در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • خواب‌آلودگی راننده عامل اصلی واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان


  در صورتی‌که سرنشینان از طریق شماره تلفن‌های ارتباطی رفتار راننده را گزارش می‌کردند به دلیل فعال بودن سیستم مکان‌یابی سامانه سپهتن ، پلیس راهور می‌توانست در نزدیک‌ترین پاسگاه اتوبوس را متوقف کنند یا اینکه نیروی گشت خود را برای رسیدگی به مسئله به محل تردد اتوبوس اعزام کند .

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نتایج حاصل جلسه فوق‌العاده کمیسیون ایمنی راه‌ها که به منظور بررسی حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی برگزار شد ، اظهار داشت : طبق تحلیل و بررسی‌ها ، متأسفانه در این سانحه که بر اثر خواب‌آلودگی راننده اتفاق افتاده ، عامل اصلی وقوع تلفات در این حادثه نبستن کمربند ایمنی توسط سرنشینان شناسایی شده است .

  مهرداد تقی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی پس از اتمام جلسه ویژه کمیسیون ایمنی راه‌ها که در راستای بررسی حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی با حضور اعضا در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد با ارائه گزارشی از تصمیمات و مصوبات این جلسه اظهار داشت : جلسه اصلی کمیسیون ایمنی راه‌ها سه هفته بعد تشکیل خواهد شد اما با توجه به اهمیت موضوع و به تأکید وزیر راه و شهرسازی این جلسه به‌صورت فوق‌العاده امروز با حضور ۱۶ سازمان و نهاد عضو کمیسیون ایمنی راه‌ها برگزار شد .

  وی افزود : طبق تحلیل و بررسی‌ها، متأسفانه در این سانحه که بر اثر خواب‌آلودگی راننده اتفاق افتاده ، عامل اصلی وقوع تلفات در این حادثه نبستن کمربند ایمنی توسط سرنشینان شناسایی شده است . به‌طوری‌که غیر از راننده که آسیب ندیده است ، هیچ‌یک از سرنشینان کمربند ایمنی خود را نبسته بودند و باعث شد که در زمان واژگونی اتوبوس سرنشینان به طرفین پرتاب شوند و این حادثه تلفات و مصدومانی را برجای بگذارد .

  تقی زاده با تأکید بر اینکه باید به بحث فرهنگ‌سازی ایمنی حمل‌ونقل جدی‌تر پرداخته شود گفت : سازمان صداوسیما ، وزارت آموزش و پروش ، اورژانس ، پلیس و نهادهایی که قابلیت ساخت تیزرهای آموزشی در زمینه ایمنی حمل‌ونقل را دارند ، محصولات خود را تهیه کنند و مصوب شد که صداوسیما برای پخش این محصولات بدون دریافت هزینه اقدام کنند ؛ زیرا این محصولات فرهنگی جزو موارد عام‌المنفعه هستند و هیچ نفعی برای هیچ سازمانی در پی ندارد .

  معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت : همچنین مصوب شد که وزارت آموزش‌ و پرورش در مفاد درسی و آموزشی خود به موضوعات ایمنی حمل‌ونقل بیشتر بپردازد . مقرر شد با توجه به ایمنی بالاتر حمل‌ونقل ریلی نسبت به جاده‌ای این مسئله بیشتر مورد توجه قرار گیرد و الزام داشته باشیم که علاوه بر اردوهای دانش‌آموزی تمامی اردوها که قابلیت جابجایی از طریق شبکه ریلی را دارد با استفاده از حمل‌ونقل ریلی انجام شود .

  تقی زاده نقش رسانه‌ها در زمینه اطلاع‌رسانی برای ایمنی حمل‌ونقل را مهم دانست و گفت : سرنشینان اتوبوس علی‌رغم اینکه از حالت خواب‌آلودگی راننده مطلع شدند اما آگاهی کافی از اینکه می‌توانند از طریق ارتباط با سامانه‌های ۱۴۱ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و سامانه ۱۱۰۱۲۰ پلیس راهور ناجا رفتار راننده را گزارش کنند را نداشتند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به یکپارچگی سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و سامانه سپهتن اظهار داشت : در صورتی‌که سرنشینان از طریق شماره تلفن‌های ارتباطی رفتار راننده را گزارش می‌کردند به دلیل فعال بودن سیستم مکان‌یابی سامانه سپهتن ، پلیس راهور می‌توانست در نزدیک‌ترین پاسگاه اتوبوس را متوقف کنند یا اینکه نیروی گشت خود را برای رسیدگی به مسئله به محل تردد اتوبوس اعزام کند .

  این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه همچنان در خصوص برخی موارد به نظر قطعی نرسیده‌ایم ، گفت : برای نمونه سابقه راننده ، تعاونی یا شرکت حمل‌ونقل ارائه‌دهنده خدمات دربستی و بررسی مراتب نظارتی پلیس‌راه از آن دست موارد است ، البته طبق بررسی‌های انجام‌شده جاده به لحاظ علائم و استاندارد‌ها مشکلی نداشته است . بررسی‌ها تا سه هفته آینده که جلسه بعدی کمیسیون ایمنی راه‌ها برگزار می‌شود ادامه دارد و گزارش آن در قالب اطلاعیه اعلام می‌شود .
  مطالب مرتبط

  احتمال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی سفرهای تابستانی در استان گیلان

  احتمال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی سفرهای تابستانی در استان گیلان

  بحث ایمنی و نگهداری از محورهای استان مبحثی نیست که مقطعی باشد و به صورت مستمر و همیشگی ادامه دارد . در همه ایام سال اکیپ‌های راهداری و کارشناسان مشغول بررسی و اصلاح نواقص هستند و در این مدت این مساله با شدت بیشتری پیگیری شد. بررسی تابلوها و علائم در جاده‌ها ، خط‌کشی‌ها و ...

  |

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  اعطای وام ۸۰ درصدی جهت نوسازی ناوگان باری استان زنجان

  ناوگان فرسوده‌ای که دارای کارت هوشمند از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوده و به استناد اطلاعات بارنامه‌های صادره در بانک‌های اطلاعاتی سازمان ، کالا جابجا کرده و حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی کالا فعالیت داشته است ، مشمول طرح است .

  |

  نظرات کاربران