشبختانه طی بازدیدهای مکرر از طول خطوط و وضعیت ایستگاه ها اقدامات جدی و به موقع برای رفع نواقص موجود صورت گرفته است.

  معاون مسافری راه آهن همچنین به توانمندی های سید حسین مرتضوی به عنوان مدیر کل جدید خدمات ایستگاهی و تجربیات ایشان در سال های گذشته در بخش ابنیه و فنی و مهمتر از آن در راه آهن لرستان اشاره کرد .

  در این جلسه امیر بهادر عبدالمحمدی مدیر کل سابق خدمات ایستگاهی با اشاره به اینکه از ۳ سال و اندی گذشته موضوع خدمات ایستگاهی در راس برنامه های توسعه ای ما بوده است ، گفت : طی این سالها اقداماتی چون اصلاح ساختارها در بخش ایستگاهی ، بهسازی و بازسازی فضا ها و اماکن داخل ایستگا ها ، کسب درآمدهای مورد نیاز برای تامین اعتبارات و تکمیل زیر ساخت های ایستگاه ها به منظور ارائه خدمات با کیفیت صورت گرفته است .

  و همچنین سید حسین مرتضوی به عنوان مدیر کل جدید خدمات ایستگاهی اظهار داشت : خوشبختانه در طی سال ها فعالیت ریلی ، اقدامات اجرایی خوب و قابل توجهی انجام داده ام که می توان به جوشکاری طویل با شعاع کم در راه آهن لرستان ، طراحی پمپ و گریس پاش متحرک و غیره اشاره کرد که نتیجه سال ها تلاش و مطالعه بوده است . اقدامات موثر در راه آهن لرستان موجب شد تا با کاهش سوانح مواجه در این ناحیه شویم و امیدوارم با حمایت راه آهن در بخش خدمات ایستگاهی طرح های جدیدی را اغاز و پروژه های عمرانی قابل توجهی را به بهره برداری برسانیم .




  مطالب مرتبط

  رشد ۷ درصدی بخش مسافری راه آهن در سال ۹۶

  رشد ۷ درصدی بخش مسافری راه آهن در سال ۹۶

  ارتباط کاری معاونت مسافری با معاونت فنی و زیر بنائی و معاونت ناوگان و معاونت بهره برداری سیر و حرکت بسیار پیچیده است که امیدواریم با شناسایی فرآیندها بتوانیم نسبت به بهبود آن اقدام کنیم . امیدواریم با شناسایی درست و بهبود فرآیندهای سازمانی ساختار خوبی در معاونت مسافری تعریف ...

  |

  نظرات کاربران